logo

05 Temmuz 2013

Yüzde 106 Elektrik Zammı Umurunuzda mı Sayın Vekiller?


Güçlü Çezik
guclucezik@hotmail.com

2-3 gündür enflasyon ve memura zam haberleri çıkıyor sürekli. Neymiş? 6 aylık enflasyon yüzde 4 olmuş da, memura lütfedip yüzde 1 zam vereceklermiş. Peki yüzde 106'e varan elektrik zammı bu hesabın neresinde?

Bu ülkede artık enflasyon hesapları da yalan dolan dolu! Elektrik tarifelerindeki yüzde 106'ya varan artışlar bile bunu kolayca ispatlar.

İşin acı tarafı, bu halk Gezi Parkı eylemleri ile “artık yeter!” noktasında olduğunu Türkiye'nin bütün meydanlarında haftalardır haykırdığı halde, Meclis'teki muhalefet halen daha halkın sorunlarını ülke gündemine getirmekten aciz görünüyor. Bu iktidar ve bu muhalefet, artık halkın temsilcileri olma sıfatını taşımaktan, halkın gerçek sorunlarını gündeme getirmekten ve çözmekten gitgide uzaklaşmaktadırlar.

Facebook'ta son 1 ayda en az 3 kez elektrikteki tarife artışlarına dikkat çektim ama hiçbir muhalefet partisi, hiçbir siyasetçi görmedi, duymadı, söylemedi. Ne CHP'ye MHP'ye üye dostlarımız, ne il ve ilçe başkanları, ne de milletvekillerimiz… Kimse birbirine iletmedi, gündeme getirmedi bu artışları.

Ama Türkiye'de bu millet işte böyle bir pasif etkisiz muhalefet ve böyle bir siyaset anlayışı yüzünden sokaklara dökülmek zorunda kaldı, yazıklar olsun! İster iktidarda, ister muhalefette olsun, siyasi partiler artık halkın sesi olamıyorlar…

Halbuki Bulgaristan'da bırak yüzde 106'yı, özelleştirmelerin sonucu olarak yüzde 5'lik artışlar yüzünden halk sokaklara döküldü, koca hükümet istifa ederek devrildi, gazeteler “Bulgaristan'da Hükümeti Elektrik Çarptı” manşetleri attılar! Soruyorum şimdi, yüzde 5 nerede, yüzde 106 nerede?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  NARENCİYE...

Tekrar söylüyorum, samimi muhalefet yapan herkes alsın önüne Temmuz 2012 tarihli eski elektrik faturasını, yanına da Mayıs 2013 ya da sonrası bir faturayı koysun ve karşılaştırsın bi zahmet! Ya da siz zat-ı âlileriniz zahmet etmeyiniz, ben karşılaştırdım zaten. Yalnızca kafa yormaya zahmet buyurursanız o da yeter.

Yalnızca son 8 ay içinde (belki 8 aydan bile kısadır) elektrikte sessiz sedasız gerçekleşmiş olan tarife artışları şöyle (Nisan 2013 itibariyle):

Kilowatt Başına Tarife Ücretleri

T1 tarifesi 0,193 iken, 0,337 TL olmuş (%75 zam)

T2 tarifesi 0,329 iken 0,533 TL olmuş (%62 zam)

T3 tarifesi 0,095 iken 0,196 TL olmuş (%106 zam)

Siz hangi tarifeden yiyorsunuz, pardon… ödüyorsunuz? Bunu ben Facebook'ta aylardır belki 4 kez  paylaştığım halde, kimse gündeme getirmedi ve paylaşmadı. Vatandaş olarak keyfiniz yerinde, kazancınız bol, masraflarınız az ve halinizden memnunsunuz sanırım, öyle mi  sahiden?

Ya siz sayın muhalefet mensuplarımız? Vatandaşın hakkına hukukuna böyle mi sahip çıkıyorsunuz? CHP'nin 135 milletvekili, MHP'nin 53 milletvekili var. Toplamda tam 188 milletvekili yapıyor. 188 vekilden biri bile bu konunun takipçisi olmaz mı arkadaş? Bu nasıl bir muhalefet tarzı? Hani gölge kabine?

AKP'lilerden zaten bir şey beklemiyoruz. AKP Aydın vekilleri ve il yöneticileri aylardır kendi hükümetlerinin çıkardığı yasanın sonucu olan su zamlarını dillerine dolamışlar, “Buradan belki bize ekmek çıkar” mantığıyla Başkan Çerçioğlu'nu yıpratmaya ve belediye seçimlerini bu ucuz sayılabilecek siyaset yöntemleriyle kazanmaya çabalıyorlar. Peki Sayın AKP Aydın milletvekilleri, elektrik tarifelerindeki bu artışlara ne diyorsunuz? Bir de bu konudaki düşüncelerinizi öğrensek? Hani sizin iktidarınızın eseri ya, hani Çiftlik'teki son jeotermal kaynağımızı da satmaya çalışıyorsunuz, ama o sattıklarınızdan üretilen elektriğin faturalarımıza 1 kuruş faydası olmuyor ya, o açıdan soruyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  BİLGE AĞAÇ...

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EFES ANTİK KENTİ- TARİHİN SPORLA BÜTÜNLEŞMESİ

  19 Ekim 2017 Yazarlar

  Bulgaristan'ın Plovdiv kentinde yer alan Kürek ve Kano parkuru Efes antik kentinde asırlarca yıl önce deniz varmış ve bu deniz Ege Denizi'ymiş. Bu deniz öyle bir denizmiş ki Efes kentine aşıkmış. Bir gün kötü kalpli bir cadı öyle bir büyü yapmış ki asırlarca süren ayrılık yani Ege Denizi ile Efes kenti birbirlerinden ayrılmış ve Efes limanı denizsiz bir şekilde üzgün ve yalnız kalakalmış. Efes kentinin antik tiyatrosunda denizin o güzel kokusuyla incir ve zeytin ağaçlarının hışırtıları birbirinden ayrılmış. Ege denizi ise o zamandan bu ...
 • MANDALİNA…

  19 Ekim 2017 Yazarlar

  Mandalina, turunçgiller ailesinden olup yapraklarını dökmeyen nadir meyvelerden biridir. Portakala benzemekle beraber bu ağacın portakala göre küçük ve yassı, gevşek kabuklu, hoş kokulu, tatlı ve lezzetli meyvesi ile belirgin bir özelliğe sahip ılıman iklimlerde yetişen bir kış meyvesidir. SATSUMA MANDALİNASI GECİKTİ Türkiye’in ihraç ürünlerinden Satsuma mandalinanın geçen yıla göre mevsim koşullarından dolayı 10 gün geç olgunlaştığı bildirildi. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Rıza Seyyar, satsuma mandalinadaki geç o...
 • AB-I HAYAT

  18 Ekim 2017 Yazarlar

  Kuralları neden koyar insan kendine? Neden yokluğuna gömülür insan? Koskaca dünyaya niye sıkışıp kalır, Sevgiye aç yürekler?… Bilmesi zor, tanıması zor sevgiyi hissetmeden… Bir öykü yazdım kendime, Mürekkebine kendimi koydum önce, Sözcükler ilk beni yazdı, İlk beni tamamladı sayfalar… Sonra birden sevgiye doğruldu kalemim, Yalnızlığın zirvesinde Hani mis gibi bahar havasına doluşan rengarenk çiçekler arasında koşar da, Birden uzanırsın ya çimlerin üstüne, Baharı koklarsın, Huzur selam durur yüreğine, Gökyüzü gülümserken gözlerine...
 • ÇEVRECİ…

  18 Ekim 2017 Yazarlar

  Çevreci, günümüzde sıfat olarak çevredeki doğal güzellikleri ve özellikle yeşilliği korumak için uğraş veren bunun yanı sıra çevre kirliliği sorunlarıyla uğraşan kimse veya topluluk olarak nitelendirildiği gibi çevreci, çevre hareketini destekleyen veya çevreci hareketlere katılanları tanımlamak için kullanılan sözcük olarak değerlendirilebilir. ‘WWF-TÜRKİYE’ ÇEVRECİ YEREL VE YAYGIN MEDYA TEMSİLCİLERİNİ BİR ARAYA GETİRDİ Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF Türkiye) basın mensuplarına yönelik ilk kez düzenlenen “Çevresel Etki Değerlendi...