logo

05 Temmuz 2013

Yüzde 106 Elektrik Zammı Umurunuzda mı Sayın Vekiller?


Güçlü Çezik
guclucezik@hotmail.com

2-3 gündür enflasyon ve memura zam haberleri çıkıyor sürekli. Neymiş? 6 aylık enflasyon yüzde 4 olmuş da, memura lütfedip yüzde 1 zam vereceklermiş. Peki yüzde 106'e varan elektrik zammı bu hesabın neresinde?

Bu ülkede artık enflasyon hesapları da yalan dolan dolu! Elektrik tarifelerindeki yüzde 106'ya varan artışlar bile bunu kolayca ispatlar.

İşin acı tarafı, bu halk Gezi Parkı eylemleri ile “artık yeter!” noktasında olduğunu Türkiye'nin bütün meydanlarında haftalardır haykırdığı halde, Meclis'teki muhalefet halen daha halkın sorunlarını ülke gündemine getirmekten aciz görünüyor. Bu iktidar ve bu muhalefet, artık halkın temsilcileri olma sıfatını taşımaktan, halkın gerçek sorunlarını gündeme getirmekten ve çözmekten gitgide uzaklaşmaktadırlar.

Facebook'ta son 1 ayda en az 3 kez elektrikteki tarife artışlarına dikkat çektim ama hiçbir muhalefet partisi, hiçbir siyasetçi görmedi, duymadı, söylemedi. Ne CHP'ye MHP'ye üye dostlarımız, ne il ve ilçe başkanları, ne de milletvekillerimiz… Kimse birbirine iletmedi, gündeme getirmedi bu artışları.

Ama Türkiye'de bu millet işte böyle bir pasif etkisiz muhalefet ve böyle bir siyaset anlayışı yüzünden sokaklara dökülmek zorunda kaldı, yazıklar olsun! İster iktidarda, ister muhalefette olsun, siyasi partiler artık halkın sesi olamıyorlar…

Halbuki Bulgaristan'da bırak yüzde 106'yı, özelleştirmelerin sonucu olarak yüzde 5'lik artışlar yüzünden halk sokaklara döküldü, koca hükümet istifa ederek devrildi, gazeteler “Bulgaristan'da Hükümeti Elektrik Çarptı” manşetleri attılar! Soruyorum şimdi, yüzde 5 nerede, yüzde 106 nerede?

Tekrar söylüyorum, samimi muhalefet yapan herkes alsın önüne Temmuz 2012 tarihli eski elektrik faturasını, yanına da Mayıs 2013 ya da sonrası bir faturayı koysun ve karşılaştırsın bi zahmet! Ya da siz zat-ı âlileriniz zahmet etmeyiniz, ben karşılaştırdım zaten. Yalnızca kafa yormaya zahmet buyurursanız o da yeter.

Yalnızca son 8 ay içinde (belki 8 aydan bile kısadır) elektrikte sessiz sedasız gerçekleşmiş olan tarife artışları şöyle (Nisan 2013 itibariyle):

Kilowatt Başına Tarife Ücretleri

T1 tarifesi 0,193 iken, 0,337 TL olmuş (%75 zam)

T2 tarifesi 0,329 iken 0,533 TL olmuş (%62 zam)

T3 tarifesi 0,095 iken 0,196 TL olmuş (%106 zam)

Siz hangi tarifeden yiyorsunuz, pardon… ödüyorsunuz? Bunu ben Facebook'ta aylardır belki 4 kez  paylaştığım halde, kimse gündeme getirmedi ve paylaşmadı. Vatandaş olarak keyfiniz yerinde, kazancınız bol, masraflarınız az ve halinizden memnunsunuz sanırım, öyle mi  sahiden?

Ya siz sayın muhalefet mensuplarımız? Vatandaşın hakkına hukukuna böyle mi sahip çıkıyorsunuz? CHP'nin 135 milletvekili, MHP'nin 53 milletvekili var. Toplamda tam 188 milletvekili yapıyor. 188 vekilden biri bile bu konunun takipçisi olmaz mı arkadaş? Bu nasıl bir muhalefet tarzı? Hani gölge kabine?

AKP'lilerden zaten bir şey beklemiyoruz. AKP Aydın vekilleri ve il yöneticileri aylardır kendi hükümetlerinin çıkardığı yasanın sonucu olan su zamlarını dillerine dolamışlar, “Buradan belki bize ekmek çıkar” mantığıyla Başkan Çerçioğlu'nu yıpratmaya ve belediye seçimlerini bu ucuz sayılabilecek siyaset yöntemleriyle kazanmaya çabalıyorlar. Peki Sayın AKP Aydın milletvekilleri, elektrik tarifelerindeki bu artışlara ne diyorsunuz? Bir de bu konudaki düşüncelerinizi öğrensek? Hani sizin iktidarınızın eseri ya, hani Çiftlik'teki son jeotermal kaynağımızı da satmaya çalışıyorsunuz, ama o sattıklarınızdan üretilen elektriğin faturalarımıza 1 kuruş faydası olmuyor ya, o açıdan soruyorum.

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EMPERYALİZMİN MAŞALARI

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Küresel Emperyalizme hizmet etmeyi vazife edinenlerin siyasi görüşü falan olmaz. Adı üstünde #Uşak bunlar! Uşağın görüşü olduğu nerede görülmüş? Siyaset yapabilmek için, memleketin yönetimine dair fikir üretmek gerek. Bugünün muhalefeti tıpkı mazideki tüm siyasi örgütlerin yaptığı gibi ancak kulaklarına üfleneni aktarmakla meşgul. Memur bunlar, bildiğiniz görevli... Efendilerinin çıkarı uğruna #tellallık yapıyorlar. Bağımsızlık mı dediniz? Bağımsız bir Türkiye"de bu çakalların hepsi işsiz kalır; bu durumda Allah zulüm görmesi muhtem...
 • ÖĞRETMEN NASIL OLMALI DİYE TARTIŞIYORLAR

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Öğretmenliğin nasıl olması gerektiğini öğretmenlerin dışında herkes çok iyi biliyor. Evet, bir milyonluk öğretmen camiası içinde yanlışı olanlar da vardır. Ama eleştiri işi çığırından çıkmış gibi. Hata arayalım denilirken artık nasıl öğretmenlik yapılmalı noktasına gelinmiş durumda. Öğretmen hedef tahtasına oturtulmuş, neresinden vuralım diye aranılıyor sanki. Eğitimle ilgili konular milli eğitim uzmanlarına bırakılmalı. Öyle herkes kafasına göre bir görüntü üzerinden ahkam kesememeli. Bu durum dini konularda da var. Kulaktan dolma bilgiler...
 • Kadının Adı Var

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Kadın, hayattaki en mükemmel enstrümandır. Ama ne yazık ki, her erkek nota bilmez. Demiş #FaridFarjad Kadına şiddete Hayır!... Böyle bir sloganın atılması, hele ki bu tür bir slogan için özel bir gün tahsis edilmesi bile biz erkekler için yeterince utanç verici olsa gerek. Erkeklik sadece Er'il olmak mıdır?... Adam olmayan, erkek olsa ne olur? Fiziksel olarak daha güçlü olmak, zorbalığın gerekçesi olabilir mi? Aynaya baktığında erkek sureti gören ve kendini o sıfatla tanımlayan, yer yer bu sıfata nail olduğu için böbürlenen mâh...
 • Suriye Satrancı

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Rusya, YPG kartını gösterip, esedi masaya oturtmak istiyor. ABD den sonra Rusya da Ypg yi tanıyor, muhatap alıyor. Rusya, bölgede sürekli imtiyaz elde ediyor. Suriyede ABD ve Rusya örtülü bir ittifak içinde. Suriye ABD ve Rusya arasında nüfuz paylaşımına uğradı. Bugün yaptıkları bu planı uygulamaya koymak. Türkiye gelecekte başına bela olabilecek bir oluşuma engel olma gayretinde. Şii duvarını aşamadık. Bari pkk duvarına engel olalım çabasındayız. Bu sadece bizim derdimiz. ABD ve Rusya için ise stratejik hedef Bugün kısmi işbirlikler...