logo

22 Ağustos 2013

YEREL SEÇİMLER İLE ORYANTALİZM ARASINDA BAĞ VAR MI?

Prof.Dr. Mustafa Kaymakçı

Yerel seçimler yaklaşırken aday adayları boy gösteriyor. Ortalık toz duman. “ Bu ortam içinde Oryantalizm tartışmasına gerek var mı?” diyebilirsiniz. Kanımca var. Yaşanmakta olan süreç Oryantalizm'in ya da yeni adıyla küreselleş(tir)menin bize yüklediği olumsuzluklardan da  kaynaklanıyor. 

 Bakınız nasıl?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar ile  Nobel Ödüllü Richard Dawkins birbirini izleyen günlerde koşut olarak değerlendirilebilecek açıklamalarda bulundular.

Önce,6 Ağustos 2013 tarihli gazetelerin yazdığına göre;Trabzon'da Çakıroğlu Vakfı tarafından düzenlenen iftar yemeğine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, şu sözleriyle tepkileri üzerine çekmiş:

“Bu ülke Müslüman bir ülke. Yüzde 99'u Müslüman. Tarihten gelen bir yapısı var. Türkiye'nin bulunduğu coğrafya çok zor bir bölge ve Türkiye onun merkezinde bulunuyor. Şimdi Türkiye'nin konumu itibariyle biz icat yapamıyoruz, buluş yapamıyoruz. Tarım ülkesiyiz biz. Ne yapacağız biz? Ara teknik eleman ülkesiyiz biz.”demişti.

Tepkiler üzerine Bayraktar konuşmasının bütününü dikkate alınmadan 'Biz Müslümanız bizden mucit çıkmaz' şeklinde bir değerlendirmeye varılmasını iyi niyetle bağdaşmayan yaklaşımlar olarak değerlendiriyordu.

Daha sonra,Nobel Ödüllü Richard Dawkins'in,8 Ağustos 2013'ün  akşam saatlerinde paylaştığı, "Dünyadaki tüm Müslümanların aldığı Nobel ödülü sayısı Cambridge Üniversitesi bünyesindeki Trinity Koleji mensuplarının aldığından azdır. Gerçi onlar [Müslümanlar] da Orta Çağ'da harika şeyler yaptılar" tweet'i  de  Türkiye'de de büyük gürültü koparıyordu.

Şimdi akla şöyle bir soru geliyor: Bayraktar'ın “Müslümanlar icat yapamaz" şeklinde yaptığı yorum ile Dawkins'in açıklaması  arasında bir koşutluk   var mı?

Ancak,konuyu bu şekilde basite indirgemek, kanımca  Edward Said'in “Oryantalizm” olarak adlandırdığı  “Doğu üzerinde egemenlik kurmak, onu kendisinin çıkarı doğrultusunda yeniden yapılandırmak ve otorite sahibi olmak, daha ilerisi Doğu'nun insanları ve topraklarının Batı tarafından ele geçirilmesi amacıyla geliştirilen Batılı bir söylem” in den başka bir şey değil.

Bu bağlamda,” Bayraktar  ve Dawkins Oryantalizmin İkiz Kardeşleri Mi?” sorusu akla gelmiyor değil.

 Gerçekte, salt Batı dünyasında değil, Doğu'da da özellikle Doğu'nun okumuşları hatta aydınları arasında bile, Doğu ve Batı'nın her zaman ayrı ve farklı oluşumları olduğu algısı egemendir. Bu algının doğurduğu yaklaşımın, Doğu'nun bilimcisinden politikacısına, her toplumsal sınıfın sıradan bireyinden okumuşuna değin, bir edilgenliğe hatta teslimiyete soktuğu açıktır. 

Oryantalizmin Türkiye'deki kimi bilimcilere ve bilim tarihçilerine yansımasına gelince.Kimileri, Türkiye'nin sadece kendisi için bağımsız bir Bilim-Teknoloji politikası yapmasının mümkün olmadığını dile getirmekte. Anılan bu görüşün, son yıllarda Avrupa Alanı bütünleşecek Türkiye Araştırma Alanı'nın yaratılması yaklaşımıyla yürürlüğe girdiği, bu bağlamda Avrupa Çerçeve Programları'na kaynak aktarıldığı ve araştırıcıların AB fonlarına yönetildiği de bilinmektedir .

Buradan yerel seçimler ile ilgili nasıl bir sonuç çıkartalım?

Öncelikle şu olabilir: Yaşamımızın bir parçası elbette bizi yerel yönetecek kişilerin seçimi.Ancak herşeyin çözümünü burada aramak,içinde bulunduğumuz olumsuzlukların başka nedenlerden de kaynaklandığını, örneğin bilim ve teknoloji üretimindeki yetersizliklerimizi de görmek ve kafamızı bu konularda da yormak gereğini unutmamalıyız.

ORYANTALİZM BİZİ TEK BOYUTLU DÜŞÜNCEYE GÖTÜRÜR VE SÖZ GELİŞİ ŞİMDİ OLDUĞU GİBİ YEREL SEÇİMLERDE KİLİTLER.

Diğer yandan,”Bilimsel farklılığı,din  etmenine indirgemek bir nevi ırkçılıktır.Farklılığın temelinde çok sayıda etmen rol oynamıştır.Bu nedenle yerli ve yabancı oryantalist yaklaşımlar sorgulamalı ve zihinlerde mahkum edilmelidir.” derim.

                21 Ağustos 2013

 

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EMPERYALİZMİN MAŞALARI

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Küresel Emperyalizme hizmet etmeyi vazife edinenlerin siyasi görüşü falan olmaz. Adı üstünde #Uşak bunlar! Uşağın görüşü olduğu nerede görülmüş? Siyaset yapabilmek için, memleketin yönetimine dair fikir üretmek gerek. Bugünün muhalefeti tıpkı mazideki tüm siyasi örgütlerin yaptığı gibi ancak kulaklarına üfleneni aktarmakla meşgul. Memur bunlar, bildiğiniz görevli... Efendilerinin çıkarı uğruna #tellallık yapıyorlar. Bağımsızlık mı dediniz? Bağımsız bir Türkiye"de bu çakalların hepsi işsiz kalır; bu durumda Allah zulüm görmesi muhtem...
 • ÖĞRETMEN NASIL OLMALI DİYE TARTIŞIYORLAR

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Öğretmenliğin nasıl olması gerektiğini öğretmenlerin dışında herkes çok iyi biliyor. Evet, bir milyonluk öğretmen camiası içinde yanlışı olanlar da vardır. Ama eleştiri işi çığırından çıkmış gibi. Hata arayalım denilirken artık nasıl öğretmenlik yapılmalı noktasına gelinmiş durumda. Öğretmen hedef tahtasına oturtulmuş, neresinden vuralım diye aranılıyor sanki. Eğitimle ilgili konular milli eğitim uzmanlarına bırakılmalı. Öyle herkes kafasına göre bir görüntü üzerinden ahkam kesememeli. Bu durum dini konularda da var. Kulaktan dolma bilgiler...
 • Kadının Adı Var

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Kadın, hayattaki en mükemmel enstrümandır. Ama ne yazık ki, her erkek nota bilmez. Demiş #FaridFarjad Kadına şiddete Hayır!... Böyle bir sloganın atılması, hele ki bu tür bir slogan için özel bir gün tahsis edilmesi bile biz erkekler için yeterince utanç verici olsa gerek. Erkeklik sadece Er'il olmak mıdır?... Adam olmayan, erkek olsa ne olur? Fiziksel olarak daha güçlü olmak, zorbalığın gerekçesi olabilir mi? Aynaya baktığında erkek sureti gören ve kendini o sıfatla tanımlayan, yer yer bu sıfata nail olduğu için böbürlenen mâh...
 • Suriye Satrancı

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Rusya, YPG kartını gösterip, esedi masaya oturtmak istiyor. ABD den sonra Rusya da Ypg yi tanıyor, muhatap alıyor. Rusya, bölgede sürekli imtiyaz elde ediyor. Suriyede ABD ve Rusya örtülü bir ittifak içinde. Suriye ABD ve Rusya arasında nüfuz paylaşımına uğradı. Bugün yaptıkları bu planı uygulamaya koymak. Türkiye gelecekte başına bela olabilecek bir oluşuma engel olma gayretinde. Şii duvarını aşamadık. Bari pkk duvarına engel olalım çabasındayız. Bu sadece bizim derdimiz. ABD ve Rusya için ise stratejik hedef Bugün kısmi işbirlikler...