logo

13 Eylül 2007

Yedi Sekiz Hasan Paşa:1


Salim Savcı
salimsavci@mucadele.com.tr

DOĞUM YERİ: Çorumlu’nun her zaman rahmetle andığı, Yedi Sekiz Hasan Paşa (1831) yılında Çorum’da doğmuştur. Çocukluk ve gençlik dönemini Çorum’da geçirmiştir.

Okumayı sevdiği için Kırklar Medresesi müderrisi Sadık Efendi’den ders almıştır. Öğretilenleri bellemeyi iyi bilmiştir.

ASKERLİK ÇAĞI GELİNCE: İstanbul’a gitmiştir. Osmanlı Rus Savaşı nedeniyle, Kırıma gönderilmiştir. Gözleve ve Anapa savaşlarına katılmıştır. Buradaki başarısı Saray’a bildirilince İstanbul’a çağırılmıştır. Orduda kalması teklif edilmiştir. Görevi saygıyla kabul etmiştir.

Yedi Sekiz Hasan Paşa Hacı Oluyor: Hasan Paşa, tezkere bırakınca Hac emirliği göreviyle Hicaz’a gitmiştir. Böylece hacı olmuştur.

Hicaz dönüşünden sonra; Bursa-Balıkesir’de çete (Eşkıya) takibiyle görevlendirilmiştir. Buradaki başarısı sonunda binbaşı rütbesi verilmiştir.

ALBAYLIĞA YÜKSELİŞİ: Sultan Abdülaziz döneminde Beşiktaş Karakol Komutanlığına atanmıştır. Başarılı çalışmalar yaptığı görülmüş rütbesi Albaylığa yükselmiştir. Bu sırada bir kalpazan çeteyi çökertince tuğgeneral (mirliva) rütbesi verilmiştir.

Yedi Sekiz Hasan Paşa İhtilali Önlüyor: Tuğgeneral rütbesi ile Ardahan Savunmasına gitmiştir. İstanbul’da Sultan Aziz döneminde gazeteci Ali Suavi önderliğinde padişahı tahttan indirmek amacıyla Çırağan Sarayına bir baskınla ihtilal girişimi olur. Bu ihtilali Yedi Sekiz Paşa önler. Bunun üzerine rütbesi orgeneral (feril)’liğe yükseltilir.

YEDİ SEKİZ ADININ KAYNAĞI: Orgeneral Hasan Paşa: Arapça reklamlarla V=yedi ^=sekiz harflerini birleştirerek imza atar. Adı da (^—–v) Yedi Sekiz Hasan Paşa olur. Halk da bu adı, Çorum’lu gibi çok benimser.

YEDİ SEKİZ HASAN PAŞA’YA VERİLEN GÖREVLER:

1. Beşiktaş muhafızlığı,

2. Beyoğlu Mutasarrıflığı,

3. Zaptiye Fırkası Komutanlığı,

4. Elli yıl orduda çalışma,

5. Bu görevler sonunda mareşal (müşir) rütbesi verilir.

(Devamı var)

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EMPERYALİZMİN MAŞALARI

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Küresel Emperyalizme hizmet etmeyi vazife edinenlerin siyasi görüşü falan olmaz. Adı üstünde #Uşak bunlar! Uşağın görüşü olduğu nerede görülmüş? Siyaset yapabilmek için, memleketin yönetimine dair fikir üretmek gerek. Bugünün muhalefeti tıpkı mazideki tüm siyasi örgütlerin yaptığı gibi ancak kulaklarına üfleneni aktarmakla meşgul. Memur bunlar, bildiğiniz görevli... Efendilerinin çıkarı uğruna #tellallık yapıyorlar. Bağımsızlık mı dediniz? Bağımsız bir Türkiye"de bu çakalların hepsi işsiz kalır; bu durumda Allah zulüm görmesi muhtem...
 • ÖĞRETMEN NASIL OLMALI DİYE TARTIŞIYORLAR

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Öğretmenliğin nasıl olması gerektiğini öğretmenlerin dışında herkes çok iyi biliyor. Evet, bir milyonluk öğretmen camiası içinde yanlışı olanlar da vardır. Ama eleştiri işi çığırından çıkmış gibi. Hata arayalım denilirken artık nasıl öğretmenlik yapılmalı noktasına gelinmiş durumda. Öğretmen hedef tahtasına oturtulmuş, neresinden vuralım diye aranılıyor sanki. Eğitimle ilgili konular milli eğitim uzmanlarına bırakılmalı. Öyle herkes kafasına göre bir görüntü üzerinden ahkam kesememeli. Bu durum dini konularda da var. Kulaktan dolma bilgiler...
 • Kadının Adı Var

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Kadın, hayattaki en mükemmel enstrümandır. Ama ne yazık ki, her erkek nota bilmez. Demiş #FaridFarjad Kadına şiddete Hayır!... Böyle bir sloganın atılması, hele ki bu tür bir slogan için özel bir gün tahsis edilmesi bile biz erkekler için yeterince utanç verici olsa gerek. Erkeklik sadece Er'il olmak mıdır?... Adam olmayan, erkek olsa ne olur? Fiziksel olarak daha güçlü olmak, zorbalığın gerekçesi olabilir mi? Aynaya baktığında erkek sureti gören ve kendini o sıfatla tanımlayan, yer yer bu sıfata nail olduğu için böbürlenen mâh...
 • Suriye Satrancı

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Rusya, YPG kartını gösterip, esedi masaya oturtmak istiyor. ABD den sonra Rusya da Ypg yi tanıyor, muhatap alıyor. Rusya, bölgede sürekli imtiyaz elde ediyor. Suriyede ABD ve Rusya örtülü bir ittifak içinde. Suriye ABD ve Rusya arasında nüfuz paylaşımına uğradı. Bugün yaptıkları bu planı uygulamaya koymak. Türkiye gelecekte başına bela olabilecek bir oluşuma engel olma gayretinde. Şii duvarını aşamadık. Bari pkk duvarına engel olalım çabasındayız. Bu sadece bizim derdimiz. ABD ve Rusya için ise stratejik hedef Bugün kısmi işbirlikler...