logo

13 Eylül 2007

Yedi Sekiz Hasan Paşa:1


Salim Savcı
salimsavci@mucadele.com.tr

DOĞUM YERİ: Çorumlu’nun her zaman rahmetle andığı, Yedi Sekiz Hasan Paşa (1831) yılında Çorum’da doğmuştur. Çocukluk ve gençlik dönemini Çorum’da geçirmiştir.

Okumayı sevdiği için Kırklar Medresesi müderrisi Sadık Efendi’den ders almıştır. Öğretilenleri bellemeyi iyi bilmiştir.

ASKERLİK ÇAĞI GELİNCE: İstanbul’a gitmiştir. Osmanlı Rus Savaşı nedeniyle, Kırıma gönderilmiştir. Gözleve ve Anapa savaşlarına katılmıştır. Buradaki başarısı Saray’a bildirilince İstanbul’a çağırılmıştır. Orduda kalması teklif edilmiştir. Görevi saygıyla kabul etmiştir.

Yedi Sekiz Hasan Paşa Hacı Oluyor: Hasan Paşa, tezkere bırakınca Hac emirliği göreviyle Hicaz’a gitmiştir. Böylece hacı olmuştur.

Hicaz dönüşünden sonra; Bursa-Balıkesir’de çete (Eşkıya) takibiyle görevlendirilmiştir. Buradaki başarısı sonunda binbaşı rütbesi verilmiştir.

ALBAYLIĞA YÜKSELİŞİ: Sultan Abdülaziz döneminde Beşiktaş Karakol Komutanlığına atanmıştır. Başarılı çalışmalar yaptığı görülmüş rütbesi Albaylığa yükselmiştir. Bu sırada bir kalpazan çeteyi çökertince tuğgeneral (mirliva) rütbesi verilmiştir.

Yedi Sekiz Hasan Paşa İhtilali Önlüyor: Tuğgeneral rütbesi ile Ardahan Savunmasına gitmiştir. İstanbul’da Sultan Aziz döneminde gazeteci Ali Suavi önderliğinde padişahı tahttan indirmek amacıyla Çırağan Sarayına bir baskınla ihtilal girişimi olur. Bu ihtilali Yedi Sekiz Paşa önler. Bunun üzerine rütbesi orgeneral (feril)’liğe yükseltilir.

YEDİ SEKİZ ADININ KAYNAĞI: Orgeneral Hasan Paşa: Arapça reklamlarla V=yedi ^=sekiz harflerini birleştirerek imza atar. Adı da (^—–v) Yedi Sekiz Hasan Paşa olur. Halk da bu adı, Çorum’lu gibi çok benimser.

YEDİ SEKİZ HASAN PAŞA’YA VERİLEN GÖREVLER:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  DÖVİZ..

1. Beşiktaş muhafızlığı,

2. Beyoğlu Mutasarrıflığı,

3. Zaptiye Fırkası Komutanlığı,

4. Elli yıl orduda çalışma,

5. Bu görevler sonunda mareşal (müşir) rütbesi verilir.

(Devamı var)

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • NAİM SÜLEYMANOĞLU…

  19 Kasım 2017 Yazarlar

  Dünya Halter Şampiyonu Soydaş Naim Süleymanoğlu 23 Ocak 1967'de Kırcaal'de doğdu ve Bulgar Hükümeti’nin Türk isimlerini yasaklaması nedeniyle adı Naum Shalamanov olarak geçiyordu. 1984 Los Angles Olimpiyatları'na, Bulgaristan'ın da Sovyetler Birliği'nin yanında boykota katılması nedeniyle katılamayan Süleymanoğlu, ülkesindeki baskılardan kurtulmak için, 1986 yılında, Melbourne, Avustralya'da düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası sonrası sahalara çıkmayan ve 11 Aralık'ta ortaya çıktığında, Türk Büyükelçiliği'ne sığınarak, Türkiye'de yaş...
 • Bu Dünyadan Naim Geçti…

  18 Kasım 2017 Yazarlar

  Yitirdiklerimiz kervanına, ne yazık ki Naim Süleymanoğlu da katıldı. Cep Herkülü lakaplı muhteşem haltercimiz, yeryüzündeki gelmiş geçmiş en büyük rekorları kırmış, dünyanın zaten bildiği ve günlük konuşmalarda kullandığı "Türk gibi kuvvetli" deyimini bu kez halter tarihine geçen rekorlarıyla gerçeğe dönüştürmüştü. O günleri dün gibi hatırlıyorum. Türk halkı, ilk defa futbol ve güreş dışındaki bir branşta, uluslararası olimpiyatlarda ve Dünya şampiyonalarında bir sporcumuzun Ay-Yıldızlı formayla tüm rekorları altüst etmesine, defalarca...
 • SERA ŞARTLARINDA BİTKİ YETİŞTİRME…

  18 Kasım 2017 Yazarlar

  Günümüzde sera dendiğinde ilk aklımıza gelen örtü altında sebze yetiştirmek geliyor. Seralar, bitkilerin yetişmesine uygun doğal çevre koşullarının uygun olmadığı mevsimlerde ya da yörelerde, bitkilerin yetiştirilmesi için uygun koşulların yapay yollarla yaratıldığı, üstü ışık geçiren örtüyle kaplı ortamlar sera olarak tanımlanıyor. Bitkilerin yetişmesine uygun şartların sağlanması amacı ile çevre şartları kontrol edilebilen veya düzenlenebilen cam, plastik vb. malzemelerle düzenlenmiş örtülü alanlar olarak da ifade edilebilir. AYDIN V...
 • ÇEVRE VE İNSAN…

  17 Kasım 2017 Yazarlar

  Çevre bir anlamda; insanların ve diğer canlıların yaşamları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri ve karşılıklı olarak etkileşim içinde bulundukları fiziki, biyolojik, sosyal, ekonomik ve kültürel ortamlar olarak değerlendirildiği gibi sağlıklı bir yaşamın sürdürülmesi ancak sağlıklı bir çevre ile mümkün ve bir ilişkiler sistemi olan çevrenin bozulması ve çevre sorunlarının ortaya çıkması, genellikle insan kaynaklı etkenlerin doğal dengeleri bozmasıyla başlar. AYDIN'DA 'JEOTERMAL'İN ÇEVREYE VERDİĞİ ZARALAR' KONULU PANEL Aydın'ın Didim ilçe...