logo

18 Temmuz 2013

TÜRK ASKERİ ve TÜRK POLİSİ..


Mustafa Çezik
mustafacezik@mucadele.com.tr

Daha önceleri bu köşede  bir iki kez yazmıştım..

Askerlik görevimi İzmir'de İstihkam Er Eğitim Tugay'ında yaptım. 20 ay 300 Subay ve Astsubayın, 10 bin erin maaş bordroları benim elimde şekilleniyordu..

Ayrıca; Subay ve Astsubayların harcırah vd. bordrolarını da ben yapıyordum..

Subay ve Astsubaylarla adeta arkadaştık..

20 aylık süre içinde onların çalışma koşullarını, sorunlarını, ruh hallerini inceleme ve öğrenme olanağı buldum..

Onlar da tıpkı biz sivil yurttaşlar gibiydiler..

Ancak; sarsılmaz bir disiplin vardı..

İçlerinde Dünyayı, gelişen olayları izleyen, sürekli okuyan kültürlü askerler olduğu kadar, sadece görevinin gereklerini yerine getirenler  de vardı..

ATATÜRK ilke ve devrimleri, cumhuriyet kazanımları, demokrasi ise ortak değerleriydi.

Türk Polisi'nin yapısını ise değerli dostlarım emekli Emniyet Müdürlerimiz; Şevket Ayaz, Cemil Demir, A.Tekin Akın vd. şube müdürleri tanıştığım polis kardeşlerim sayesinde az çok öğrenme olanağı buldum..

Çok değerli bir çocukluk ve ortaokul arkadaşım vardı.. 1970 öncesinde aşırı derecede AP'liydi. Daha sonra Akşam Gazetesi ve köşe yazarı Çetin Altan'ın yazılarının etkisinde kalarak TİP'li oldu..

Ailecek AP'li oldukları için, babasının ısrarı ve değerli hemşehrimiz İsmet Sezgin'in el uzatması ile (ortaokuldan terkti) toplum polisi oldu..

Çok cesur ve gözüpek, haksızlığı sevmeyen, mert bir insandı.

Bana;

“Polisin görevi 24 saat!” derdi.

İzmir'de görev yapıyordu. İzinli olduğu bir saatte Hatay'da örgüt militanları ile polisin çatışma yaptıkları sırada tesadüfen oradan geçiyormuş..

Bakmış ki polisler zorda, olayın içine dalmış ve bir örgüt üyesini öldürmüş..

Karşılaştığımızda açıkça içini döktü bana;

“ Mustafa'cığım, ben o arkadaşın görüşlerini paylaşan birisiyim. Ancak, devleti temsil ediyorum.. Orada yapmam gerekeni yaptım.. Ancak, geceler bana haram oldu..O'nun yerinde ben de olabilirdim vd. “ dedi.

Ölüm tehditleri alıyordu, şu anda bilmediğim bir yere yerleşti.

Bende oluşan kanaat ise;

Kahraman Türk askerinin, kahraman Türk polisinin işine siyasiler ellerini sokmasalar onlar yurttaşlarımızın huzur ve güvenliklerinin süresiz olması için 24 saat arzuyla, şevkle görevlerini yaparlar..
Ancak, siyasiler ve devleti yönetenler kahraman Türk askerlerini,kahraman Türk polislerini Devletin değil de, kendilerinin asker ve polisleri olarak görür, o doğrultuda emirler verirlerse her iki güzide devlet kurumu ve mensupları YARA alırlar, üzülürler..

Ne yazık ki görebildiğim kadarıyla bugün o dönemi yaşıyoruz ve yurtsever bir yurttaş olarak çok üzülüyorum..

 

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EMPERYALİZMİN MAŞALARI

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Küresel Emperyalizme hizmet etmeyi vazife edinenlerin siyasi görüşü falan olmaz. Adı üstünde #Uşak bunlar! Uşağın görüşü olduğu nerede görülmüş? Siyaset yapabilmek için, memleketin yönetimine dair fikir üretmek gerek. Bugünün muhalefeti tıpkı mazideki tüm siyasi örgütlerin yaptığı gibi ancak kulaklarına üfleneni aktarmakla meşgul. Memur bunlar, bildiğiniz görevli... Efendilerinin çıkarı uğruna #tellallık yapıyorlar. Bağımsızlık mı dediniz? Bağımsız bir Türkiye"de bu çakalların hepsi işsiz kalır; bu durumda Allah zulüm görmesi muhtem...
 • ÖĞRETMEN NASIL OLMALI DİYE TARTIŞIYORLAR

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Öğretmenliğin nasıl olması gerektiğini öğretmenlerin dışında herkes çok iyi biliyor. Evet, bir milyonluk öğretmen camiası içinde yanlışı olanlar da vardır. Ama eleştiri işi çığırından çıkmış gibi. Hata arayalım denilirken artık nasıl öğretmenlik yapılmalı noktasına gelinmiş durumda. Öğretmen hedef tahtasına oturtulmuş, neresinden vuralım diye aranılıyor sanki. Eğitimle ilgili konular milli eğitim uzmanlarına bırakılmalı. Öyle herkes kafasına göre bir görüntü üzerinden ahkam kesememeli. Bu durum dini konularda da var. Kulaktan dolma bilgiler...
 • Kadının Adı Var

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Kadın, hayattaki en mükemmel enstrümandır. Ama ne yazık ki, her erkek nota bilmez. Demiş #FaridFarjad Kadına şiddete Hayır!... Böyle bir sloganın atılması, hele ki bu tür bir slogan için özel bir gün tahsis edilmesi bile biz erkekler için yeterince utanç verici olsa gerek. Erkeklik sadece Er'il olmak mıdır?... Adam olmayan, erkek olsa ne olur? Fiziksel olarak daha güçlü olmak, zorbalığın gerekçesi olabilir mi? Aynaya baktığında erkek sureti gören ve kendini o sıfatla tanımlayan, yer yer bu sıfata nail olduğu için böbürlenen mâh...
 • Suriye Satrancı

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Rusya, YPG kartını gösterip, esedi masaya oturtmak istiyor. ABD den sonra Rusya da Ypg yi tanıyor, muhatap alıyor. Rusya, bölgede sürekli imtiyaz elde ediyor. Suriyede ABD ve Rusya örtülü bir ittifak içinde. Suriye ABD ve Rusya arasında nüfuz paylaşımına uğradı. Bugün yaptıkları bu planı uygulamaya koymak. Türkiye gelecekte başına bela olabilecek bir oluşuma engel olma gayretinde. Şii duvarını aşamadık. Bari pkk duvarına engel olalım çabasındayız. Bu sadece bizim derdimiz. ABD ve Rusya için ise stratejik hedef Bugün kısmi işbirlikler...