logo

31 Mayıs 2013

TÜRK!..


Mustafa Çezik
mustafacezik@mucadele.com.tr

Bugünkü ortamda bazı kafalar, bölücüler ve ırkçılar ulusumuzun üst kimliği olan “TÜRK”e TÜRK sözcüğüne karşı çıkıyorlar.
Binlerce yıldan bu yana TÜRK'ler sayısız devlet kurmuşlardır. Yönetilen ulusların içinde çeşitli din ve etnik kökleri farklı insanlar olmuştur.

Osmanlı İmparatorluğu'nun karşısında  Dünya'da hanedanlıklar vardı…  Kral soylarına göre imparatorluğun adı birlikte anılırdı. O nedenle; Osmanlı Devleti'ni kuran Osman Bey'in adına izafeten İmparatorluğun adı Osmanlı İmparatorluğu oldu.

700 yıla yakın hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu'nda üst kimlik TÜRK'tü ve imparatorluğun tabanında çeşitli dil, din ve ırktan yurttaş yaşıyordu.

Asli unsur ise TÜRK'lerdi.

Padişahlar yabancılardan eş alıyorlar, onlara TÜRK isimleri veriyorlardı.. Çocuklarının soy ağaçları yine TÜRK üst kimliğinde birleşiyordu.

Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküş döneminde yine TÜRK üst kimlikti.

Şanlı Bayrağımız üst kimliğimizin simgesidir.

Askerimizin adının Mehmetcik olmasıda bir üst kimlik göstergesidir.

Ulusal Kurtuluş Savaşı'nı yapan, komuta heyetinin büyük çoğunluğu'da TÜRK kökenli veya TÜRK üst kimliğini kabul etmiş, özümseyen kahramanlardı.

İnebolu'dan cepheye mermi, bomba taşıyan kadınlarımız TÜRK kökenliydi..

Türkiye Cumhuriyeti Devleti kuruluşundan günümüze dek ırkçılık yapılmasına izin verilmemiştir. Öyle  ki, tek parti döneminde IRKÇILIK yaptıkları gerekçesi ile çok sayıda yurttaşımız, siyasetçi,  aydınımız  işkenceler görmüştür.

Bölücülük, ayrımcılık yapılmasına izin verilmemiştir.  

Ne yazık ki, özellikle 1980 yılından sonra dış güçler ve içimizdeki uzantıları yapay sorunlarla KÜRT sorunu çıkartmışlar, IRKÇILIĞA dayandırarak binlerce yurttaşımızın (Etnik kökleri farklıda olsa ) katline neden olmuşlardır.

Bu olayların açıklaması bana göre;

“ Ne mutlu TÜRK'üm!” demek, diyebilmektir.

Bu devlet, bu vatan 76 milyon hepimizindir.

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EMPERYALİZMİN MAŞALARI

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Küresel Emperyalizme hizmet etmeyi vazife edinenlerin siyasi görüşü falan olmaz. Adı üstünde #Uşak bunlar! Uşağın görüşü olduğu nerede görülmüş? Siyaset yapabilmek için, memleketin yönetimine dair fikir üretmek gerek. Bugünün muhalefeti tıpkı mazideki tüm siyasi örgütlerin yaptığı gibi ancak kulaklarına üfleneni aktarmakla meşgul. Memur bunlar, bildiğiniz görevli... Efendilerinin çıkarı uğruna #tellallık yapıyorlar. Bağımsızlık mı dediniz? Bağımsız bir Türkiye"de bu çakalların hepsi işsiz kalır; bu durumda Allah zulüm görmesi muhtem...
 • ÖĞRETMEN NASIL OLMALI DİYE TARTIŞIYORLAR

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Öğretmenliğin nasıl olması gerektiğini öğretmenlerin dışında herkes çok iyi biliyor. Evet, bir milyonluk öğretmen camiası içinde yanlışı olanlar da vardır. Ama eleştiri işi çığırından çıkmış gibi. Hata arayalım denilirken artık nasıl öğretmenlik yapılmalı noktasına gelinmiş durumda. Öğretmen hedef tahtasına oturtulmuş, neresinden vuralım diye aranılıyor sanki. Eğitimle ilgili konular milli eğitim uzmanlarına bırakılmalı. Öyle herkes kafasına göre bir görüntü üzerinden ahkam kesememeli. Bu durum dini konularda da var. Kulaktan dolma bilgiler...
 • Kadının Adı Var

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Kadın, hayattaki en mükemmel enstrümandır. Ama ne yazık ki, her erkek nota bilmez. Demiş #FaridFarjad Kadına şiddete Hayır!... Böyle bir sloganın atılması, hele ki bu tür bir slogan için özel bir gün tahsis edilmesi bile biz erkekler için yeterince utanç verici olsa gerek. Erkeklik sadece Er'il olmak mıdır?... Adam olmayan, erkek olsa ne olur? Fiziksel olarak daha güçlü olmak, zorbalığın gerekçesi olabilir mi? Aynaya baktığında erkek sureti gören ve kendini o sıfatla tanımlayan, yer yer bu sıfata nail olduğu için böbürlenen mâh...
 • Suriye Satrancı

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Rusya, YPG kartını gösterip, esedi masaya oturtmak istiyor. ABD den sonra Rusya da Ypg yi tanıyor, muhatap alıyor. Rusya, bölgede sürekli imtiyaz elde ediyor. Suriyede ABD ve Rusya örtülü bir ittifak içinde. Suriye ABD ve Rusya arasında nüfuz paylaşımına uğradı. Bugün yaptıkları bu planı uygulamaya koymak. Türkiye gelecekte başına bela olabilecek bir oluşuma engel olma gayretinde. Şii duvarını aşamadık. Bari pkk duvarına engel olalım çabasındayız. Bu sadece bizim derdimiz. ABD ve Rusya için ise stratejik hedef Bugün kısmi işbirlikler...