logo

23 Ağustos 2013

Süper İncir ve Aydın

İlimizde yetişen ürünlerimize ne kadar sahip çıkabiliyoruz düşündünüz mü hiç. İncirimiz, zeytinimiz başta olmak üzere kestane, pamuk, narenciye gibi pek çok ürün topraklarımızda yetişiyor. 

Ancak “Aydın” denince akla, ilk önce zeytin ve incir geliyor.  Aydın'dan başka bir İl'e gezmeye giderken hediye olarak zeytin, zeytinyağı veya mevsimine göre yaş ya da kuru incir götürülür. Gezmeye gideceğimiz yerdekilere Aydın'dan bir şey istiyor musunuz diye sorduğumuzda da 'zeytin veya incir getirirseniz seviniriz' yanıtı alırız hep. Yani Aydın'dan götürülecek en makbul hediye, ya zeytin ya da incir paketidir.

Çocukluğumda anneannemin uzun kış gecelerinde eve gelen misafirlere mutlaka kavrulmuş susamla kuru incir ikram ettiğini anımsıyorum. Bugünkü hazır tüketime ve hamur işlerine dayalı ikramlarımızın aksine o yıllarda hem sağlık açısından faydalı hem de yerli ürünümüz olan incir, misafirlere sunulurdu.  

Peki bugün bu ürünlerimizi ne kadar tanıtabiliyoruz dersiniz? Önceki yıllarda ve dönemlerde incir için neler yapılırdı bir bakalım isterseniz.. 

'İncir' önceki dönemlerde bugüne göre biraz daha fazla değer verilen, adına sikke kesilen, festivaller düzenlenen bir üründü. Güzel kızlarımızın festivallerde incir güzeli seçildiği, yaz aylarının dört gözle beklenen meyvelerinden biriydi 'İncir'. Hem tazesi hem kurusu başta kabızlığa iyi gelen doğal bir ilaç özelliğine de sahiptir.

Aydın Ticaret Odası önceki dönemde 'İncir' hakkında oldukça kalın bir kitap yayımladı. İncir ile ilgili pek çok bilgiyi bu kitapta bulabilirsiniz. Güzel bir çalışma olmuş. 

Yine geçtiğimiz yıl Adnan Menderes Üniversitesi çalışanlarından Kerem Sarı incirle ilgili kısa bir tanıtım filmi yapmıştı. Bu film büyük ilgi toplamıştı.

Bu kısa film bu sene biraz daha uzatılarak 'Süper İncir' Bir incir hikayesi adı ile sinemalarda gösterime girdi. Filmde, önceki filmde de yer alan Aydınlı tiyatrocu Coşkun Kemer ve birçok kişi de yer aldı. 

Bir de Osmanlı döneminde incir nasıl işlenir, incir adına neler yapılırmış ona bakalım. 

Çocukluk yıllarında Aydın'da yaşayan 1922 yılında Yunanistan'a amcasının yanına gitmek zorunda kalan Dido Sotiriyu'nun “Benden Selam Söyle Anadolu'ya” adlı kitabından 'İncir'le ilginç notlardan oluşan bir bölümü sizlere aktarmak istiyorum.  

…………..

“Ertesi gün yeni bir iş peşinde İzmir sokaklarını arşınlıyordum. Ekimle Kasım incir aylarıydı; Zahari'nin ambarında biraz para kazanmak böylece mümkün oldu. Usta eller isteyen bir işti bu. Yalnız Rumlara emanet ediliyordu birinci kalite yemişler. Türkler, bizden ayrı, düşük evsaflı incirlerle uğraşıyorlardı. Memleketin en iyi incirini Avrupa ve Amerika'ya ihraç edilmek üzere küçük sandıklara yerleştirmekle görevliydik. Lokum gibi, dört köşe bir incirdi bu.. Ve ırgatbaşları, üst sıralarla alt sıraların aynı cinsten olması için, başımızda zebani gibi dikiliyorlardı.

Aydın'dan ilk incirleri getiren trenler, defne ve mersin dallarıyla süslü olurdu hep. Tren, funda istasyonuna girince askerler selama durur ve kuru sıkı ateş ederlerdi. Yeni incir şerefine yeni sikke keserdi hükümet: Yeni sekiz kuruşluklar ve gıcır gıcır mecidiyeler kaplardı piyasayı..” diyerek devam ediyor.

Bugün çarşıda pazarda bolca gördüğümüz ve yediğimiz incirimiz ile kış aylarında toplanan ve yağı sıkılan zeytinin Aydın için marka, isim olabilecek bir şekilde neler yapılabilir hep birlikte düşünmemiz gerekli sanırım.Bu yönde yapılacak çalışmalar durgun olan Aydın ekonomisinin, incir ve zeytin piyasasının canlanmasında büyük ivme olacaktır diye düşünüyorum.

 

 

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EMPERYALİZMİN MAŞALARI

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Küresel Emperyalizme hizmet etmeyi vazife edinenlerin siyasi görüşü falan olmaz. Adı üstünde #Uşak bunlar! Uşağın görüşü olduğu nerede görülmüş? Siyaset yapabilmek için, memleketin yönetimine dair fikir üretmek gerek. Bugünün muhalefeti tıpkı mazideki tüm siyasi örgütlerin yaptığı gibi ancak kulaklarına üfleneni aktarmakla meşgul. Memur bunlar, bildiğiniz görevli... Efendilerinin çıkarı uğruna #tellallık yapıyorlar. Bağımsızlık mı dediniz? Bağımsız bir Türkiye"de bu çakalların hepsi işsiz kalır; bu durumda Allah zulüm görmesi muhtem...
 • ÖĞRETMEN NASIL OLMALI DİYE TARTIŞIYORLAR

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Öğretmenliğin nasıl olması gerektiğini öğretmenlerin dışında herkes çok iyi biliyor. Evet, bir milyonluk öğretmen camiası içinde yanlışı olanlar da vardır. Ama eleştiri işi çığırından çıkmış gibi. Hata arayalım denilirken artık nasıl öğretmenlik yapılmalı noktasına gelinmiş durumda. Öğretmen hedef tahtasına oturtulmuş, neresinden vuralım diye aranılıyor sanki. Eğitimle ilgili konular milli eğitim uzmanlarına bırakılmalı. Öyle herkes kafasına göre bir görüntü üzerinden ahkam kesememeli. Bu durum dini konularda da var. Kulaktan dolma bilgiler...
 • Kadının Adı Var

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Kadın, hayattaki en mükemmel enstrümandır. Ama ne yazık ki, her erkek nota bilmez. Demiş #FaridFarjad Kadına şiddete Hayır!... Böyle bir sloganın atılması, hele ki bu tür bir slogan için özel bir gün tahsis edilmesi bile biz erkekler için yeterince utanç verici olsa gerek. Erkeklik sadece Er'il olmak mıdır?... Adam olmayan, erkek olsa ne olur? Fiziksel olarak daha güçlü olmak, zorbalığın gerekçesi olabilir mi? Aynaya baktığında erkek sureti gören ve kendini o sıfatla tanımlayan, yer yer bu sıfata nail olduğu için böbürlenen mâh...
 • Suriye Satrancı

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Rusya, YPG kartını gösterip, esedi masaya oturtmak istiyor. ABD den sonra Rusya da Ypg yi tanıyor, muhatap alıyor. Rusya, bölgede sürekli imtiyaz elde ediyor. Suriyede ABD ve Rusya örtülü bir ittifak içinde. Suriye ABD ve Rusya arasında nüfuz paylaşımına uğradı. Bugün yaptıkları bu planı uygulamaya koymak. Türkiye gelecekte başına bela olabilecek bir oluşuma engel olma gayretinde. Şii duvarını aşamadık. Bari pkk duvarına engel olalım çabasındayız. Bu sadece bizim derdimiz. ABD ve Rusya için ise stratejik hedef Bugün kısmi işbirlikler...