logo

21 Haziran 2016

SOYKIRIM YALANINI TV’DE ÇÜRÜTTÜ


Güçlü Çezik
guclucezik@hotmail.com
Dünkü yazımda, tarihçi akademisyen araştırmacı Mehmet Perinçek’in Russian Today adlı yabancı televizyon kanalına canlı video bağlantısı ile katıldığını yazmıştım.

Sarayın, iktidarın ve devlet yetkililerimizin hiç dile getirmediği gerçekleri o programda çatır çatır anlattığını söylemiştim.
CHP’nin Almanya karnesini ve Perinçek’in o programda neler söylediğini de bugün sizlerle paylaşacağımı belirtmiştim.
Önce CHP’nin Almanya karnesiyle başlayalım.
Ancak, konuya girmeden önce, CHP’yi eleştirmekten bir çıkarım olmadığını, Atatürk’ün kurduğu partiyi ne zaman olumsuz yönde eleştirsem hep üzüldüğümü bir kez daha vurgulamak istiyorum.
Yazılarımı okuyan her CHP’li bilmeli ki, CHP parti olarak çok daha etkin sonuçlar alsa, daha yüksek oy oranlarına ulaşsa bu başarılarını da yazmayı gazetecilik görevi kabul ederiz.
Ama her zaman dediğim gibi, dost acı söyler, doğru söyleyen dokuz köyden kovulur.
Günümüz koşullarında CHP’yi övmek, pohpohlamak hem ülkemize, hem de halkın umudu olması gereken CHP’ye kötülüktür. Bu kadar baskı altındaki bir parti, eksiklerini ve yanlışlarını minimize etmeden iktidar olma umudunu canlandıramaz.
Alman Parlamentosu’nun kabul ettiği Sözde Ermeni Soykırımı Yasası konusunda ne yazık ki bence yalnızca iktidar değil, CHP de sınıfta kalmıştır.
Neden mi?
Nedeni gayet açık.
CHP Sosyalist Enternasyonal’e üye değil mi?
Alman Parlamentosu’nda Sosyalist ve Sosyal Demokratlar yok mu?
Var.
Ama bakın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 11 Mayıs’ta, yani tasarının oylanmasından kısa bir süre önce bizzat Almanya’ya gittiği halde, belli ki Sosyalist ve Sosyal Demokrat Alman parlamenterler üzerinde kendisinin de, parti kurmaylarının da hiçbir etkisi olmamış.
Koskoca Alman Parlamentosu’nda kaç kişi soykırım iftirasına hayır oyu verdi? 1 KİŞİ!
Çok acı değil mi? Bu bir millî dava olduğuna göre, CHP “En azından aynı sol çizgide siyaset yaptığımız Alman parlamenterleri neden ikna edemedik?” diye özeleştiri yapmalıdır. Yoksa CHP heyeti orada bu konuyu hiçbir Alman parlamenter ile görüşmemiş, yasa tasarısı hazırlığını resmen ıskalamış mıdır? Umarım öyle değildir.
Gelelim Mehmet Perinçek’in Russian Today kanalında neler söylediğine.
Perinçek herşeyden önce, soykırım denilen olayların Ermeni gönüllü çetelerinin vahşetiyle başladığını çatır çatır anlattı. Ermeni gönüllülerin silahlandığını, Müslüman Osmanlı sivillerini katletmeye başladıklarını ve tehcir kararının bu zorunluluktan doğduğunu söyledi.
Üstelik, Rus arşivlerinin bu konuda bir yığın belgeyle dolu olduğunu da özellikle vurguladı.
O dönem Ermeni halkının, kendilerini isyana teşvik eden batılı Emperyalist planların tuzağına düştüğünü uygun bir dille anlatan Perinçek, program sunucusunun sorularını sakin ve özgüvenli bir tavırla, tarihlere, rakamlara ve belgelere dayanan yanıtlar verdi.
Bunun siyasi bir sorun olduğunu, batılı ülkelerin, aslında Ermenilerin yaşadığı trajediyle ilgilenmediğini, bunu kendi çıkarları için siyasi olarak kullanmanın peşinde olduklarını usturuplu bir şekilde dile getirdi. Soykırım suçunun hukuksal bir tanımı olduğunu, bu kararı da yalnızca Türk mahkemelerinin ya da uluslararası savaş suçları mahkemelerinin verebileceğini, Alman Parlamentosu’nun bir mahkeme olmadığını, böyle bir yargılama hakkının bulunmadığını, bu yüzden kendisini mahkeme yerine koyarak verdiği kararın haksız ve hukuksuz olduğunu savundu. Buna kanıt olarak da, yakın tarihteki diğer savaş suçlarını ve uluslararası mahkemelerde gerçekleşen yargılamaları örnek gösterdi.
Ama en önemlisi, Perinçek bununla da kalmadı ve asıl zülfiyare dokundu!
Sarayın, iktidarın ve devlet yetkililerimizin yıllardır hiç telaffuz bile etmediği çok önemli bir konuyu gündeme getirdi.
ABD’nin İncirlik’i yalnızca bölge ülkelerine karşı kullandığını, dolayısıyla İncirlik’te Türkiye’nin aleyhine de faaliyetler yürüttüğünü söyledi!
Türkiye’nin İncirlik’i kapatması gerektiğini üzerine basa basa vurguladı!
En sonunda da aynen şöyle dedi:
“Türkiye, Almanya’nın bu kararından dolayı İncirlik’teki Alman savaş uçaklarını Almanya’ya derhal geri yollamalı. ABD’nin kukla bir Kürt devleti kurma planları için kullanılan İncirlik’i kapatmalı.”
Yani sizin anlayacağınız, aba altından sopa gösterdi.
Ama, bu sözleri Perinçek’in değil de, Türkiye’yi temsil yetkisine sahip en muktedir, en yüksek makamlarda oturan şahısların söylemesi gerekmez miydi?
Başka söze gerek var mı?

 

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EMPERYALİZMİN MAŞALARI

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Küresel Emperyalizme hizmet etmeyi vazife edinenlerin siyasi görüşü falan olmaz. Adı üstünde #Uşak bunlar! Uşağın görüşü olduğu nerede görülmüş? Siyaset yapabilmek için, memleketin yönetimine dair fikir üretmek gerek. Bugünün muhalefeti tıpkı mazideki tüm siyasi örgütlerin yaptığı gibi ancak kulaklarına üfleneni aktarmakla meşgul. Memur bunlar, bildiğiniz görevli... Efendilerinin çıkarı uğruna #tellallık yapıyorlar. Bağımsızlık mı dediniz? Bağımsız bir Türkiye"de bu çakalların hepsi işsiz kalır; bu durumda Allah zulüm görmesi muhtem...
 • ÖĞRETMEN NASIL OLMALI DİYE TARTIŞIYORLAR

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Öğretmenliğin nasıl olması gerektiğini öğretmenlerin dışında herkes çok iyi biliyor. Evet, bir milyonluk öğretmen camiası içinde yanlışı olanlar da vardır. Ama eleştiri işi çığırından çıkmış gibi. Hata arayalım denilirken artık nasıl öğretmenlik yapılmalı noktasına gelinmiş durumda. Öğretmen hedef tahtasına oturtulmuş, neresinden vuralım diye aranılıyor sanki. Eğitimle ilgili konular milli eğitim uzmanlarına bırakılmalı. Öyle herkes kafasına göre bir görüntü üzerinden ahkam kesememeli. Bu durum dini konularda da var. Kulaktan dolma bilgiler...
 • Kadının Adı Var

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Kadın, hayattaki en mükemmel enstrümandır. Ama ne yazık ki, her erkek nota bilmez. Demiş #FaridFarjad Kadına şiddete Hayır!... Böyle bir sloganın atılması, hele ki bu tür bir slogan için özel bir gün tahsis edilmesi bile biz erkekler için yeterince utanç verici olsa gerek. Erkeklik sadece Er'il olmak mıdır?... Adam olmayan, erkek olsa ne olur? Fiziksel olarak daha güçlü olmak, zorbalığın gerekçesi olabilir mi? Aynaya baktığında erkek sureti gören ve kendini o sıfatla tanımlayan, yer yer bu sıfata nail olduğu için böbürlenen mâh...
 • Suriye Satrancı

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Rusya, YPG kartını gösterip, esedi masaya oturtmak istiyor. ABD den sonra Rusya da Ypg yi tanıyor, muhatap alıyor. Rusya, bölgede sürekli imtiyaz elde ediyor. Suriyede ABD ve Rusya örtülü bir ittifak içinde. Suriye ABD ve Rusya arasında nüfuz paylaşımına uğradı. Bugün yaptıkları bu planı uygulamaya koymak. Türkiye gelecekte başına bela olabilecek bir oluşuma engel olma gayretinde. Şii duvarını aşamadık. Bari pkk duvarına engel olalım çabasındayız. Bu sadece bizim derdimiz. ABD ve Rusya için ise stratejik hedef Bugün kısmi işbirlikler...