logo

SON SÖZ YÖRÜKLER İÇİN (9)


Abdülkadir Güler
kadirguler46@hotmail.com
Anadolu’nun değişik kent ve bölgelerinde yaşayan Yörükler bu ülkenin has, onurlu. temiz ve konuksever insanlarıdırlar.

Onların da kendilerine özgü adetleri, gelenekleri vardır.
Ayrıca sevgi dolu, barış dolu bu insanlar konuksever insanlardır. Çocuklarını zaman gelince askere gönderirler, vergilerini de zamanında verirler. Bu milletin bayrağına içten bağlı insanlardır.
Bu yazımda onları sadece tanıtmaya çalıştım. Elbette başka konular ve görüşler de vardır. Saygı da kusur etmediğime inanıyorum, Onları küçük düşürücü asla bir söz kullanmadım.

Yazımın başında yazdığım gibi benim de atalarımızdan Yörükler vardır. Ailemizin kökleri Diyarbakır, Siverek, Karacadağ eteklerinde yaşayan kara çadırlı, boz develi, Karakoyunlu Karakeçili aşiretlerine dek gider.
Yörükleri ben de seviyor ve onlara karşı her zaman saygı duyuyorum. Sözlerimi onlar için yazdığım bir şiirimle bağlamak istiyorum:

YÖRÜK KARDEŞİM

Çileye alışık çalışmada tek
Her zaman çalışır Yörük kardeşim
Yaylada, ovada olur gözü pek
Bir güzel alışır Yörük kardeşim

Koyun güder, tarla sürer, bel vurur
Yüzü güleç obasına yel vurur
Konar, göçer, Yaradan’a el durur
Ne çabuk barışır Yörük kardeşim

Vergi verir asker olur vatana
Saygı durur topraktaki yatana
İçten bağlı Ulu Önder ATA’na
El ele yarışır Yörük kardeşim

Hürmetkârdır misafiri çok sever
Kuzu keser, oğlak keser, koç keser
Sevimlidir tatlı tatlı gülümser
Yaylaya yapışır Yörük kardeşim

Hey ozanım sen de gerçek Yörüksün
Sen Isparta, sen Aydın’ın gülüsün
Çal kavalı koyun, kuzu yürüsün
Huzura kavuşur Yörük kardeşim.

Abdülkadir GÜLER

2 Kasım 2000, Eylül Sonrası şiirler- 2017- SÖKE
KAYNAKLAR:
1- Prof. Dr. Faruk Sümer, Çukurova Tarihi, Ankara, 1964.
2- Prof. Dr. Mehmet ERÖZ, Türk Dünyasız Araştırmaları Yayını.İstanbul 1991.
3- Naci Eren Yörüklerde Karaçadır ve Fıkralar, Folklor Etnografya Araştırmaları,İstanbul 1984 Prof. Dr. Faruk Sümer, Çukurova Tarihi, Ankara, 1964.
4- İlhan Başgöz, Fıkralarımız Üstüne, Folklor Yazıları İstanbul 1986
Bu bölümde değerli folklorcu dostum Musa Seyirci’nin (1951- 02.06.2011) “Batı Akdeniz Bölgesi Yörükleri / Der Yayınları- İstanbul,2000.s,262” adlı kitabından yararlanmıştır. Musa Seyirciyi rahmetle ve saygıyla anıyorum.
(Bak: Milliyet Blog: Abdülkadir Güler, 01 Temmuz 2011)
5-Batı Akdeniz Bölgesi Yörükleri, Musa Seyirci, Der yayınları, İstanbul- 2000
SON

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EMPERYALİZMİN MAŞALARI

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Küresel Emperyalizme hizmet etmeyi vazife edinenlerin siyasi görüşü falan olmaz. Adı üstünde #Uşak bunlar! Uşağın görüşü olduğu nerede görülmüş? Siyaset yapabilmek için, memleketin yönetimine dair fikir üretmek gerek. Bugünün muhalefeti tıpkı mazideki tüm siyasi örgütlerin yaptığı gibi ancak kulaklarına üfleneni aktarmakla meşgul. Memur bunlar, bildiğiniz görevli... Efendilerinin çıkarı uğruna #tellallık yapıyorlar. Bağımsızlık mı dediniz? Bağımsız bir Türkiye"de bu çakalların hepsi işsiz kalır; bu durumda Allah zulüm görmesi muhtem...
 • ÖĞRETMEN NASIL OLMALI DİYE TARTIŞIYORLAR

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Öğretmenliğin nasıl olması gerektiğini öğretmenlerin dışında herkes çok iyi biliyor. Evet, bir milyonluk öğretmen camiası içinde yanlışı olanlar da vardır. Ama eleştiri işi çığırından çıkmış gibi. Hata arayalım denilirken artık nasıl öğretmenlik yapılmalı noktasına gelinmiş durumda. Öğretmen hedef tahtasına oturtulmuş, neresinden vuralım diye aranılıyor sanki. Eğitimle ilgili konular milli eğitim uzmanlarına bırakılmalı. Öyle herkes kafasına göre bir görüntü üzerinden ahkam kesememeli. Bu durum dini konularda da var. Kulaktan dolma bilgiler...
 • Kadının Adı Var

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Kadın, hayattaki en mükemmel enstrümandır. Ama ne yazık ki, her erkek nota bilmez. Demiş #FaridFarjad Kadına şiddete Hayır!... Böyle bir sloganın atılması, hele ki bu tür bir slogan için özel bir gün tahsis edilmesi bile biz erkekler için yeterince utanç verici olsa gerek. Erkeklik sadece Er'il olmak mıdır?... Adam olmayan, erkek olsa ne olur? Fiziksel olarak daha güçlü olmak, zorbalığın gerekçesi olabilir mi? Aynaya baktığında erkek sureti gören ve kendini o sıfatla tanımlayan, yer yer bu sıfata nail olduğu için böbürlenen mâh...
 • Suriye Satrancı

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Rusya, YPG kartını gösterip, esedi masaya oturtmak istiyor. ABD den sonra Rusya da Ypg yi tanıyor, muhatap alıyor. Rusya, bölgede sürekli imtiyaz elde ediyor. Suriyede ABD ve Rusya örtülü bir ittifak içinde. Suriye ABD ve Rusya arasında nüfuz paylaşımına uğradı. Bugün yaptıkları bu planı uygulamaya koymak. Türkiye gelecekte başına bela olabilecek bir oluşuma engel olma gayretinde. Şii duvarını aşamadık. Bari pkk duvarına engel olalım çabasındayız. Bu sadece bizim derdimiz. ABD ve Rusya için ise stratejik hedef Bugün kısmi işbirlikler...