logo

22 Ağustos 2013

SİMGE!..

Kamuoyunda “TÜRBAN!” tartışmaları devam ediyor..İki görüş çarpışıyor..1'cisi Türban dini bir simgedir. 2'ncisi ise; din ve vicdan özgürlüğünün gereğidir diyor..
Bana göre toplumu birleştiren değil, ayrıştıran her türlü giysi, takı ve kılık kıyafet ayrıştırıcı simgelerdir..
Örneğin KALPAK; Ulusal Kurtuluş Savaşımızın zaferinin, özgürlüğümüzün, bağımsızlığımızın, ulusal birliğimizin simgesidir.
Annem ve babaannem başörtülerini 16-17 yaşında başlarına takmışlar, ölenedek aynı çizgide ve doğrultuda oldular..
BAŞÖRTÜSÜ, Ulusal birliğimizden yana, dini ve vicdan özgürlüğümüzün güzel bir simgesidir…
Lübnan'da sünniler TÜRBANLI, şiiler ise serbestirler… Orada TÜRBAN, ayrıştırıcı bir simgedir. Ulusal birliğe katkısı yoktur.
1980 öncesinde PARKA  solcuların, KARA kabanlar ise ülkücülerin simgesiydi.
Kılık Kıyafet Yasası'na uyulmasından iktidar  vazgeçince, sokaklarımız Ortadoğu ülkelerine benzemeye başladı.. Kara çarşaflıların, feslilerin,takkelilerin,şalvarlıların sayıları hızla arttı..
Dini giysiler gerçek din adamlarımıza yakışır, yakışıyor..
Takke, sakal, cübbe ve tesbihle sokaklara çıkanlar onları simge olarak kullanmaktadırlar..
Ankara, Ulusal birliğimize katkısı olmayacak SİMGE'lere kamuda izin verirse, bu kez diğer SİMGELER ve onları kullananlar  HAK talep edecekler, haklı olarak..
Ondan sonrasını siz düşününüz..
“ Yandı  gülüm, keten helva!…”
Kara çarşaflı, türbanlı, sarıklı, cübbeli kamu görevlileri, daha da öteye milletvekilleri..
Siz buna BİRLEŞTİRİCİ, din ve vicdan hürriyeti diyebilir misiniz?
Öyle kara çarşaflı kardeşlerimiz varki, gözleri dahi kapalı ve çarşafın içinde kadın mı erkek mi var bilimiyor.
Nedense sürekli vitrin ve zarfın dışı ile uğraşıyoruz..Mazrufa önem vermiyoruz veya ihmal ediyoruz.. Öz değil, ŞEKİL diyoruz.
Devletimiz dahi o hale gelmedi mi?
SİMGE sakallar, SİMGE bıyıklar, SİMGE yüzükler, SİMGE işaretler, SİMGE takılar, SİMGE sözcükler, SİMGE giysilerle zaman öldürüyor, daha kötüsüde AYRIŞTIRILIYORUZ..
Oysa şu sıralarda her  bakımdan ULUSAL BİRLİĞE ihtiyacımız var..
Siz değerli okurlarımız nasıl düşünüyorsunuz, doğrusu çok merak ediyorum..

 

 

 

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EMPERYALİZMİN MAŞALARI

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Küresel Emperyalizme hizmet etmeyi vazife edinenlerin siyasi görüşü falan olmaz. Adı üstünde #Uşak bunlar! Uşağın görüşü olduğu nerede görülmüş? Siyaset yapabilmek için, memleketin yönetimine dair fikir üretmek gerek. Bugünün muhalefeti tıpkı mazideki tüm siyasi örgütlerin yaptığı gibi ancak kulaklarına üfleneni aktarmakla meşgul. Memur bunlar, bildiğiniz görevli... Efendilerinin çıkarı uğruna #tellallık yapıyorlar. Bağımsızlık mı dediniz? Bağımsız bir Türkiye"de bu çakalların hepsi işsiz kalır; bu durumda Allah zulüm görmesi muhtem...
 • ÖĞRETMEN NASIL OLMALI DİYE TARTIŞIYORLAR

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Öğretmenliğin nasıl olması gerektiğini öğretmenlerin dışında herkes çok iyi biliyor. Evet, bir milyonluk öğretmen camiası içinde yanlışı olanlar da vardır. Ama eleştiri işi çığırından çıkmış gibi. Hata arayalım denilirken artık nasıl öğretmenlik yapılmalı noktasına gelinmiş durumda. Öğretmen hedef tahtasına oturtulmuş, neresinden vuralım diye aranılıyor sanki. Eğitimle ilgili konular milli eğitim uzmanlarına bırakılmalı. Öyle herkes kafasına göre bir görüntü üzerinden ahkam kesememeli. Bu durum dini konularda da var. Kulaktan dolma bilgiler...
 • Kadının Adı Var

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Kadın, hayattaki en mükemmel enstrümandır. Ama ne yazık ki, her erkek nota bilmez. Demiş #FaridFarjad Kadına şiddete Hayır!... Böyle bir sloganın atılması, hele ki bu tür bir slogan için özel bir gün tahsis edilmesi bile biz erkekler için yeterince utanç verici olsa gerek. Erkeklik sadece Er'il olmak mıdır?... Adam olmayan, erkek olsa ne olur? Fiziksel olarak daha güçlü olmak, zorbalığın gerekçesi olabilir mi? Aynaya baktığında erkek sureti gören ve kendini o sıfatla tanımlayan, yer yer bu sıfata nail olduğu için böbürlenen mâh...
 • Suriye Satrancı

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Rusya, YPG kartını gösterip, esedi masaya oturtmak istiyor. ABD den sonra Rusya da Ypg yi tanıyor, muhatap alıyor. Rusya, bölgede sürekli imtiyaz elde ediyor. Suriyede ABD ve Rusya örtülü bir ittifak içinde. Suriye ABD ve Rusya arasında nüfuz paylaşımına uğradı. Bugün yaptıkları bu planı uygulamaya koymak. Türkiye gelecekte başına bela olabilecek bir oluşuma engel olma gayretinde. Şii duvarını aşamadık. Bari pkk duvarına engel olalım çabasındayız. Bu sadece bizim derdimiz. ABD ve Rusya için ise stratejik hedef Bugün kısmi işbirlikler...