logo

14 Ekim 2016

SATRANÇ TURNUVASI


Kudret Can
kudret@mucadele.com.tr
Efeler Belediyesi’nin sosyal ve kültürel anlamda toplumcu belediyecilik anlayışı ile vermiş olduğu hizmetleri benim gibi bir çok hemşehrim de ilgi ile izliyor ve takdirle karşılıyor.
Efeler Belediyesi’nin Kültür ve Sanat Evleri’nde birbirinden farklı alanlarda açmış olduğu kurslar yaz aylarının yanı sıra günümüzde de devam etmekte.
7’den 70’e tüm Aydın’lılara hitap eden kurslar, danstan, fotoğrafçılığa, tiyatrodan halk oyunlarına, İngilizce’den işaret diline bir çok farklı branştan oluşuyor.
Özellikle gençlerimizin ve çocuklarımızın farklı alanlarda kendilerini geliştirme fırsatı da sunan bu kursların ayrıca bir başka güzelliği de var.
Çocuklarımızın bu kurslar sayesinde iletişim becerilerini, kişilik gelişimlerini ve en önemlisi içlerinde var olan ama bunun farkında olmadıkları yeteneklerini de keşfetmelerini sağlıyor.
Ben bu konuda Efeler Belediye Başkanı’mız Sayın Mesut Özakcan başta olmak üzere, açılan bu kurslara her konuda destek ve katkı sağlayanlara Aydınlı hemşehrilerimiz adına teşekkür ediyorum.
Hem Efeler Belediyesi’nin internet sayfasında, hem de Aydın’ın bir çok yerinde bu kurslarla ilgili afişleri ve yapılması gerekenleri görebiliyoruz.
Bugün mesaime başlamadan önce işyerime doğru ilerlerken yine belediyenin bir başka güzel afişi, duyurusu ile karşılaştım.
Afişte; Ödüllü Satranç Turnuvası düzenleneceği yazıyordu.
Satranç oynamanın beyin gelişimine olduğu gibi bir çok yararının olduğunu hepimiz biliyoruz.
Satranç oynamak;

 • Hızlı ve doğru kararlar alabilmeyi,
 • Kişiliğin olumlu gelişmesi,
 • Dikkat dağınıklığının oluşumunu önlemesi,
 • Sistemli, düzenli ve disiplinli çalışmayı,
 • Sorumluluk duygusunun gelişmesi,
 • Hedefe giden birden fazla yol olduğu,
 • Matematik ve geometri alanlarında başarıyı arttırması gibi faydalarının yanı sıra, sadece görsel değil, aynı zamanda sayısal ve sözel zekayı da geliştirebilmek için önemli bir oyundur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kıbrıs Fikrimi Dillendirdiler

Satranç, bir çok gelişmiş ülkelerde okul dersi olarak verilmekte. Öğrenciler satranç eğitimini derslerde zorunlu olarak görüyorlar.
Yaşamımızda bu kadar önemli yeri olan ve her anlamda çocuklarımızın eğitim hayatları süresince inanılmaz faydalar sağlayan satrancın ülkemizde de mutlaka zorunlu bir ders haline getirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Efeler Belediyesi’nin ve Aydın Lisesi Mezunlar Derneği (ALMED)‘nin ortaklaşa olarak düzenledikleri satranç turnuvasına kayıtlar 20 Ekim Perşembe günü sona eriyor.
“Satranç tahtası, insan zihninin jimnastik salonudur.” diyen Pascal’ın bu sözüyle hareket ederek Aydın’lı tüm gençlerimizi, çocuklarımızı yalnızca vücut kaslarını geliştirmekle yetinmemeye, beyin kaslarını cılız bırakmamaya, hep beraber zihin kaslarımızı da satranç oynayarak geliştirmeye davet ediyorum.

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • VİCDANINIZA YAKIN GÖZLÜĞÜ TAKIN

  20 Ekim 2017 Yazarlar

  Merhabalar Sevgili Okurlarım, Bugün sizinle güzel ülkemin çözülememiş meselelerinden biri olan eğitim ve sınav sistemiyle ilgili düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Bunu hepimiz biliyoruz zaten. Hayatın kendisi her gün değiştikçe ekonomi, ticaret, kültür, medya ve eğitim gibi sistemlerin de hepsi geleneksel modellerden çıkıp çağa ayak uydurmak mecburiyetindeler. Özellikle eğitim ve buna bağlı olarak gelişen sınav sistemimiz değişe değişe bir hal oldu. Teoride düşünülen ile pratikte uygulananlar arasında...
 • V1 CHALLENGE …

  20 Ekim 2017 Yazarlar

  V1 Challenge, 2011 yılında başlamasına rağmen kullanılan otomobiller, yarış biçimi, şehir içi yarışları ve ödüllendirme sistemiyle Türk motorsporlarında büyük ilgi uyandırdığı, temelleri Volkan Işık tarafından atılan V1 Challenge gerek kullanılan Volkicar isimli araçlar, gerekse koşuların şehir içlerinde yapılması büyük ölçüde etkili olduğu, V1 Challenge toplam yedi yarıştan oluştuğu ve yarışlar kendi aralarında üç farklı biçime ayrıldığı şeklinde ifade edilir. 2017 V1 CHALLENGE YARIŞINI AYDINLILAR İLGİ İLE İZLEDİ Aydın'ın Efeler il...
 • EFES ANTİK KENTİ- TARİHİN SPORLA BÜTÜNLEŞMESİ

  19 Ekim 2017 Yazarlar

  Bulgaristan'ın Plovdiv kentinde yer alan Kürek ve Kano parkuru Efes antik kentinde asırlarca yıl önce deniz varmış ve bu deniz Ege Denizi'ymiş. Bu deniz öyle bir denizmiş ki Efes kentine aşıkmış. Bir gün kötü kalpli bir cadı öyle bir büyü yapmış ki asırlarca süren ayrılık yani Ege Denizi ile Efes kenti birbirlerinden ayrılmış ve Efes limanı denizsiz bir şekilde üzgün ve yalnız kalakalmış. Efes kentinin antik tiyatrosunda denizin o güzel kokusuyla incir ve zeytin ağaçlarının hışırtıları birbirinden ayrılmış. Ege denizi ise o zamandan bu ...
 • MANDALİNA…

  19 Ekim 2017 Yazarlar

  Mandalina, turunçgiller ailesinden olup yapraklarını dökmeyen nadir meyvelerden biridir. Portakala benzemekle beraber bu ağacın portakala göre küçük ve yassı, gevşek kabuklu, hoş kokulu, tatlı ve lezzetli meyvesi ile belirgin bir özelliğe sahip ılıman iklimlerde yetişen bir kış meyvesidir. SATSUMA MANDALİNASI GECİKTİ Türkiye’in ihraç ürünlerinden Satsuma mandalinanın geçen yıla göre mevsim koşullarından dolayı 10 gün geç olgunlaştığı bildirildi. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Rıza Seyyar, satsuma mandalinadaki geç o...