logo

14 Ekim 2016

SATRANÇ TURNUVASI


Kudret Can
kudret@mucadele.com.tr
Efeler Belediyesi’nin sosyal ve kültürel anlamda toplumcu belediyecilik anlayışı ile vermiş olduğu hizmetleri benim gibi bir çok hemşehrim de ilgi ile izliyor ve takdirle karşılıyor.
Efeler Belediyesi’nin Kültür ve Sanat Evleri’nde birbirinden farklı alanlarda açmış olduğu kurslar yaz aylarının yanı sıra günümüzde de devam etmekte.
7’den 70’e tüm Aydın’lılara hitap eden kurslar, danstan, fotoğrafçılığa, tiyatrodan halk oyunlarına, İngilizce’den işaret diline bir çok farklı branştan oluşuyor.
Özellikle gençlerimizin ve çocuklarımızın farklı alanlarda kendilerini geliştirme fırsatı da sunan bu kursların ayrıca bir başka güzelliği de var.
Çocuklarımızın bu kurslar sayesinde iletişim becerilerini, kişilik gelişimlerini ve en önemlisi içlerinde var olan ama bunun farkında olmadıkları yeteneklerini de keşfetmelerini sağlıyor.
Ben bu konuda Efeler Belediye Başkanı’mız Sayın Mesut Özakcan başta olmak üzere, açılan bu kurslara her konuda destek ve katkı sağlayanlara Aydınlı hemşehrilerimiz adına teşekkür ediyorum.
Hem Efeler Belediyesi’nin internet sayfasında, hem de Aydın’ın bir çok yerinde bu kurslarla ilgili afişleri ve yapılması gerekenleri görebiliyoruz.
Bugün mesaime başlamadan önce işyerime doğru ilerlerken yine belediyenin bir başka güzel afişi, duyurusu ile karşılaştım.
Afişte; Ödüllü Satranç Turnuvası düzenleneceği yazıyordu.
Satranç oynamanın beyin gelişimine olduğu gibi bir çok yararının olduğunu hepimiz biliyoruz.
Satranç oynamak;

 • Hızlı ve doğru kararlar alabilmeyi,
 • Kişiliğin olumlu gelişmesi,
 • Dikkat dağınıklığının oluşumunu önlemesi,
 • Sistemli, düzenli ve disiplinli çalışmayı,
 • Sorumluluk duygusunun gelişmesi,
 • Hedefe giden birden fazla yol olduğu,
 • Matematik ve geometri alanlarında başarıyı arttırması gibi faydalarının yanı sıra, sadece görsel değil, aynı zamanda sayısal ve sözel zekayı da geliştirebilmek için önemli bir oyundur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Ah Şu Bilgisayarlar...

Satranç, bir çok gelişmiş ülkelerde okul dersi olarak verilmekte. Öğrenciler satranç eğitimini derslerde zorunlu olarak görüyorlar.
Yaşamımızda bu kadar önemli yeri olan ve her anlamda çocuklarımızın eğitim hayatları süresince inanılmaz faydalar sağlayan satrancın ülkemizde de mutlaka zorunlu bir ders haline getirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Efeler Belediyesi’nin ve Aydın Lisesi Mezunlar Derneği (ALMED)‘nin ortaklaşa olarak düzenledikleri satranç turnuvasına kayıtlar 20 Ekim Perşembe günü sona eriyor.
“Satranç tahtası, insan zihninin jimnastik salonudur.” diyen Pascal’ın bu sözüyle hareket ederek Aydın’lı tüm gençlerimizi, çocuklarımızı yalnızca vücut kaslarını geliştirmekle yetinmemeye, beyin kaslarını cılız bırakmamaya, hep beraber zihin kaslarımızı da satranç oynayarak geliştirmeye davet ediyorum.

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SU…

  22 Ağustos 2017 Yazarlar

  Su denildiğinde ilk akla gelen öncelikle canlılar için hayati öneme sahip olan sıvı olarak nitelendirildiği gibi en küçük canlıdan, en büyüğe kadar tüm canlıların biyolojik yaşamlarını ve faaliyetlerini sağlayan bir sıvı olmakla beraber su hayattır. AYŞE EFE, HAYVANLAR İÇİN KÖYÜNE SU İSTİYOR Aydın’ın renkli simalarından olan ve Efeler ilçesi Anbarcık köyünde yaşayan Ayşe Efe, kentlere göç nedeniyle köylerde sadece yaşlıların kaldığını belirtti. Aydın ilinin büyükşehir kapsamına alınmasıyla köylerin mahallelere dönüştüğünü ifade ede...
 • ETKİSEL İNSAN TEPKİSEL İNSAN

  21 Ağustos 2017 Yazarlar

  Değerli Mücadele Okurları bir önceki yazımda "Özfarkındalık Bilincine Erişmiş Özsaygısı Yüksek Bireyler Olabilmek: Özbenlik - Özfarkındalık ve Özsaygı Denklemi"den sizlere bahsetmiştim. Ve bir sonraki yazımda da bu yazının devamı niteliği taşıyan Etkisel ve Tepkisel insan kavramından bahsetmek istiyorum. Bahsetmeden önce sizlere basit bir soru sorarak başlamak istiyorum yazıma. İnsanlık tarihi boyunca hayatımızın en önemli parçası olmuş şey nedir sizce? Cevapları duyar gibiyim: İcatlar! Su! Yemek! Birçok şekilde uzatabiliriz ak...
 • ORTANCA…

  21 Ağustos 2017 Yazarlar

  Ortanca, bir çiçek türü olup çeşitli renklerde açan çok çiçekli geniş yapraklı bir bahçe bitkisidir. Ortanca, uygun sıcaklıklarda yaz başından itibaren çiçek vermeye başlamasına rağmen ülkemizde genellikle çiçek açması haziran sonunu bulabilir. Ortanca, sıcak sevmesine rağmen direk güneş ışığı gören yerler yerine yarı gölge veya gölge alanlarda daha iyi büyüyecektir. Ortanca, yansıyan güneş ışığından da yeteri kadar faydalanabilen bir bitkidir. İlkbahar ve yaz sonlarında potasyum içeren bitki besinleri verilerek ortancanın yaz sıc...
 • SUSAR KADIN ÜNZİLE

  19 Ağustos 2017 Yazarlar

  “Aysel Gürel'e bu sözleri yazdıran Ünzile'nin hikayesi Aysel Gürel'in Anadolu turnesinde mola verdiği bir köyde başlar, bu köyde Gürel, Ünzile ile karşılaşır. Biraz sohbet ettikten sonra Ünzile'nin hayatını dinler. Ünzile çok ufak yaşta evlendirilmiştir. Evleneceği kişiyi görücüler seçmiş, birkaç koyun karşılığı isteyen kişiye ufak yaşta teslim edilmiştir. Ufak yaşta gördüğü baskıdan dolayı artık kendine çizilmiş kadere razı gelmiştir. Olaylara ses çıkartamamaktadır. Gördüğü baskı ve yaşam biçimi onu dünyanın sadece kötü olduğuna inandırmıştır....