logo

14 Ekim 2016

SATRANÇ TURNUVASI


Kudret Can
kudret@mucadele.com.tr
Efeler Belediyesi’nin sosyal ve kültürel anlamda toplumcu belediyecilik anlayışı ile vermiş olduğu hizmetleri benim gibi bir çok hemşehrim de ilgi ile izliyor ve takdirle karşılıyor.
Efeler Belediyesi’nin Kültür ve Sanat Evleri’nde birbirinden farklı alanlarda açmış olduğu kurslar yaz aylarının yanı sıra günümüzde de devam etmekte.
7’den 70’e tüm Aydın’lılara hitap eden kurslar, danstan, fotoğrafçılığa, tiyatrodan halk oyunlarına, İngilizce’den işaret diline bir çok farklı branştan oluşuyor.
Özellikle gençlerimizin ve çocuklarımızın farklı alanlarda kendilerini geliştirme fırsatı da sunan bu kursların ayrıca bir başka güzelliği de var.
Çocuklarımızın bu kurslar sayesinde iletişim becerilerini, kişilik gelişimlerini ve en önemlisi içlerinde var olan ama bunun farkında olmadıkları yeteneklerini de keşfetmelerini sağlıyor.
Ben bu konuda Efeler Belediye Başkanı’mız Sayın Mesut Özakcan başta olmak üzere, açılan bu kurslara her konuda destek ve katkı sağlayanlara Aydınlı hemşehrilerimiz adına teşekkür ediyorum.
Hem Efeler Belediyesi’nin internet sayfasında, hem de Aydın’ın bir çok yerinde bu kurslarla ilgili afişleri ve yapılması gerekenleri görebiliyoruz.
Bugün mesaime başlamadan önce işyerime doğru ilerlerken yine belediyenin bir başka güzel afişi, duyurusu ile karşılaştım.
Afişte; Ödüllü Satranç Turnuvası düzenleneceği yazıyordu.
Satranç oynamanın beyin gelişimine olduğu gibi bir çok yararının olduğunu hepimiz biliyoruz.
Satranç oynamak;

 • Hızlı ve doğru kararlar alabilmeyi,
 • Kişiliğin olumlu gelişmesi,
 • Dikkat dağınıklığının oluşumunu önlemesi,
 • Sistemli, düzenli ve disiplinli çalışmayı,
 • Sorumluluk duygusunun gelişmesi,
 • Hedefe giden birden fazla yol olduğu,
 • Matematik ve geometri alanlarında başarıyı arttırması gibi faydalarının yanı sıra, sadece görsel değil, aynı zamanda sayısal ve sözel zekayı da geliştirebilmek için önemli bir oyundur.

Satranç, bir çok gelişmiş ülkelerde okul dersi olarak verilmekte. Öğrenciler satranç eğitimini derslerde zorunlu olarak görüyorlar.
Yaşamımızda bu kadar önemli yeri olan ve her anlamda çocuklarımızın eğitim hayatları süresince inanılmaz faydalar sağlayan satrancın ülkemizde de mutlaka zorunlu bir ders haline getirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Efeler Belediyesi’nin ve Aydın Lisesi Mezunlar Derneği (ALMED)‘nin ortaklaşa olarak düzenledikleri satranç turnuvasına kayıtlar 20 Ekim Perşembe günü sona eriyor.
“Satranç tahtası, insan zihninin jimnastik salonudur.” diyen Pascal’ın bu sözüyle hareket ederek Aydın’lı tüm gençlerimizi, çocuklarımızı yalnızca vücut kaslarını geliştirmekle yetinmemeye, beyin kaslarını cılız bırakmamaya, hep beraber zihin kaslarımızı da satranç oynayarak geliştirmeye davet ediyorum.

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EMPERYALİZMİN MAŞALARI

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Küresel Emperyalizme hizmet etmeyi vazife edinenlerin siyasi görüşü falan olmaz. Adı üstünde #Uşak bunlar! Uşağın görüşü olduğu nerede görülmüş? Siyaset yapabilmek için, memleketin yönetimine dair fikir üretmek gerek. Bugünün muhalefeti tıpkı mazideki tüm siyasi örgütlerin yaptığı gibi ancak kulaklarına üfleneni aktarmakla meşgul. Memur bunlar, bildiğiniz görevli... Efendilerinin çıkarı uğruna #tellallık yapıyorlar. Bağımsızlık mı dediniz? Bağımsız bir Türkiye"de bu çakalların hepsi işsiz kalır; bu durumda Allah zulüm görmesi muhtem...
 • ÖĞRETMEN NASIL OLMALI DİYE TARTIŞIYORLAR

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Öğretmenliğin nasıl olması gerektiğini öğretmenlerin dışında herkes çok iyi biliyor. Evet, bir milyonluk öğretmen camiası içinde yanlışı olanlar da vardır. Ama eleştiri işi çığırından çıkmış gibi. Hata arayalım denilirken artık nasıl öğretmenlik yapılmalı noktasına gelinmiş durumda. Öğretmen hedef tahtasına oturtulmuş, neresinden vuralım diye aranılıyor sanki. Eğitimle ilgili konular milli eğitim uzmanlarına bırakılmalı. Öyle herkes kafasına göre bir görüntü üzerinden ahkam kesememeli. Bu durum dini konularda da var. Kulaktan dolma bilgiler...
 • Kadının Adı Var

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Kadın, hayattaki en mükemmel enstrümandır. Ama ne yazık ki, her erkek nota bilmez. Demiş #FaridFarjad Kadına şiddete Hayır!... Böyle bir sloganın atılması, hele ki bu tür bir slogan için özel bir gün tahsis edilmesi bile biz erkekler için yeterince utanç verici olsa gerek. Erkeklik sadece Er'il olmak mıdır?... Adam olmayan, erkek olsa ne olur? Fiziksel olarak daha güçlü olmak, zorbalığın gerekçesi olabilir mi? Aynaya baktığında erkek sureti gören ve kendini o sıfatla tanımlayan, yer yer bu sıfata nail olduğu için böbürlenen mâh...
 • Suriye Satrancı

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Rusya, YPG kartını gösterip, esedi masaya oturtmak istiyor. ABD den sonra Rusya da Ypg yi tanıyor, muhatap alıyor. Rusya, bölgede sürekli imtiyaz elde ediyor. Suriyede ABD ve Rusya örtülü bir ittifak içinde. Suriye ABD ve Rusya arasında nüfuz paylaşımına uğradı. Bugün yaptıkları bu planı uygulamaya koymak. Türkiye gelecekte başına bela olabilecek bir oluşuma engel olma gayretinde. Şii duvarını aşamadık. Bari pkk duvarına engel olalım çabasındayız. Bu sadece bizim derdimiz. ABD ve Rusya için ise stratejik hedef Bugün kısmi işbirlikler...