logo

14 Ekim 2016

SATRANÇ TURNUVASI


Kudret Can
kudret@mucadele.com.tr
Efeler Belediyesi’nin sosyal ve kültürel anlamda toplumcu belediyecilik anlayışı ile vermiş olduğu hizmetleri benim gibi bir çok hemşehrim de ilgi ile izliyor ve takdirle karşılıyor.
Efeler Belediyesi’nin Kültür ve Sanat Evleri’nde birbirinden farklı alanlarda açmış olduğu kurslar yaz aylarının yanı sıra günümüzde de devam etmekte.
7’den 70’e tüm Aydın’lılara hitap eden kurslar, danstan, fotoğrafçılığa, tiyatrodan halk oyunlarına, İngilizce’den işaret diline bir çok farklı branştan oluşuyor.
Özellikle gençlerimizin ve çocuklarımızın farklı alanlarda kendilerini geliştirme fırsatı da sunan bu kursların ayrıca bir başka güzelliği de var.
Çocuklarımızın bu kurslar sayesinde iletişim becerilerini, kişilik gelişimlerini ve en önemlisi içlerinde var olan ama bunun farkında olmadıkları yeteneklerini de keşfetmelerini sağlıyor.
Ben bu konuda Efeler Belediye Başkanı’mız Sayın Mesut Özakcan başta olmak üzere, açılan bu kurslara her konuda destek ve katkı sağlayanlara Aydınlı hemşehrilerimiz adına teşekkür ediyorum.
Hem Efeler Belediyesi’nin internet sayfasında, hem de Aydın’ın bir çok yerinde bu kurslarla ilgili afişleri ve yapılması gerekenleri görebiliyoruz.
Bugün mesaime başlamadan önce işyerime doğru ilerlerken yine belediyenin bir başka güzel afişi, duyurusu ile karşılaştım.
Afişte; Ödüllü Satranç Turnuvası düzenleneceği yazıyordu.
Satranç oynamanın beyin gelişimine olduğu gibi bir çok yararının olduğunu hepimiz biliyoruz.
Satranç oynamak;

 • Hızlı ve doğru kararlar alabilmeyi,
 • Kişiliğin olumlu gelişmesi,
 • Dikkat dağınıklığının oluşumunu önlemesi,
 • Sistemli, düzenli ve disiplinli çalışmayı,
 • Sorumluluk duygusunun gelişmesi,
 • Hedefe giden birden fazla yol olduğu,
 • Matematik ve geometri alanlarında başarıyı arttırması gibi faydalarının yanı sıra, sadece görsel değil, aynı zamanda sayısal ve sözel zekayı da geliştirebilmek için önemli bir oyundur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ…

Satranç, bir çok gelişmiş ülkelerde okul dersi olarak verilmekte. Öğrenciler satranç eğitimini derslerde zorunlu olarak görüyorlar.
Yaşamımızda bu kadar önemli yeri olan ve her anlamda çocuklarımızın eğitim hayatları süresince inanılmaz faydalar sağlayan satrancın ülkemizde de mutlaka zorunlu bir ders haline getirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Efeler Belediyesi’nin ve Aydın Lisesi Mezunlar Derneği (ALMED)‘nin ortaklaşa olarak düzenledikleri satranç turnuvasına kayıtlar 20 Ekim Perşembe günü sona eriyor.
“Satranç tahtası, insan zihninin jimnastik salonudur.” diyen Pascal’ın bu sözüyle hareket ederek Aydın’lı tüm gençlerimizi, çocuklarımızı yalnızca vücut kaslarını geliştirmekle yetinmemeye, beyin kaslarını cılız bırakmamaya, hep beraber zihin kaslarımızı da satranç oynayarak geliştirmeye davet ediyorum.

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AYDINLI ŞAİR MEHMET IŞILAK ve ŞİİRLERİ

  27 Nisan 2017 Yazarlar

  Duygular galip gelirse, akıl çıkar gider, Yangın olur yakar, deprem gibi yıkar gider. Akıl gittiğinde, kargaşa ortaya çıkar, Nefis keyif çatar, şeytan sırıtarak bakar. Mantık tarumar olur, hisler baskın gelince, Doğruları oturtamazsın, yerli yerinde. Bu özgün dizelerin sahibi Aydınlı şair Mehmet Işılak’tır. Mehmet Işılak’ın şiirlerini ara sıra Aydın Efesi ve bizim Sarızeybek dergilerinde okuyorum. Geçenlerde Fuat Gürsoy’la bir araya gelirken Aydınlı şair ve aynı zamanda öğretmen olan Mehmet Işılak’ın yazıhanesine de uğradık. Mehm...
 • Penguen

  26 Nisan 2017 Yazarlar

  Özellikle kapak karikatürleri ve muhalif duruşuyla milyonlarca insanımızın takdirini toplayan en ünlü mizah dergilerinden Penguen dergisi kapanmış. Üstelik kapanış mesajında "Keşke dergi, Facebook’taki like’larla çıkabilseydi." diyor. Bence bu cümle, tüm bağımsız veya muhalif, yani yandaş olmayan gazetelerin, dergilerin durumunu özetliyor. Tabii ki bizim çizgimizdeki yerel gazeteler de buna dahil. Kimse kusura bakmasın ama, bu ülkenin yarısı, yani HAYIR diyen milyonlarca insan (en az 20 milyon), Penguen'in satış rakamlarını Bin'li raka...
 • İşsizlik Rakamları

  26 Nisan 2017 Yazarlar

  İşsizlik rakamları her ne hikmetse 16 Nisan Referandumu'ndan hemen sonra açıklandı. Önce değil. Açıklanan işsizlik oranları oldukça ürkütücü. Milyonlarca işsiz ordumuza yenileri katılıyor her gün. Sandıktan türlü çeşitli yöntemlerle kılpayı evet çıkarmayı başardıklarına göre, bütün yetkiler tek elde toplandığına, göre, "Evet çıkarsa Türkiye uçacak, ekonomi düzelecek" diye söz verdiklerine göre, şimdi hiçbir bahaneleri yok. Tüm yetki mevcut. İster yasa, ister KHK. İşsizliği çözmek için ne gerekiyorsa yapabilirler. Hiçbir eng...
 • ÇÖP KONTEYNERİ…

  25 Nisan 2017 Yazarlar

  Çöp konteynerlerine yeni yeraltı çöp konteynerleri de eklenmesiyle eski tip standart çöp biriktirme ve toplama alışkanlıklarına yenilikçi çözümler sunulmaya başlandı. Yeraltı çöp konteynerleri, yer yüzeyinde görünen kısmı isteğe göre büyük veya küçük ebatta çöp kutularından ve bu çöp kutularının yeraltında kendinden 10-15 kat büyük bir haznesinden oluşan kompakt bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Yeraltı çöp konteynerlerinin yüzeyde görünen kısmı estetik görünümüyle yaşam alanlarının güzelliğine katkı sağlarken, çöpler yerin altında s...