logo

14 Ekim 2016

SATRANÇ TURNUVASI


Kudret Can
kudret@mucadele.com.tr
Efeler Belediyesi’nin sosyal ve kültürel anlamda toplumcu belediyecilik anlayışı ile vermiş olduğu hizmetleri benim gibi bir çok hemşehrim de ilgi ile izliyor ve takdirle karşılıyor.
Efeler Belediyesi’nin Kültür ve Sanat Evleri’nde birbirinden farklı alanlarda açmış olduğu kurslar yaz aylarının yanı sıra günümüzde de devam etmekte.
7’den 70’e tüm Aydın’lılara hitap eden kurslar, danstan, fotoğrafçılığa, tiyatrodan halk oyunlarına, İngilizce’den işaret diline bir çok farklı branştan oluşuyor.
Özellikle gençlerimizin ve çocuklarımızın farklı alanlarda kendilerini geliştirme fırsatı da sunan bu kursların ayrıca bir başka güzelliği de var.
Çocuklarımızın bu kurslar sayesinde iletişim becerilerini, kişilik gelişimlerini ve en önemlisi içlerinde var olan ama bunun farkında olmadıkları yeteneklerini de keşfetmelerini sağlıyor.
Ben bu konuda Efeler Belediye Başkanı’mız Sayın Mesut Özakcan başta olmak üzere, açılan bu kurslara her konuda destek ve katkı sağlayanlara Aydınlı hemşehrilerimiz adına teşekkür ediyorum.
Hem Efeler Belediyesi’nin internet sayfasında, hem de Aydın’ın bir çok yerinde bu kurslarla ilgili afişleri ve yapılması gerekenleri görebiliyoruz.
Bugün mesaime başlamadan önce işyerime doğru ilerlerken yine belediyenin bir başka güzel afişi, duyurusu ile karşılaştım.
Afişte; Ödüllü Satranç Turnuvası düzenleneceği yazıyordu.
Satranç oynamanın beyin gelişimine olduğu gibi bir çok yararının olduğunu hepimiz biliyoruz.
Satranç oynamak;

 • Hızlı ve doğru kararlar alabilmeyi,
 • Kişiliğin olumlu gelişmesi,
 • Dikkat dağınıklığının oluşumunu önlemesi,
 • Sistemli, düzenli ve disiplinli çalışmayı,
 • Sorumluluk duygusunun gelişmesi,
 • Hedefe giden birden fazla yol olduğu,
 • Matematik ve geometri alanlarında başarıyı arttırması gibi faydalarının yanı sıra, sadece görsel değil, aynı zamanda sayısal ve sözel zekayı da geliştirebilmek için önemli bir oyundur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  ÇİKOLATA...

Satranç, bir çok gelişmiş ülkelerde okul dersi olarak verilmekte. Öğrenciler satranç eğitimini derslerde zorunlu olarak görüyorlar.
Yaşamımızda bu kadar önemli yeri olan ve her anlamda çocuklarımızın eğitim hayatları süresince inanılmaz faydalar sağlayan satrancın ülkemizde de mutlaka zorunlu bir ders haline getirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Efeler Belediyesi’nin ve Aydın Lisesi Mezunlar Derneği (ALMED)‘nin ortaklaşa olarak düzenledikleri satranç turnuvasına kayıtlar 20 Ekim Perşembe günü sona eriyor.
“Satranç tahtası, insan zihninin jimnastik salonudur.” diyen Pascal’ın bu sözüyle hareket ederek Aydın’lı tüm gençlerimizi, çocuklarımızı yalnızca vücut kaslarını geliştirmekle yetinmemeye, beyin kaslarını cılız bırakmamaya, hep beraber zihin kaslarımızı da satranç oynayarak geliştirmeye davet ediyorum.

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Marinevo…

  24 Haziran 2017 Yazarlar

  Ticaretle uğraşma isteği küçük yaşlardan beri benimle büyüyen ve özümde vazgeçemediğim bir sevda idi. İnternete olan ilgimle sevdiğim işi bütünleştirince de bugün ki e-ticaret markamı kurmak nasip oldu. 2014 Temmuz’dan bu yana kendi çabalarımla bugünlere ulaştım. ‘Tek kişilik Dev Kadro’ diye haberim bile yapıldı, gerçekten de öyle tek başıma nice çetin yolları aşıp, e-ticaretin her detayını bizzat tecrübe ederek bu süreci layığıyla yönetmeye çalıştım. Hayatımdan öylesine büyük fedakarlıklar yaptım ki işime olan sadakatim pekişti. Bu sayede e-ti...
 • BAYRAM ŞEKERİ…

  24 Haziran 2017 Yazarlar

  Bayram şekeri dendiğinde genellikle dini bayramlarda konuklara sunulan ve bayramlarda akraba ve dostlara götürülen envaiçeşit şeker veya çikolata türleri olarak biliyoruz. Ramazan Bayramı ya da Kurban Bayramı öncesi hazırlıklar başlar ve envaiçeşit bayram şekerleri tezgahlarda yerini alır. BAYRAM ÖNCESİ ŞEKER SATIŞLARI ARTI Aydın’ın Efeler ilçesinde Ramazan Bayramı öncesi şeker satışlarında artış olduğu bildirildi. Bayram şekerleri tezgahları süslerken son üç günde şeker satışlarında artış olduğunu belirten esnaf Hande Güleç,...
 • Nice Bayramlara…

  23 Haziran 2017 Yazarlar

  Bir Ramazan ayı daha göz açıp kapayıncaya kadar geçti. Allah oruç tutanların oruçlarını kabul etsin. Hepimizi nice Ramazanlara sağlık, huzur ve ağız tadıyla eriştirsin İnşallah. Sağ olana, sağlıklı olana Ramazan ve oruç, huzur ve ibadet ferahlığı verir. Ama ne yazık ki bu Ramazan ayını ülkemizde, Ortadoğu'da ve dünyada huzur içinde geçirdiğimizi söylemek mümkün değil. Herşeyden önce, Ramazan ayı boyunca ülkemizde şehit haberleri peş peşe gelmeye devam etti. Şırnak Uludere'de düşen helikopterimizde bulunan Tümgeneral Aydoğan Ay...
 • ZEYTİN…

  23 Haziran 2017 Yazarlar

  Zeytin ağaçların dane meyveleri gerek sofralık gerekse yağlık olarak işlenip değerlendirilebilen bir tarım ürünüdür. Dünyada zeytin bitkisinin iklim istekliliği nedeniyle zeytincilik genelde, Akdeniz’de kıyısı olan ülkeler İspanya, İtalya, Yunanistan, Türkiye, Tunus, Suriye, Fas, Fransa ve Portekiz’de üretimi yapılmaktadır. Son yıllarda zeytinyağı ve sofralık zeytin gibi zeytin ürünlerine artan talep nedeniyle zeytinciliğin sadece Akdeniz’e kıyı olan ülkelerde değil, Akdeniz iklimi gösteren Avustralya, Arjantin, Şili, Meksika, Peru gi...