logo

10 Haziran 2013

Otobüs Konuşması Gösterdi ki Erdoğan Asla Değişmez


Güçlü Çezik
guclucezik@hotmail.com

Fazla söze gerek var mı? Başbakan bizi yine şaşırtmadı ne yazık ki. Provakatörlere ne gerek? Bu ülkede “Bayrak yakıyorlar” demekten daha fazla halkı provake edecek bir söz var mı? Afrika gezisinin dönüşünde otobüsün üzerinden bu kadar tehlikeli bir sözü söyleyebildi Başbakan Erdoğan.

Peki bu iddia yalan mıydı gerçek miydi? Halkın Gezi Parkı eylemlerine desteğini yoketmek ve millî hassasiyetleri olan insanlarımızın eylemlere katılmaması için “Türk bayrağını yakıyorlar” diye ortalıkta dolaşan görüntülerin yıllar önce Dolapdere'de çekildiği ortaya çıktı. İşin üzücü tarafı, bu gerçeğin Başbakan bu lafı etmeden önce biliniyor olmasıydı.

O halde Başbakan bunu niçin söyledi? Bunun yalan olduğunu bile bile mi söyledi halkı galeyana getirebilecek böyle birşeyi? Takdir okuyucunun.

Peki ya “ABD'deki eylemlerde bile 17 kişi öldü” diyerek polisin orantısız güç kullanmasını savunması? Ertesi gün, yani 7 Haziran 2013 günü ABD Büyükelçiliği Başbakan'ın bu iddiasını jet hızıyla anında yalanladı. Hem de çok net bir dilde! Kibarca şöyle deniyordu açıklamada: “Söz konusu eylemde hiçbir polis müdahalesi ölümle sonuçlanmamıştır.”

Yani “Erdoğan'ın 17 kişi öldü dediği eylemde ABD polisi bir tek vatandaşını bile öldürmedi” diyordu açıkça.

Ayrıca kendini karşılayan kalabalığın spontane, yani kendiliğinden oraya geldiğini iddia ediyordu ki, bunun böyle olmadığını herhalde bütün AKP seçmeni biliyordur. Gecenin o saatinde partililerin telefonlarına mesajlar atıldığı, İstanbul'un her yerinden otobüsler kaldırıldığı ve kalabalığın elindeki bayrakların bile tek tip olduğu tartışmasız bir gerçek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  YÖRÜKLERDEN BAZI ATASÖZLERİ (7)

Elbette en önemlisi de, kendisini dinleyen kalabalığın “Yol ver gidelim, Taksim'i ezelim” sloganları atmasıydı. Hamamböceği mi eziyorsunuz? Bence Recep Tayyip Erdoğan'ın otobüs konuşmasının en kısa özeti bu slogandır. Bu slogan, 11 yıllık AKP döneminin ile demokrasi anlayışını çok net anlatıyor. Bir başbakan, yalan olduğu bilinen bunca sözü neden söyler? Halkı bir anda galeyana getirebilecek, kin ve nefret aşılayan bu sözleri neden tercih eder?

Türk Ceza Kanunu'nun 216. maddesi, “HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK  VEYA AŞAĞILAMA SUÇU”nu tanımlar. Başbakan otobüs konuşmasında gerçeğe dayanmayan o sözlerle bu suçu işlemiş olmuyor mu? Birgül Ayman Güler için aynı yasa maddesine dayanarak suç duyurusunda bulunanlar, Başbakan'ın son günlerdeki konuşmaları ve bu tür açık suç teşkil eden sözleri için niye ortaya çıkmadılar acaba? Peki vatanını, milletini, ülkesini, bayrağını seven bir yığın insanımız için aynı yasaya dayanarak soruşturma açan “İleri demokrasi”nin o çok “tarafsız” savcıları, Başbakan'ın bu sözleri için ne düşünüyorlar acaba ? İktidarın yargı üzerinde baskısı, etkisi asla yoktur, öyle mi? Referandumda “Yetmez ama evet” oyları sayesinde yargı artık “vesayet”ten kurtuldu öyle mi?

Şimdi Başbakan'ın yaptığı bunca benzer konuşmadan sonra siz söyleyin, hukuk ve ülkemizin yasaları mı üstün, Başbakan mı üstün? Bu ülkede artık Başbakan'ın yaptıklarının, söylediklerinin yasalara uygunluğunu denetleyecek bir babayiğit, bir hukuk kurumu kaldı mı kalmadı mı?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  ÇİFTÇİ MALLARINI KORUMA...

Başbakan ve milyonlarca seveni, “diktatör” eleştirilerine gücenmiş, üzülmüş olabilir. Ama bir ülkede bir lidere hiçbir hukuk kurumu, hiçbir yargı mensubu hiçbir konuda “bu sözün, bu yaptığın yasaya aykırı” diyemez hale gelmişse, o lider bütün yasalardan, bütün kurumlardan üstün hale gelmişse, o lidere ve o rejime ne denir? AKP'ye gönül vermiş insanlar olarak siz söyleyin a dostlar…  Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan 11 yıldır böyle konuşmalar yaptığı sürece, bu ülkede provakatörlere gerek var mı? Birleştirici, kucaklaştırıcı, hoşgörülü ve mütevazi bir konuşma yapamaz mıydı? Ben söyleyeyim, yapamazdı…

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • VİCDANINIZA YAKIN GÖZLÜĞÜ TAKIN

  20 Ekim 2017 Yazarlar

  Merhabalar Sevgili Okurlarım, Bugün sizinle güzel ülkemin çözülememiş meselelerinden biri olan eğitim ve sınav sistemiyle ilgili düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Bunu hepimiz biliyoruz zaten. Hayatın kendisi her gün değiştikçe ekonomi, ticaret, kültür, medya ve eğitim gibi sistemlerin de hepsi geleneksel modellerden çıkıp çağa ayak uydurmak mecburiyetindeler. Özellikle eğitim ve buna bağlı olarak gelişen sınav sistemimiz değişe değişe bir hal oldu. Teoride düşünülen ile pratikte uygulananlar arasında...
 • V1 CHALLENGE …

  20 Ekim 2017 Yazarlar

  V1 Challenge, 2011 yılında başlamasına rağmen kullanılan otomobiller, yarış biçimi, şehir içi yarışları ve ödüllendirme sistemiyle Türk motorsporlarında büyük ilgi uyandırdığı, temelleri Volkan Işık tarafından atılan V1 Challenge gerek kullanılan Volkicar isimli araçlar, gerekse koşuların şehir içlerinde yapılması büyük ölçüde etkili olduğu, V1 Challenge toplam yedi yarıştan oluştuğu ve yarışlar kendi aralarında üç farklı biçime ayrıldığı şeklinde ifade edilir. 2017 V1 CHALLENGE YARIŞINI AYDINLILAR İLGİ İLE İZLEDİ Aydın'ın Efeler il...
 • EFES ANTİK KENTİ- TARİHİN SPORLA BÜTÜNLEŞMESİ

  19 Ekim 2017 Yazarlar

  Bulgaristan'ın Plovdiv kentinde yer alan Kürek ve Kano parkuru Efes antik kentinde asırlarca yıl önce deniz varmış ve bu deniz Ege Denizi'ymiş. Bu deniz öyle bir denizmiş ki Efes kentine aşıkmış. Bir gün kötü kalpli bir cadı öyle bir büyü yapmış ki asırlarca süren ayrılık yani Ege Denizi ile Efes kenti birbirlerinden ayrılmış ve Efes limanı denizsiz bir şekilde üzgün ve yalnız kalakalmış. Efes kentinin antik tiyatrosunda denizin o güzel kokusuyla incir ve zeytin ağaçlarının hışırtıları birbirinden ayrılmış. Ege denizi ise o zamandan bu ...
 • MANDALİNA…

  19 Ekim 2017 Yazarlar

  Mandalina, turunçgiller ailesinden olup yapraklarını dökmeyen nadir meyvelerden biridir. Portakala benzemekle beraber bu ağacın portakala göre küçük ve yassı, gevşek kabuklu, hoş kokulu, tatlı ve lezzetli meyvesi ile belirgin bir özelliğe sahip ılıman iklimlerde yetişen bir kış meyvesidir. SATSUMA MANDALİNASI GECİKTİ Türkiye’in ihraç ürünlerinden Satsuma mandalinanın geçen yıla göre mevsim koşullarından dolayı 10 gün geç olgunlaştığı bildirildi. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Rıza Seyyar, satsuma mandalinadaki geç o...