logo

10 Haziran 2013

Otobüs Konuşması Gösterdi ki Erdoğan Asla Değişmez


Güçlü Çezik
guclucezik@hotmail.com

Fazla söze gerek var mı? Başbakan bizi yine şaşırtmadı ne yazık ki. Provakatörlere ne gerek? Bu ülkede “Bayrak yakıyorlar” demekten daha fazla halkı provake edecek bir söz var mı? Afrika gezisinin dönüşünde otobüsün üzerinden bu kadar tehlikeli bir sözü söyleyebildi Başbakan Erdoğan.

Peki bu iddia yalan mıydı gerçek miydi? Halkın Gezi Parkı eylemlerine desteğini yoketmek ve millî hassasiyetleri olan insanlarımızın eylemlere katılmaması için “Türk bayrağını yakıyorlar” diye ortalıkta dolaşan görüntülerin yıllar önce Dolapdere'de çekildiği ortaya çıktı. İşin üzücü tarafı, bu gerçeğin Başbakan bu lafı etmeden önce biliniyor olmasıydı.

O halde Başbakan bunu niçin söyledi? Bunun yalan olduğunu bile bile mi söyledi halkı galeyana getirebilecek böyle birşeyi? Takdir okuyucunun.

Peki ya “ABD'deki eylemlerde bile 17 kişi öldü” diyerek polisin orantısız güç kullanmasını savunması? Ertesi gün, yani 7 Haziran 2013 günü ABD Büyükelçiliği Başbakan'ın bu iddiasını jet hızıyla anında yalanladı. Hem de çok net bir dilde! Kibarca şöyle deniyordu açıklamada: “Söz konusu eylemde hiçbir polis müdahalesi ölümle sonuçlanmamıştır.”

Yani “Erdoğan'ın 17 kişi öldü dediği eylemde ABD polisi bir tek vatandaşını bile öldürmedi” diyordu açıkça.

Ayrıca kendini karşılayan kalabalığın spontane, yani kendiliğinden oraya geldiğini iddia ediyordu ki, bunun böyle olmadığını herhalde bütün AKP seçmeni biliyordur. Gecenin o saatinde partililerin telefonlarına mesajlar atıldığı, İstanbul'un her yerinden otobüsler kaldırıldığı ve kalabalığın elindeki bayrakların bile tek tip olduğu tartışmasız bir gerçek.

Elbette en önemlisi de, kendisini dinleyen kalabalığın “Yol ver gidelim, Taksim'i ezelim” sloganları atmasıydı. Hamamböceği mi eziyorsunuz? Bence Recep Tayyip Erdoğan'ın otobüs konuşmasının en kısa özeti bu slogandır. Bu slogan, 11 yıllık AKP döneminin ile demokrasi anlayışını çok net anlatıyor. Bir başbakan, yalan olduğu bilinen bunca sözü neden söyler? Halkı bir anda galeyana getirebilecek, kin ve nefret aşılayan bu sözleri neden tercih eder?

Türk Ceza Kanunu'nun 216. maddesi, “HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK  VEYA AŞAĞILAMA SUÇU”nu tanımlar. Başbakan otobüs konuşmasında gerçeğe dayanmayan o sözlerle bu suçu işlemiş olmuyor mu? Birgül Ayman Güler için aynı yasa maddesine dayanarak suç duyurusunda bulunanlar, Başbakan'ın son günlerdeki konuşmaları ve bu tür açık suç teşkil eden sözleri için niye ortaya çıkmadılar acaba? Peki vatanını, milletini, ülkesini, bayrağını seven bir yığın insanımız için aynı yasaya dayanarak soruşturma açan “İleri demokrasi”nin o çok “tarafsız” savcıları, Başbakan'ın bu sözleri için ne düşünüyorlar acaba ? İktidarın yargı üzerinde baskısı, etkisi asla yoktur, öyle mi? Referandumda “Yetmez ama evet” oyları sayesinde yargı artık “vesayet”ten kurtuldu öyle mi?

Şimdi Başbakan'ın yaptığı bunca benzer konuşmadan sonra siz söyleyin, hukuk ve ülkemizin yasaları mı üstün, Başbakan mı üstün? Bu ülkede artık Başbakan'ın yaptıklarının, söylediklerinin yasalara uygunluğunu denetleyecek bir babayiğit, bir hukuk kurumu kaldı mı kalmadı mı?

Başbakan ve milyonlarca seveni, “diktatör” eleştirilerine gücenmiş, üzülmüş olabilir. Ama bir ülkede bir lidere hiçbir hukuk kurumu, hiçbir yargı mensubu hiçbir konuda “bu sözün, bu yaptığın yasaya aykırı” diyemez hale gelmişse, o lider bütün yasalardan, bütün kurumlardan üstün hale gelmişse, o lidere ve o rejime ne denir? AKP'ye gönül vermiş insanlar olarak siz söyleyin a dostlar…  Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan 11 yıldır böyle konuşmalar yaptığı sürece, bu ülkede provakatörlere gerek var mı? Birleştirici, kucaklaştırıcı, hoşgörülü ve mütevazi bir konuşma yapamaz mıydı? Ben söyleyeyim, yapamazdı…

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EMPERYALİZMİN MAŞALARI

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Küresel Emperyalizme hizmet etmeyi vazife edinenlerin siyasi görüşü falan olmaz. Adı üstünde #Uşak bunlar! Uşağın görüşü olduğu nerede görülmüş? Siyaset yapabilmek için, memleketin yönetimine dair fikir üretmek gerek. Bugünün muhalefeti tıpkı mazideki tüm siyasi örgütlerin yaptığı gibi ancak kulaklarına üfleneni aktarmakla meşgul. Memur bunlar, bildiğiniz görevli... Efendilerinin çıkarı uğruna #tellallık yapıyorlar. Bağımsızlık mı dediniz? Bağımsız bir Türkiye"de bu çakalların hepsi işsiz kalır; bu durumda Allah zulüm görmesi muhtem...
 • ÖĞRETMEN NASIL OLMALI DİYE TARTIŞIYORLAR

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Öğretmenliğin nasıl olması gerektiğini öğretmenlerin dışında herkes çok iyi biliyor. Evet, bir milyonluk öğretmen camiası içinde yanlışı olanlar da vardır. Ama eleştiri işi çığırından çıkmış gibi. Hata arayalım denilirken artık nasıl öğretmenlik yapılmalı noktasına gelinmiş durumda. Öğretmen hedef tahtasına oturtulmuş, neresinden vuralım diye aranılıyor sanki. Eğitimle ilgili konular milli eğitim uzmanlarına bırakılmalı. Öyle herkes kafasına göre bir görüntü üzerinden ahkam kesememeli. Bu durum dini konularda da var. Kulaktan dolma bilgiler...
 • Kadının Adı Var

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Kadın, hayattaki en mükemmel enstrümandır. Ama ne yazık ki, her erkek nota bilmez. Demiş #FaridFarjad Kadına şiddete Hayır!... Böyle bir sloganın atılması, hele ki bu tür bir slogan için özel bir gün tahsis edilmesi bile biz erkekler için yeterince utanç verici olsa gerek. Erkeklik sadece Er'il olmak mıdır?... Adam olmayan, erkek olsa ne olur? Fiziksel olarak daha güçlü olmak, zorbalığın gerekçesi olabilir mi? Aynaya baktığında erkek sureti gören ve kendini o sıfatla tanımlayan, yer yer bu sıfata nail olduğu için böbürlenen mâh...
 • Suriye Satrancı

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Rusya, YPG kartını gösterip, esedi masaya oturtmak istiyor. ABD den sonra Rusya da Ypg yi tanıyor, muhatap alıyor. Rusya, bölgede sürekli imtiyaz elde ediyor. Suriyede ABD ve Rusya örtülü bir ittifak içinde. Suriye ABD ve Rusya arasında nüfuz paylaşımına uğradı. Bugün yaptıkları bu planı uygulamaya koymak. Türkiye gelecekte başına bela olabilecek bir oluşuma engel olma gayretinde. Şii duvarını aşamadık. Bari pkk duvarına engel olalım çabasındayız. Bu sadece bizim derdimiz. ABD ve Rusya için ise stratejik hedef Bugün kısmi işbirlikler...