logo

28 Ağustos 2013

O YILLARDA!..


Mustafa Çezik
mustafacezik@mucadele.com.tr

AKP Genel Başkanı ve Başbakan'ın yanı sıra, AKP sözcüleri 2002 yılından öncesini ve işbaşına gelen siyasi iktidarların, icraatlarını sürekli kötülüyorlar. 
Bizim nesil çok iyi bilirler, gençler bilmiyor olabilirler.
O yıllarda, ulusumuz ve devletimiz yoksuldu…
Ancak büyük bir itibar ve saygınlığı vardı.
Kentlerde, kasabalarda, köylerde evlerimizin altındaki kapılarda kilit olmazdı. Polisimiz, bekçimiz mermisiz tabancalarla dolaşırlardı. Yurttaşlarımız bugünkü gibi ayrıştırılmamıştı.
Türk kökenliler kürt kökenlilerle, kürt kökenlilerde Türk'lerle kirve  olurlardı. Kirve, kardeşten yakındır.
Ata yadigarı fabrikalarla, tesis ve işletmelerimiz vardı…
1500 kadardı.
Yurt dışına ihraç ederdik  kadifelerimizi, kotlarımızı.. Sümerbank, Türkiye'yi giydirir,  yurt dışına ihraç ederdi.
Pamuğumuz Dünya'da birinci idi… Rekolte yüksekti..
Yalan, talan, takiye, hırsızlığa, yolsuzluğa prim verilmezdi.
1 Türk Lirası 3 ABD doları ve 1 Türk Lirası 4 Alman Markı'ydı…
Merkez Bankası'nda 127 ton altın rezervi vardı.
Yabancılara 40 para borcumuz yoktu..
Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluş felsefesine ve kırmızı çizgilerine devletimizi yönetenler uyarlardı.
“YURTTA SULH, DÜNYA'DA SULH!” ilkesi Dış siyasette değişmez, değiştirilmezdi.
Siyasi iktidar mensupları, başbakanları yurtdışı ziyaretlerine  giderken muhalefet  liderlerini bilgilendirir, heyetlerinde muhalif gazeteciler de bulunurdu.
Siyasiler aleyhinde konuşma yapan, eleştirenleri mahkemelere vermezlerdi.Maddi  tazminat davaları açmazlardı.
Yurttaşlar arasında büyük gelir farklılıkları yoktu..
Evet ulusça yoksulduk. Ulusal gelirden kişi başına düşen pay eşite yakındı..
Ticarette, siyasette, dinimiz ve kutsal değerlerimiz bugünkü gibi RANT aracı olarak kullanılmazdı..
Özellikle 1970 yılında 1960 27 Mayıs dönemine ve Anayasa'sına karşı  askerler karşı darbelerini yaptılar, yabancılar içişlerimize ellerini  daha da çok sokar oldular, içimizdeki bölücü ve hainlerle işbirliğine girdiler işte o zaman ülkemizde toplumsal DEPREM yaşandı.
Artık ÖZ değil, SÖZ dönemi başladı.
Demokrasiyi amaçlarına ulaşmak için geçici bir ARAÇ görenlerin etkileri arttı.. Ankara ve Ankara'da ülkemizi ve bizleri yönetenlerin aldıkları kararlar, uygulamaları, eylemleri dış düşmanlarımızın ve içimizdeki işbirlikçilerinin ekmeklerine yağ dürdü.
Devlet adamlarımız 2-3 koruma ile gezerken bugün başbakanımızın 1500 koruması olduğu söyleniyor..
Bırakınız kilitsiz olan kapıları , hırsızlar çelik kapıları açıyorlar, ağır kasaları ortadan kaldırıyorlar. 
Bugünkü geldiğimiz  nokta, yaşadıklarımız sorunlarımızın partiler üstü olduğu gerçeğini açıkça ortaya koymaktadır..
Onun için sıkça yazıyor, vurguluyorum.
“Ankara, raydan çıkan treni rayına oturtmalı. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK  ve Cumhuriyet ilkelerine, devrimlerine sahip çıkmalı, asla onlardan ödün vermemeli, ödün vereceklere ise “DUR!” demelidir.”
Unutulmamalıdır ki;
 Türkiye sınırları masa başında çizilen bir Ortadoğu ülkesi değildir.
Ben, şahsen o yılları çok arıyorum.

 

 

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EMPERYALİZMİN MAŞALARI

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Küresel Emperyalizme hizmet etmeyi vazife edinenlerin siyasi görüşü falan olmaz. Adı üstünde #Uşak bunlar! Uşağın görüşü olduğu nerede görülmüş? Siyaset yapabilmek için, memleketin yönetimine dair fikir üretmek gerek. Bugünün muhalefeti tıpkı mazideki tüm siyasi örgütlerin yaptığı gibi ancak kulaklarına üfleneni aktarmakla meşgul. Memur bunlar, bildiğiniz görevli... Efendilerinin çıkarı uğruna #tellallık yapıyorlar. Bağımsızlık mı dediniz? Bağımsız bir Türkiye"de bu çakalların hepsi işsiz kalır; bu durumda Allah zulüm görmesi muhtem...
 • ÖĞRETMEN NASIL OLMALI DİYE TARTIŞIYORLAR

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Öğretmenliğin nasıl olması gerektiğini öğretmenlerin dışında herkes çok iyi biliyor. Evet, bir milyonluk öğretmen camiası içinde yanlışı olanlar da vardır. Ama eleştiri işi çığırından çıkmış gibi. Hata arayalım denilirken artık nasıl öğretmenlik yapılmalı noktasına gelinmiş durumda. Öğretmen hedef tahtasına oturtulmuş, neresinden vuralım diye aranılıyor sanki. Eğitimle ilgili konular milli eğitim uzmanlarına bırakılmalı. Öyle herkes kafasına göre bir görüntü üzerinden ahkam kesememeli. Bu durum dini konularda da var. Kulaktan dolma bilgiler...
 • Kadının Adı Var

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Kadın, hayattaki en mükemmel enstrümandır. Ama ne yazık ki, her erkek nota bilmez. Demiş #FaridFarjad Kadına şiddete Hayır!... Böyle bir sloganın atılması, hele ki bu tür bir slogan için özel bir gün tahsis edilmesi bile biz erkekler için yeterince utanç verici olsa gerek. Erkeklik sadece Er'il olmak mıdır?... Adam olmayan, erkek olsa ne olur? Fiziksel olarak daha güçlü olmak, zorbalığın gerekçesi olabilir mi? Aynaya baktığında erkek sureti gören ve kendini o sıfatla tanımlayan, yer yer bu sıfata nail olduğu için böbürlenen mâh...
 • Suriye Satrancı

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Rusya, YPG kartını gösterip, esedi masaya oturtmak istiyor. ABD den sonra Rusya da Ypg yi tanıyor, muhatap alıyor. Rusya, bölgede sürekli imtiyaz elde ediyor. Suriyede ABD ve Rusya örtülü bir ittifak içinde. Suriye ABD ve Rusya arasında nüfuz paylaşımına uğradı. Bugün yaptıkları bu planı uygulamaya koymak. Türkiye gelecekte başına bela olabilecek bir oluşuma engel olma gayretinde. Şii duvarını aşamadık. Bari pkk duvarına engel olalım çabasındayız. Bu sadece bizim derdimiz. ABD ve Rusya için ise stratejik hedef Bugün kısmi işbirlikler...