logo

17 Mart 2017

MONTEREAU (MONTRÖ), BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE Mİ, YOKSA EFELER BELEDİYESİ İLE Mİ KARDEŞ ŞEHİR?


Beyhan Erdoğan
beyhanerdogan@mucadele.com.tr

Paris Montereau Belediyesi önünde Türk bayrağının bando eşliğinde göndere çekilme töreni. Mehmet Ali Gülsev-Köksal Şahin-Beyhan Erdoğan-Tahsin Tonay ve eşi-Cihat Erdal ve eşi.

 

İlk Paris’e gidişimde gezdiğim şehirler içerisinde en beğendiğim ve mutlaka Paris olmasa bile banliyölerinden 60km. mesafedeki bir belediyeyi Aydın Belediyesi ile Kardeş şehir, bir okulu da Aydın Lisesi ile kardeş okul yapma arzusunu duymuştum.

Paris Montereau Belediyesi önünde Türk bayrağı göndere çekilip Kardeş Şehir Kutlaması töreni hazırlığı

Bu nedenle Montereau’dan otobüsle geziye çıkmış bir ekip için başvuru yapılınca hemen kabul etmiştim.
Ekip 30 kişi civarındaydı. Başlarında Montereau’da görevli Türkçe öğretmeni Ömer Güngören,Türk Dernekleri Başkanı Mehmet Ali Gülsev (Yalovalı), bu işleri organize eden Kırşehirli Köksal Şahin vardı. Fransız ve Türk çocukları ile birkaç anne babayı, çok iyi tanıdığım öğrencilerin evlerine dağıttım.
Belediye Başkan Yardımcısı ve Türk yöneticilerini de benim evime almıştım. Çarşıya çok yakın ve Adnan Menderes Bulvarı’nda dubleks olan, terası ve çiçeklerle donanmış geniş bir alanı olan evimde misafir ağırlamak bana hiç de zor gelmemişti. Kuşadası’ndaki yazlığımı da onlara ayırmıştım.
Bu konukları velilerimiz öyle güzel ağırlamışlar ve öyle güzel gezdirmişler, öyle değerli hediyelerle uğurlamışlar ki Fransa’ya dönünce fazla uzatmadan hemen Aydın’ı kardeş şehir seçmişler.
Oysa Montrö’de 4 bin civarında Ermeni işçi ailesi, 3 bini aşan Türk işçi ailesi varmış. Fransızlar genel olarak Ermenileri tutarmış. Ama gelen ekip öyle bastırmış ki kardeş şehir olarak Aydın seçilmiş.
Kuşadası, Didim, Karacasu, Pamukkale gezilerini biz yaptırdık. Ama onlar İzmir ve İstanbul’u da kendi imkanları ile gezince ilk seçimleri Türkiye ve Aydın olmuş.

Karşılıklı gidiş gelişler oldu. Nihayet 2000 yılında Kardeş şehir protokolünün imzası için Paris’e gitmemiz gerekti.

Paris Montereau Belediyesi önünde Türk Bayrağı’nın göndere çekildiği anlar

Başkan Hüseyin Aksu nüfus sayımı nedeni ile ve işlerinin yoğunluğunu bahane ederek Başkan Yardımcısı Mustafa Selçuk Başkanlığında, Başkan Vekili Tahsin Tonay, Başkan Yardımcısı Cihat Erdal, Başkan Yardımcısı Ali Aksüt ve Belediye doktoru ile eşleriyle birlikte uçakla Paris’e oradan da Belediyenin otobüsü ile Montrö’ye gittik. Bir hafta çok güzel ağırlandık.
Paris Başkansolosu ve ekibiyle, Turgut Serdaroğlu da tören günü bizimle birlikteydi..
Belediye bahçesinde kardeş şehirler köşesinde bayrakların göndere çekildiği anı ömrüm boyunca unutamam. Fransız, Alman, İngiliz, Portekiz ve Türk bayraklarının milli marş eşliğinde göndere çekilirken töreni izleyen Türk işçilerinin marşımızı söyleyişini, gözyaşlarını hiç unutamam.
Rahmetli Tahsin Tonay’ın, Ali Aksüt’ün, Cihat Erdal’ın yüksek sesle marşımızı söylemeleri ve gözyaşları dökmeleri beni de etkilemiş ve ağlatmıştı..
O gün, o saat, ne duygulu, ne güzel bir gündü. Herkes çok mutluydu. Montrö Belediye Başkanı, aynı zamanda milletvekili idi. İki görevi de yürütüyordu. Özel giysiler içerisinde ve Fransız Bayrağını simgeleyen renkleriyle süslü kordonu boynunda çok mutlu ve çok gururluydu. Bahçeyi dolduran Türk işçileri ve dernek yöneticileriyle de çok samimi diyalog içerisindeydi.
Değerli okuyucular, Türk bayrağı tam 17 yıldır Montrö Belediyesi önünde dalgalanıyor. Bu küçük sanayi şehrinde Türkiye’nin her köşesinden gelmiş, işçiler ve emekliler var. Torunlara karışmış, hacca gitmiş gelmiş insanlarımız var. İkinci, üçüncü nesil insanlarımız var. Zaruretler nedeniyle orayı terkedemiyorlar. Her yaz Aydın’a, Kuşadası’na geliyorlar.

2002’de ben emekli olup Aydın’da bir dershanenin müdürlüğüne geçince bu karşılamaları dershane öğrencileri ile onların anne babalarıyla devam ettirdim. Şimdi hiçbir görevim yok. O dönem sayın Valilerimizden Muharrem Göktayoğlu ile Mustafa Malay’ın yakın ilgilerini gördüm. Fransa’daki Türk Dernekleri yöneticileri ve konukları her yaz geliyorlar ama karşılayan yok. Bu işi Beyhan Erdoğan yalnız olarak götüremez. Orada 17 yıldır dalgalanan Türk bayrağı indirilir yerine Ermeni bayrağı çekilir diye endişe ediyor ve üzülüyorum.

Paris Montereau Belediyesi yönetimi ile şeref köşesinde çekim (20-24 Ekim 2000). Mustafa Selçuk-Köksal Şahin-Tahsin Tonay ve eşi

Bu görevi Mesut Özakcan Başkanlığındaki Efeler Belediyesi mi üstlenir, yoksa Özlem Çerçioğlu Başkanlığı’ndaki Büyükşehir Belediyesi mi üstlenir sorusunu çözüme kavuşturmak için yaptığım çalışmalardan bir sonuç alamadığımdan bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum.
Sayın ilgililere ve yöneticilerimize duyurulur.

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ah Muhalefet!

  28 Nisan 2017 Yazarlar

  Kime ne anlatmalı ki? Hem anlatsak ne fayda? Bunca yıldır muhalefete anlata anlata ne elde ettik? Önce, eleştirdiğimiz muhalefete hakkını verelim, sonra eleştiriye kaldığımız yerden devam edelim. İşte bak, 16 Nisan öncesi bizim hep defalarca önerdiğimiz pozitif içerikli kampanyaları yaptılar, HAYIR oyları adeta patladı! Demek ki geçmiş seçimlerde yazdıklarımızı dikkate alsalardı, atı çalan Üsküdar'ı geçemeyecekti. Biz haklı çıkmaktan yorulduk, muhalefet ve özellikle de lokomotif olması gereken CHP yönetimi en büyük, en stratej...
 • MİLLİ AYDIN BANKASI…

  28 Nisan 2017 Yazarlar

  Aydın’ın Efeler ilçesi sevgi yolu üzerinde yer alan Türkiye'nin en eski bankalarından olan ve uzun yıllar çiftçilere destek veren Milli Aydın Bankası'nın yaklaşık 103 yıllık binası, kültür ve sanat merkezi olarak hizmet veriyor. Edinilen bilgilere göre, Milli Aydın Bankası, Aydın''ın sembol ürünü incir üreticisinin finansman sorunlarını çözmek amacıyla Kazım Nuri Çörüş, Nazmi Topçuoğlu ve Ahmet Sarı öncülüğünde yirmi üretici tarafından nizamnamesi hazırlanarak, kentteki Kurşunlu Han'ın avlusunda sade bir törenle kurulduğu, yasal işlemler...
 • DUYGULARI EĞİTMENİN YOLU ‘SANAT’

  27 Nisan 2017 Yazarlar

  İnsanı insan yapan en önemli vasıftır eğitim. İnsanı diğer canlılardan ayıran tek değer… Duygu, düşünce ve davranışlar arasındaki bağlantının ana yoludur. Geleceğin en büyük yatırımıdır eğitim; uzun vadede başarmak için, kazanmak için ve büyük zaferlere imza atmak adına, ulaşılmak istenen amacın planı hazırlanırken, yaşamın en merkezinde yapılandırılır. Eğitim eleştirisi, başlı başına bir alandır. Ben birkaç cümleden yola çıkarak dile getirmeyi amaçladım. Konuyu soyutlamadan, derinliğine inmeden, kıyısından geçerek söz etmeyi amaçlıyoru...
 • AYDINLI ŞAİR MEHMET IŞILAK ve ŞİİRLERİ

  27 Nisan 2017 Yazarlar

  Duygular galip gelirse, akıl çıkar gider, Yangın olur yakar, deprem gibi yıkar gider. Akıl gittiğinde, kargaşa ortaya çıkar, Nefis keyif çatar, şeytan sırıtarak bakar. Mantık tarumar olur, hisler baskın gelince, Doğruları oturtamazsın, yerli yerinde. Bu özgün dizelerin sahibi Aydınlı şair Mehmet Işılak’tır. Mehmet Işılak’ın şiirlerini ara sıra Aydın Efesi ve bizim Sarızeybek dergilerinde okuyorum. Geçenlerde Fuat Gürsoy’la bir araya gelirken Aydınlı şair ve aynı zamanda öğretmen olan Mehmet Işılak’ın yazıhanesine de uğradık. Mehm...