logo

17 Mart 2017

MONTEREAU (MONTRÖ), BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE Mİ, YOKSA EFELER BELEDİYESİ İLE Mİ KARDEŞ ŞEHİR?


Beyhan Erdoğan
beyhanerdogan@mucadele.com.tr

Paris Montereau Belediyesi önünde Türk bayrağının bando eşliğinde göndere çekilme töreni. Mehmet Ali Gülsev-Köksal Şahin-Beyhan Erdoğan-Tahsin Tonay ve eşi-Cihat Erdal ve eşi.

 

İlk Paris’e gidişimde gezdiğim şehirler içerisinde en beğendiğim ve mutlaka Paris olmasa bile banliyölerinden 60km. mesafedeki bir belediyeyi Aydın Belediyesi ile Kardeş şehir, bir okulu da Aydın Lisesi ile kardeş okul yapma arzusunu duymuştum.

Paris Montereau Belediyesi önünde Türk bayrağı göndere çekilip Kardeş Şehir Kutlaması töreni hazırlığı

Bu nedenle Montereau’dan otobüsle geziye çıkmış bir ekip için başvuru yapılınca hemen kabul etmiştim.
Ekip 30 kişi civarındaydı. Başlarında Montereau’da görevli Türkçe öğretmeni Ömer Güngören,Türk Dernekleri Başkanı Mehmet Ali Gülsev (Yalovalı), bu işleri organize eden Kırşehirli Köksal Şahin vardı. Fransız ve Türk çocukları ile birkaç anne babayı, çok iyi tanıdığım öğrencilerin evlerine dağıttım.
Belediye Başkan Yardımcısı ve Türk yöneticilerini de benim evime almıştım. Çarşıya çok yakın ve Adnan Menderes Bulvarı’nda dubleks olan, terası ve çiçeklerle donanmış geniş bir alanı olan evimde misafir ağırlamak bana hiç de zor gelmemişti. Kuşadası’ndaki yazlığımı da onlara ayırmıştım.
Bu konukları velilerimiz öyle güzel ağırlamışlar ve öyle güzel gezdirmişler, öyle değerli hediyelerle uğurlamışlar ki Fransa’ya dönünce fazla uzatmadan hemen Aydın’ı kardeş şehir seçmişler.
Oysa Montrö’de 4 bin civarında Ermeni işçi ailesi, 3 bini aşan Türk işçi ailesi varmış. Fransızlar genel olarak Ermenileri tutarmış. Ama gelen ekip öyle bastırmış ki kardeş şehir olarak Aydın seçilmiş.
Kuşadası, Didim, Karacasu, Pamukkale gezilerini biz yaptırdık. Ama onlar İzmir ve İstanbul’u da kendi imkanları ile gezince ilk seçimleri Türkiye ve Aydın olmuş.

Karşılıklı gidiş gelişler oldu. Nihayet 2000 yılında Kardeş şehir protokolünün imzası için Paris’e gitmemiz gerekti.

Paris Montereau Belediyesi önünde Türk Bayrağı’nın göndere çekildiği anlar

Başkan Hüseyin Aksu nüfus sayımı nedeni ile ve işlerinin yoğunluğunu bahane ederek Başkan Yardımcısı Mustafa Selçuk Başkanlığında, Başkan Vekili Tahsin Tonay, Başkan Yardımcısı Cihat Erdal, Başkan Yardımcısı Ali Aksüt ve Belediye doktoru ile eşleriyle birlikte uçakla Paris’e oradan da Belediyenin otobüsü ile Montrö’ye gittik. Bir hafta çok güzel ağırlandık.
Paris Başkansolosu ve ekibiyle, Turgut Serdaroğlu da tören günü bizimle birlikteydi..
Belediye bahçesinde kardeş şehirler köşesinde bayrakların göndere çekildiği anı ömrüm boyunca unutamam. Fransız, Alman, İngiliz, Portekiz ve Türk bayraklarının milli marş eşliğinde göndere çekilirken töreni izleyen Türk işçilerinin marşımızı söyleyişini, gözyaşlarını hiç unutamam.
Rahmetli Tahsin Tonay’ın, Ali Aksüt’ün, Cihat Erdal’ın yüksek sesle marşımızı söylemeleri ve gözyaşları dökmeleri beni de etkilemiş ve ağlatmıştı..
O gün, o saat, ne duygulu, ne güzel bir gündü. Herkes çok mutluydu. Montrö Belediye Başkanı, aynı zamanda milletvekili idi. İki görevi de yürütüyordu. Özel giysiler içerisinde ve Fransız Bayrağını simgeleyen renkleriyle süslü kordonu boynunda çok mutlu ve çok gururluydu. Bahçeyi dolduran Türk işçileri ve dernek yöneticileriyle de çok samimi diyalog içerisindeydi.
Değerli okuyucular, Türk bayrağı tam 17 yıldır Montrö Belediyesi önünde dalgalanıyor. Bu küçük sanayi şehrinde Türkiye’nin her köşesinden gelmiş, işçiler ve emekliler var. Torunlara karışmış, hacca gitmiş gelmiş insanlarımız var. İkinci, üçüncü nesil insanlarımız var. Zaruretler nedeniyle orayı terkedemiyorlar. Her yaz Aydın’a, Kuşadası’na geliyorlar.

2002’de ben emekli olup Aydın’da bir dershanenin müdürlüğüne geçince bu karşılamaları dershane öğrencileri ile onların anne babalarıyla devam ettirdim. Şimdi hiçbir görevim yok. O dönem sayın Valilerimizden Muharrem Göktayoğlu ile Mustafa Malay’ın yakın ilgilerini gördüm. Fransa’daki Türk Dernekleri yöneticileri ve konukları her yaz geliyorlar ama karşılayan yok. Bu işi Beyhan Erdoğan yalnız olarak götüremez. Orada 17 yıldır dalgalanan Türk bayrağı indirilir yerine Ermeni bayrağı çekilir diye endişe ediyor ve üzülüyorum.

Paris Montereau Belediyesi yönetimi ile şeref köşesinde çekim (20-24 Ekim 2000). Mustafa Selçuk-Köksal Şahin-Tahsin Tonay ve eşi

Bu görevi Mesut Özakcan Başkanlığındaki Efeler Belediyesi mi üstlenir, yoksa Özlem Çerçioğlu Başkanlığı’ndaki Büyükşehir Belediyesi mi üstlenir sorusunu çözüme kavuşturmak için yaptığım çalışmalardan bir sonuç alamadığımdan bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum.
Sayın ilgililere ve yöneticilerimize duyurulur.

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SU…

  22 Ağustos 2017 Yazarlar

  Su denildiğinde ilk akla gelen öncelikle canlılar için hayati öneme sahip olan sıvı olarak nitelendirildiği gibi en küçük canlıdan, en büyüğe kadar tüm canlıların biyolojik yaşamlarını ve faaliyetlerini sağlayan bir sıvı olmakla beraber su hayattır. AYŞE EFE, HAYVANLAR İÇİN KÖYÜNE SU İSTİYOR Aydın’ın renkli simalarından olan ve Efeler ilçesi Anbarcık köyünde yaşayan Ayşe Efe, kentlere göç nedeniyle köylerde sadece yaşlıların kaldığını belirtti. Aydın ilinin büyükşehir kapsamına alınmasıyla köylerin mahallelere dönüştüğünü ifade ede...
 • ETKİSEL İNSAN TEPKİSEL İNSAN

  21 Ağustos 2017 Yazarlar

  Değerli Mücadele Okurları bir önceki yazımda "Özfarkındalık Bilincine Erişmiş Özsaygısı Yüksek Bireyler Olabilmek: Özbenlik - Özfarkındalık ve Özsaygı Denklemi"den sizlere bahsetmiştim. Ve bir sonraki yazımda da bu yazının devamı niteliği taşıyan Etkisel ve Tepkisel insan kavramından bahsetmek istiyorum. Bahsetmeden önce sizlere basit bir soru sorarak başlamak istiyorum yazıma. İnsanlık tarihi boyunca hayatımızın en önemli parçası olmuş şey nedir sizce? Cevapları duyar gibiyim: İcatlar! Su! Yemek! Birçok şekilde uzatabiliriz ak...
 • ORTANCA…

  21 Ağustos 2017 Yazarlar

  Ortanca, bir çiçek türü olup çeşitli renklerde açan çok çiçekli geniş yapraklı bir bahçe bitkisidir. Ortanca, uygun sıcaklıklarda yaz başından itibaren çiçek vermeye başlamasına rağmen ülkemizde genellikle çiçek açması haziran sonunu bulabilir. Ortanca, sıcak sevmesine rağmen direk güneş ışığı gören yerler yerine yarı gölge veya gölge alanlarda daha iyi büyüyecektir. Ortanca, yansıyan güneş ışığından da yeteri kadar faydalanabilen bir bitkidir. İlkbahar ve yaz sonlarında potasyum içeren bitki besinleri verilerek ortancanın yaz sıc...
 • SUSAR KADIN ÜNZİLE

  19 Ağustos 2017 Yazarlar

  “Aysel Gürel'e bu sözleri yazdıran Ünzile'nin hikayesi Aysel Gürel'in Anadolu turnesinde mola verdiği bir köyde başlar, bu köyde Gürel, Ünzile ile karşılaşır. Biraz sohbet ettikten sonra Ünzile'nin hayatını dinler. Ünzile çok ufak yaşta evlendirilmiştir. Evleneceği kişiyi görücüler seçmiş, birkaç koyun karşılığı isteyen kişiye ufak yaşta teslim edilmiştir. Ufak yaşta gördüğü baskıdan dolayı artık kendine çizilmiş kadere razı gelmiştir. Olaylara ses çıkartamamaktadır. Gördüğü baskı ve yaşam biçimi onu dünyanın sadece kötü olduğuna inandırmıştır....