logo

02 Ağustos 2017

KUŞADASI SİTELER’DE SORUNLAR


Beyhan Erdoğan
beyhanerdogan@mucadele.com.tr
Lise öğrencisi olarak Kuşadası Kadınlar Denizi’ndeki koyda, Kızılay’dan günlüğü 2 TL.’ye kiraladığımız çadırı kurup denize girince dünyanın en mutlu insanıydım..
Bazı günler 3 kişi, bazı günler 4 kişi kalıyorduk.
Tüm imkansızlıklara, yokluklara, gıda yetersizliklerine rağmen mutluyduk.

Boş pamuk balyalarını, çuvalları, kilimi sermiş, yatağa bile ihtiyaç duymamıştık.
Koydaki kooperatif Aydınlılarla dolu olduğu için, gazinoyu, kahvehaneyi, lokantayı çalıştıran kişinin de babalarımızın arkadaşı, rahmetli İsa Eker olduğu için, yeri geldiğinde oradan da faydalanıyorduk.
Ne zaman öğretmen olduk, okul idarecisi olduk, hemen Kuşadası Kaya Aldoğan Lisesi’nin sınıflarına terfi ettik.
Bana anahtarı verilen sınıfta birleştirilmiş sıralar üzerine Ortaklar Öğretmen Okulu pansiyonundan getirilen yataklar üzerinde yatıyor, evden getirdiğimiz seyyar piknik tüpüyle yemeklerimizi yapıyor, denize giriyor, sahil boyunca geziyor, yatma zamanına kadar da okulun bahçesinde diğer tatilcilerle sohbet ediyorduk.
Aman Allah’ım, ne mutlu günlerdi o günler..
Günümüz dolmasına rağmen odamızı boşaltmamız gerektiği için, kıyıda köşede kalmış küçük odalarda kalmaya ve ücretini ödemeye razıydık.
Yeter ki Kuşadası’nda bir hafta daha kalalım.
Şimdi çocuklarıma da sorsam, o günlerde mutlu muydunuz diye, baba o günler çok güzel günlerdi, diyecekler..
İmkanlar çoğalınca, Akbük’te bir ev aldık.
Hava çok sıcak ve sivrisinek bol, burada yaşanmaz diyerek Kuşadası Siteler’de zar zor bir yazlık sahibi olduk.
Akbük’te otururken geceleri Didim Altınkum’a giderek zamanımızı orada daha güzel geçirir, sahil boyunca gezinirdik. Ama burası da çok sıcaktı..
Artık son seçimimiz Kuşadası siteleriydi, İklim güzeldi.
Bağlar, bahçeler güzeldi..
Her yer yemyeşil meyve ağaçları, sebzeler, meyveler, kavun, karpuzlarla donanmıştı.
Davutlar, Güzelçamlı cenneten bir köşeydi adeta …
Deniz dalgalı yosunlu diyorlardı.. Olsun, masmavi deniz, kumsal ve temiz hava bize yetiyordu.
Gel zaman git zaman derken 40-45 yıl geçti.
O yıllarda Kuşadası’nda turizm ve turistik tesisler varken Antalya’nın adı bile anılmıyordu.
Ü. Naci Akdoğan, Kulüp Akdeniz, Club Mediterranean Avrupa çapında tesislere sahipti.
Zamanla yöneticilerin yetersizliği, acizliği gibi daha bir çok sebeplerle Antalya birinci sıraya girdi. Şu an Kuşadası bir sırada mı bilmiyorum.
Ama Antalya’daki otelleri Yunanistan, İtalya, Fransa ve İspanya’da gördüğüm bir çok otelden daha üstün görüyorum. Maalesef Kuşadası artık otelcilikte, turizmde, sahillerin bakımı ve temizliğinde çok gerilerde kaldı.
Mavi bayraklar plajlarımızda hakkıyla dalgalanamıyor…
Sitelerde ev kiralayıp denize giren yabancı ve yerli konukların sayıları yıldan yıla çoğalmıyor, azalıyor..
Arıtma tesislerini kurmada ne yazık ki çok yavaş davrandık. O gençliğimizde rahatça girdiğimiz sulara artık giremiyoruz.
Köpük, yağ tabakaları, limana giren yabancı gemilerin sintinelerinde biriken pislikleri, yağları körfezimize bırakmaları nedeniyle zaman zaman göz, kulak ve bağırsaklarımızda oluşan bakterilerle uğraşıyor ve korkuyla denize giremiyoruz.
Kuşadası Belediyesi bu işi zor halleder..
Büyükşehir Belediyesi ne yapıyor?
Arıtma tesisi yapılacak diye Uydukent’in arkalarındaki 50 dönüm civarındaki arazi hâlâ hazırlanamadı.
Üçgözler Sitesi 117 konut, Aydın Tur 300 konut, Deniz Tur 400, Anı sitesi, Ege Yakası, Engin Kent, Onur Kent derken Nazilli sitesi 880 konut, Zi Tur, Ege Lanya, Kuşar, Yuvam, Ege Venüs, Artemis ve daha sayamadığım bir çok sitenin kanalizasyonları, terfi istasyonları, denize deşarj işlemleri arıtmadan geçmeden denize verilmeye devam edilirse çok yakında banklarda oturup denizi seyredeceğiz.
Herhalde bu duruma da alışıp, Allah’a şükür mü diyeceğiz bakalım…

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EMPERYALİZMİN MAŞALARI

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Küresel Emperyalizme hizmet etmeyi vazife edinenlerin siyasi görüşü falan olmaz. Adı üstünde #Uşak bunlar! Uşağın görüşü olduğu nerede görülmüş? Siyaset yapabilmek için, memleketin yönetimine dair fikir üretmek gerek. Bugünün muhalefeti tıpkı mazideki tüm siyasi örgütlerin yaptığı gibi ancak kulaklarına üfleneni aktarmakla meşgul. Memur bunlar, bildiğiniz görevli... Efendilerinin çıkarı uğruna #tellallık yapıyorlar. Bağımsızlık mı dediniz? Bağımsız bir Türkiye"de bu çakalların hepsi işsiz kalır; bu durumda Allah zulüm görmesi muhtem...
 • ÖĞRETMEN NASIL OLMALI DİYE TARTIŞIYORLAR

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Öğretmenliğin nasıl olması gerektiğini öğretmenlerin dışında herkes çok iyi biliyor. Evet, bir milyonluk öğretmen camiası içinde yanlışı olanlar da vardır. Ama eleştiri işi çığırından çıkmış gibi. Hata arayalım denilirken artık nasıl öğretmenlik yapılmalı noktasına gelinmiş durumda. Öğretmen hedef tahtasına oturtulmuş, neresinden vuralım diye aranılıyor sanki. Eğitimle ilgili konular milli eğitim uzmanlarına bırakılmalı. Öyle herkes kafasına göre bir görüntü üzerinden ahkam kesememeli. Bu durum dini konularda da var. Kulaktan dolma bilgiler...
 • Kadının Adı Var

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Kadın, hayattaki en mükemmel enstrümandır. Ama ne yazık ki, her erkek nota bilmez. Demiş #FaridFarjad Kadına şiddete Hayır!... Böyle bir sloganın atılması, hele ki bu tür bir slogan için özel bir gün tahsis edilmesi bile biz erkekler için yeterince utanç verici olsa gerek. Erkeklik sadece Er'il olmak mıdır?... Adam olmayan, erkek olsa ne olur? Fiziksel olarak daha güçlü olmak, zorbalığın gerekçesi olabilir mi? Aynaya baktığında erkek sureti gören ve kendini o sıfatla tanımlayan, yer yer bu sıfata nail olduğu için böbürlenen mâh...
 • Suriye Satrancı

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Rusya, YPG kartını gösterip, esedi masaya oturtmak istiyor. ABD den sonra Rusya da Ypg yi tanıyor, muhatap alıyor. Rusya, bölgede sürekli imtiyaz elde ediyor. Suriyede ABD ve Rusya örtülü bir ittifak içinde. Suriye ABD ve Rusya arasında nüfuz paylaşımına uğradı. Bugün yaptıkları bu planı uygulamaya koymak. Türkiye gelecekte başına bela olabilecek bir oluşuma engel olma gayretinde. Şii duvarını aşamadık. Bari pkk duvarına engel olalım çabasındayız. Bu sadece bizim derdimiz. ABD ve Rusya için ise stratejik hedef Bugün kısmi işbirlikler...