logo

02 Ağustos 2017

KUŞADASI SİTELER’DE SORUNLAR


Beyhan Erdoğan
beyhanerdogan@mucadele.com.tr
Lise öğrencisi olarak Kuşadası Kadınlar Denizi’ndeki koyda, Kızılay’dan günlüğü 2 TL.’ye kiraladığımız çadırı kurup denize girince dünyanın en mutlu insanıydım..
Bazı günler 3 kişi, bazı günler 4 kişi kalıyorduk.
Tüm imkansızlıklara, yokluklara, gıda yetersizliklerine rağmen mutluyduk.

Boş pamuk balyalarını, çuvalları, kilimi sermiş, yatağa bile ihtiyaç duymamıştık.
Koydaki kooperatif Aydınlılarla dolu olduğu için, gazinoyu, kahvehaneyi, lokantayı çalıştıran kişinin de babalarımızın arkadaşı, rahmetli İsa Eker olduğu için, yeri geldiğinde oradan da faydalanıyorduk.
Ne zaman öğretmen olduk, okul idarecisi olduk, hemen Kuşadası Kaya Aldoğan Lisesi’nin sınıflarına terfi ettik.
Bana anahtarı verilen sınıfta birleştirilmiş sıralar üzerine Ortaklar Öğretmen Okulu pansiyonundan getirilen yataklar üzerinde yatıyor, evden getirdiğimiz seyyar piknik tüpüyle yemeklerimizi yapıyor, denize giriyor, sahil boyunca geziyor, yatma zamanına kadar da okulun bahçesinde diğer tatilcilerle sohbet ediyorduk.
Aman Allah’ım, ne mutlu günlerdi o günler..
Günümüz dolmasına rağmen odamızı boşaltmamız gerektiği için, kıyıda köşede kalmış küçük odalarda kalmaya ve ücretini ödemeye razıydık.
Yeter ki Kuşadası’nda bir hafta daha kalalım.
Şimdi çocuklarıma da sorsam, o günlerde mutlu muydunuz diye, baba o günler çok güzel günlerdi, diyecekler..
İmkanlar çoğalınca, Akbük’te bir ev aldık.
Hava çok sıcak ve sivrisinek bol, burada yaşanmaz diyerek Kuşadası Siteler’de zar zor bir yazlık sahibi olduk.
Akbük’te otururken geceleri Didim Altınkum’a giderek zamanımızı orada daha güzel geçirir, sahil boyunca gezinirdik. Ama burası da çok sıcaktı..
Artık son seçimimiz Kuşadası siteleriydi, İklim güzeldi.
Bağlar, bahçeler güzeldi..
Her yer yemyeşil meyve ağaçları, sebzeler, meyveler, kavun, karpuzlarla donanmıştı.
Davutlar, Güzelçamlı cenneten bir köşeydi adeta …
Deniz dalgalı yosunlu diyorlardı.. Olsun, masmavi deniz, kumsal ve temiz hava bize yetiyordu.
Gel zaman git zaman derken 40-45 yıl geçti.
O yıllarda Kuşadası’nda turizm ve turistik tesisler varken Antalya’nın adı bile anılmıyordu.
Ü. Naci Akdoğan, Kulüp Akdeniz, Club Mediterranean Avrupa çapında tesislere sahipti.
Zamanla yöneticilerin yetersizliği, acizliği gibi daha bir çok sebeplerle Antalya birinci sıraya girdi. Şu an Kuşadası bir sırada mı bilmiyorum.
Ama Antalya’daki otelleri Yunanistan, İtalya, Fransa ve İspanya’da gördüğüm bir çok otelden daha üstün görüyorum. Maalesef Kuşadası artık otelcilikte, turizmde, sahillerin bakımı ve temizliğinde çok gerilerde kaldı.
Mavi bayraklar plajlarımızda hakkıyla dalgalanamıyor…
Sitelerde ev kiralayıp denize giren yabancı ve yerli konukların sayıları yıldan yıla çoğalmıyor, azalıyor..
Arıtma tesislerini kurmada ne yazık ki çok yavaş davrandık. O gençliğimizde rahatça girdiğimiz sulara artık giremiyoruz.
Köpük, yağ tabakaları, limana giren yabancı gemilerin sintinelerinde biriken pislikleri, yağları körfezimize bırakmaları nedeniyle zaman zaman göz, kulak ve bağırsaklarımızda oluşan bakterilerle uğraşıyor ve korkuyla denize giremiyoruz.
Kuşadası Belediyesi bu işi zor halleder..
Büyükşehir Belediyesi ne yapıyor?
Arıtma tesisi yapılacak diye Uydukent’in arkalarındaki 50 dönüm civarındaki arazi hâlâ hazırlanamadı.
Üçgözler Sitesi 117 konut, Aydın Tur 300 konut, Deniz Tur 400, Anı sitesi, Ege Yakası, Engin Kent, Onur Kent derken Nazilli sitesi 880 konut, Zi Tur, Ege Lanya, Kuşar, Yuvam, Ege Venüs, Artemis ve daha sayamadığım bir çok sitenin kanalizasyonları, terfi istasyonları, denize deşarj işlemleri arıtmadan geçmeden denize verilmeye devam edilirse çok yakında banklarda oturup denizi seyredeceğiz.
Herhalde bu duruma da alışıp, Allah’a şükür mü diyeceğiz bakalım…

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • VİCDANINIZA YAKIN GÖZLÜĞÜ TAKIN

  20 Ekim 2017 Yazarlar

  Merhabalar Sevgili Okurlarım, Bugün sizinle güzel ülkemin çözülememiş meselelerinden biri olan eğitim ve sınav sistemiyle ilgili düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Bunu hepimiz biliyoruz zaten. Hayatın kendisi her gün değiştikçe ekonomi, ticaret, kültür, medya ve eğitim gibi sistemlerin de hepsi geleneksel modellerden çıkıp çağa ayak uydurmak mecburiyetindeler. Özellikle eğitim ve buna bağlı olarak gelişen sınav sistemimiz değişe değişe bir hal oldu. Teoride düşünülen ile pratikte uygulananlar arasında...
 • V1 CHALLENGE …

  20 Ekim 2017 Yazarlar

  V1 Challenge, 2011 yılında başlamasına rağmen kullanılan otomobiller, yarış biçimi, şehir içi yarışları ve ödüllendirme sistemiyle Türk motorsporlarında büyük ilgi uyandırdığı, temelleri Volkan Işık tarafından atılan V1 Challenge gerek kullanılan Volkicar isimli araçlar, gerekse koşuların şehir içlerinde yapılması büyük ölçüde etkili olduğu, V1 Challenge toplam yedi yarıştan oluştuğu ve yarışlar kendi aralarında üç farklı biçime ayrıldığı şeklinde ifade edilir. 2017 V1 CHALLENGE YARIŞINI AYDINLILAR İLGİ İLE İZLEDİ Aydın'ın Efeler il...
 • EFES ANTİK KENTİ- TARİHİN SPORLA BÜTÜNLEŞMESİ

  19 Ekim 2017 Yazarlar

  Bulgaristan'ın Plovdiv kentinde yer alan Kürek ve Kano parkuru Efes antik kentinde asırlarca yıl önce deniz varmış ve bu deniz Ege Denizi'ymiş. Bu deniz öyle bir denizmiş ki Efes kentine aşıkmış. Bir gün kötü kalpli bir cadı öyle bir büyü yapmış ki asırlarca süren ayrılık yani Ege Denizi ile Efes kenti birbirlerinden ayrılmış ve Efes limanı denizsiz bir şekilde üzgün ve yalnız kalakalmış. Efes kentinin antik tiyatrosunda denizin o güzel kokusuyla incir ve zeytin ağaçlarının hışırtıları birbirinden ayrılmış. Ege denizi ise o zamandan bu ...
 • MANDALİNA…

  19 Ekim 2017 Yazarlar

  Mandalina, turunçgiller ailesinden olup yapraklarını dökmeyen nadir meyvelerden biridir. Portakala benzemekle beraber bu ağacın portakala göre küçük ve yassı, gevşek kabuklu, hoş kokulu, tatlı ve lezzetli meyvesi ile belirgin bir özelliğe sahip ılıman iklimlerde yetişen bir kış meyvesidir. SATSUMA MANDALİNASI GECİKTİ Türkiye’in ihraç ürünlerinden Satsuma mandalinanın geçen yıla göre mevsim koşullarından dolayı 10 gün geç olgunlaştığı bildirildi. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Rıza Seyyar, satsuma mandalinadaki geç o...