logo

28 Haziran 2013

Kara Tren ve düşündürdükleri…


Güner Dokuyucu
gunerdokuyucu@mucadele.com.tr

Sağlık nedeniyle gittiğim İzmir'den Aydın'a dönüşü trenle yaptım. Epeydir trene binmemiştim. Tren, beni alıp yıllar öncesine götürdü.  

Çocukluğumuzda İzmir fuarını gezmek için veya bir başka işimiz olduğunda mutlaka trene binerdik.  Otobüs ise acil işi olanlar veya maddi durumu iyi olanların tercih ettiği bir ulaşım aracıydı.

Ne günlerdi o günler!.. 

Fuar açıldığında çoluk çocuk ailece mutlaka fuara gidilir ve bu yolculuk trenle yapılırdı. Lunaparka giderdik. 

Akşama kadar değişik ülkelerin stantlarını dolaşmaktan ayaklarımız ağrırdı.  

Fuardaki bazı günler, vatandaşlar kadınlar matinesinin yapıldığı gazinoları, sanatçıları görebilmek ve onların sesini dinleyebilmek için hınca hınç doldururdu. Sonra trenle yine aynı eziyeti çekerek Aydın'a gelirdik. 

İzmir fuarı zamanla çocukluğumuzdaki esprisini kaybetti. Fuar, halka değil işadamlarına hitap eder hale geldi. Halkın gezebileceği alış veriş edebileceği, eğlenebileceği bir ortam kalmayınca fuara gitmenin de bir anlamı kalmadı.

Geçtiğimiz yıllarda yapıldığından beri hiç elden geçmemiş olan Aydın-İzmir, Aydın-Denizli demiryolları bir süre tadilat için kapatıldı. Bu arada hantal, eski trenler de (oturulan koltukların üzerleri bıçak veya çakı ile isimler, şekiller ile kazılmıştı) elden geçti. Tamiratın uzun sürmesi nedeniyle vatandaş otobüslere yöneldi.

Nihayet tadilat bitti. Uzunca bir süreden sonra trenler yeniden hayatımızda var olmaya başladı. Trenin bugün otobüse göre dört lira eksik olması bile büyük avantaj olarak görüldüğü için hayli yolcusu var. Bir de içimizde tükenmeyen tren sevgisi var ya..

Yine sıcak mı sıcak bir Ağustos ayı. 

Ailece İzmir fuarına gitmek için trene binmişiz. Bir kalabalık bir kalabalık! İğne atsan düşmeyecek. Trenin içi tam bir balık istifi. 

Hantal tren, biraz yokuşta daha da ağırlaşıyor. Selçuk'a gelirken bir ileri iki geri yapıyor. Nasıl yolda kalmadan İzmir'e gidebildik bilmiyorum. O kadar insanın ter kokusu cabası tabii..

Sıcak bir yandan iki saat yer bulamayan ayakta kalanlar, koridorda tuvalet kokusu bir yandan, bir daha trene binmeyeceğim diyerek söylene söylene fuara giderlerdi. 

Sinirler iyice gerilir 'Bu kadar yolcu var neden bir vagon daha eklenmez, neden bu kadar yolcu alınır, bilet satmayın kardeşim' serzenişleri ile tren ağır ağır yol alırdı.

Anneanne, babaanne ile birlikte yapılan tren yolculuğu boyunca acıkıldığında  çantalar açılır börekler, kurabiyeler hatta dolmalar, koktu diyerek diğer yolculara da verilir afiyetle yenilerek güle oynaya gidilirdi. Yandaki, karşıdaki koltukta oturanlarla sohbet koyulaşırdı. 

 Dün olduğu gibi bugün de trene binerken değişmeyen tek şeyin, yine trenin kalkış saatinde peron kenarına çoluk çocuk yığılarak yer kapmak için birbirimizi ezercesine dört gözle beklemek olduğunu gördüm. 

Trenin yol boyunca durduğu yerlerde simit satıcıları beklerdi. Tren hareket edinceye kadar simit satarlar bazen öteki durakta inerlerdi. Bu satıcılar bugün de hala var.

Aydın'a gelirken trende biraz geriye giderek bunları anımsadım. Zaman geçiyor. Trenler zamana karşı direniyor. 

Satıla satıla elimizde kalan birkaç Devlet kurumundan biri olan, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının da özelleştirilmesi gündemde. 

Bakalım demiryolları özelleştirilince neler olacak, yaşayıp göreceğiz. 

Trenler anılarımızda bir nostalji olarak mı kalacak, teknolojiye ayak mı uyduracak?

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EMPERYALİZMİN MAŞALARI

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Küresel Emperyalizme hizmet etmeyi vazife edinenlerin siyasi görüşü falan olmaz. Adı üstünde #Uşak bunlar! Uşağın görüşü olduğu nerede görülmüş? Siyaset yapabilmek için, memleketin yönetimine dair fikir üretmek gerek. Bugünün muhalefeti tıpkı mazideki tüm siyasi örgütlerin yaptığı gibi ancak kulaklarına üfleneni aktarmakla meşgul. Memur bunlar, bildiğiniz görevli... Efendilerinin çıkarı uğruna #tellallık yapıyorlar. Bağımsızlık mı dediniz? Bağımsız bir Türkiye"de bu çakalların hepsi işsiz kalır; bu durumda Allah zulüm görmesi muhtem...
 • ÖĞRETMEN NASIL OLMALI DİYE TARTIŞIYORLAR

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Öğretmenliğin nasıl olması gerektiğini öğretmenlerin dışında herkes çok iyi biliyor. Evet, bir milyonluk öğretmen camiası içinde yanlışı olanlar da vardır. Ama eleştiri işi çığırından çıkmış gibi. Hata arayalım denilirken artık nasıl öğretmenlik yapılmalı noktasına gelinmiş durumda. Öğretmen hedef tahtasına oturtulmuş, neresinden vuralım diye aranılıyor sanki. Eğitimle ilgili konular milli eğitim uzmanlarına bırakılmalı. Öyle herkes kafasına göre bir görüntü üzerinden ahkam kesememeli. Bu durum dini konularda da var. Kulaktan dolma bilgiler...
 • Kadının Adı Var

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Kadın, hayattaki en mükemmel enstrümandır. Ama ne yazık ki, her erkek nota bilmez. Demiş #FaridFarjad Kadına şiddete Hayır!... Böyle bir sloganın atılması, hele ki bu tür bir slogan için özel bir gün tahsis edilmesi bile biz erkekler için yeterince utanç verici olsa gerek. Erkeklik sadece Er'il olmak mıdır?... Adam olmayan, erkek olsa ne olur? Fiziksel olarak daha güçlü olmak, zorbalığın gerekçesi olabilir mi? Aynaya baktığında erkek sureti gören ve kendini o sıfatla tanımlayan, yer yer bu sıfata nail olduğu için böbürlenen mâh...
 • Suriye Satrancı

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Rusya, YPG kartını gösterip, esedi masaya oturtmak istiyor. ABD den sonra Rusya da Ypg yi tanıyor, muhatap alıyor. Rusya, bölgede sürekli imtiyaz elde ediyor. Suriyede ABD ve Rusya örtülü bir ittifak içinde. Suriye ABD ve Rusya arasında nüfuz paylaşımına uğradı. Bugün yaptıkları bu planı uygulamaya koymak. Türkiye gelecekte başına bela olabilecek bir oluşuma engel olma gayretinde. Şii duvarını aşamadık. Bari pkk duvarına engel olalım çabasındayız. Bu sadece bizim derdimiz. ABD ve Rusya için ise stratejik hedef Bugün kısmi işbirlikler...