logo

04 Kasım 2017

KARA TREN, MOTORLU TREN


Beyhan Erdoğan
beyhanerdogan@mucadele.com.tr
Denizli tren istasyonundayım. Saat 17:00 Hava soğuk.. Gar çok kalabalık.. Çoğunluk olarak kız erkek hemen hemen hepsi genç. Öğrenci oldukları hallerinden belli.. Kapılar açılınca telaşlı bir şekilde herkes kapılara yöneldi..
Trenin kalkmasına daha yarım saat var. On dakika sonra herkes yerlerine oturdu . Boş yer yok gibi. Yarım saat önce gelenler yer buldular ama geç gelenler ayakta gideceklerdi. Sanıyorum en çok yolcular Nazilli’de ve Aydın’da inecek. İzmir’e gidecek olanlar ancak buralarda yer bulabilir.. Ben de Denizli’de bulunan kızımı ve kısa dönem askerliğini bitiren torunumu görmüş, Aydına döneceğim. Ayakta kalmak korkusuyla yarım saat önce gelmiş olmama rağmen az daha ayakta seyahat etmek zorunda kalacaktım. Zaten Cumartesi günü Aydın’dan Denizli’ye gitmek için İzmir’den gelen trene zor binmiş ve yer bulamamıştık. Köşk’te boşalan bir kişilik yer çıkınca ne kadar sevinmiştim.. Yoksa Denizli’ye kadar ayakta gidemezdim.
Oturduğum koltuğa yaslanan kız ve erkek kalabalığı birbirleriyle hiç konuşmadan sadece ellerindeki pahalı, akıllı lüks telefonlarla ilgileniyorlar.. Arada bir  “Bu ne rezalet! Bir vagon daha ilave niye yapmıyorlar? İki saat bu çekilir mi?” Gibi şikayetlerini yüksek sesle dile getiriyorlar. Hepsinin yanında tekerlekli, yürüyen valizler, el çantaları ve sırt torbaları var.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı heyecanı, sevgisi her istasyonda kendini gösteriyordu. Her yer bayraklarla donatılmıştı.
Öğrencilerin konuşmalarını dinledikçe gençliğim aklıma geldi. 1963 yılı Ekim ayında Aydın’dan İstanbul’a 8-10 arkadaş kara trenle gidiyoruz. Sırt torbamız yok. El çantamız yok. Valizlerimiz ise hiç yok. Kilime sarılmış veya şeker çuvalına sıkıştırılmış yatak, yorgan, battaniye, kilim gibi eşyalarla üniversiteye gidiyoruz.
Tren, kara tren.. Kömürle çalışan buharlı trenin oturma yerleri yetersiz. Koridorlarda torbasının, çuvalının üzerinde oturarak yolculuk yapan öğrenciler.. Koridorlardan geçmek, gezmek, tuvalete gitmek büyük sorun…
Ama hepimiz mutluyuz.. Çünkü İstanbul Üniversitesi’nin, Teknik Üniversite’nin bir çok bölümlerini kazanmış, okumaya gidiyorduk..
Ceplerimizde kuru incir ve üzüm var. Torbalarımızdaki naylon bidonlarda çizik veya salamura zeytinlerimiz var. Tarhanamız var.
Evde kesilmiş makarnalarımız, biber ve domates salçalarımız, toz biberlerimiz var. Kömür dumanından ağzımız burnumuz siyah kurumlarla kaplanmış, her tuvalete gittiğimizde elimizi yüzümüzü yıkamak zorundayız. Gömleklerimiz bile kirlendi.
Denizli Aydın arası iki saat, biz ise İstanbul´a Aydından iki günde ancak gidebildik. Bunu yaşamayanlar bizim ”çağ atladık” sözümüzün değerini anlayabilir mi?
Aydın Garı hala çok canlı ama yolcuların çoğu Adnan Menderes Üniversitesi öğrencisi olmalı ki tren neredeyse boşaldı. Atatürk Kent meydanı mahşeri bir kalabalıkla dolmuş durumda. Müzik şarkılar, davul zurnalar, konseri dinleyen binlerce insan. Her yer bayrak, insan.. Mutlu, sevinçli insanlar..
Ayakta konseri izleyen, dinleyenler ellerindeki torbalardan çekirdek çıtlatanlar ve yerlerde her türlü atıklar.. Bu muhteşem topluma, bu güzel meydana yakışmayan pislikler..
Biraz sonra bir Aydın Zeybeği, Harmandalı müziği başlayınca Aydın sevgisi, Cumhuriyet sevgisi, Zeybek oyunları sanki dumarlarımda, vücudumda dolaşıyor, gözümde yaş, gönlümde coşku olarak kendini gösteriyor..
Şehitler abidesinin yanından Turistik Park köşesinden Menderes Bulvarı’na giriyorum ki, kaldırım ve çiçekler arasında çeşit çeşit içinde ne olduğu bilinmeyen poşetleri ve karton kolileriyle geceleri orada açıkta yatan o kadını görüyorum. Aylardır o köşede perişan durumda gördüğüm o kadın bütün neşemi sevincimi, Cumhuriyet coşkumu sıfıra indirdi.. Binlerce insan mutluluk içinde geceyi kutlarken, yaşarken ben evime hüzünlü döndüm.
Çünkü O manzara ( ! ) insanlığa yakışmıyordu ….

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EMPERYALİZMİN MAŞALARI

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Küresel Emperyalizme hizmet etmeyi vazife edinenlerin siyasi görüşü falan olmaz. Adı üstünde #Uşak bunlar! Uşağın görüşü olduğu nerede görülmüş? Siyaset yapabilmek için, memleketin yönetimine dair fikir üretmek gerek. Bugünün muhalefeti tıpkı mazideki tüm siyasi örgütlerin yaptığı gibi ancak kulaklarına üfleneni aktarmakla meşgul. Memur bunlar, bildiğiniz görevli... Efendilerinin çıkarı uğruna #tellallık yapıyorlar. Bağımsızlık mı dediniz? Bağımsız bir Türkiye"de bu çakalların hepsi işsiz kalır; bu durumda Allah zulüm görmesi muhtem...
 • ÖĞRETMEN NASIL OLMALI DİYE TARTIŞIYORLAR

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Öğretmenliğin nasıl olması gerektiğini öğretmenlerin dışında herkes çok iyi biliyor. Evet, bir milyonluk öğretmen camiası içinde yanlışı olanlar da vardır. Ama eleştiri işi çığırından çıkmış gibi. Hata arayalım denilirken artık nasıl öğretmenlik yapılmalı noktasına gelinmiş durumda. Öğretmen hedef tahtasına oturtulmuş, neresinden vuralım diye aranılıyor sanki. Eğitimle ilgili konular milli eğitim uzmanlarına bırakılmalı. Öyle herkes kafasına göre bir görüntü üzerinden ahkam kesememeli. Bu durum dini konularda da var. Kulaktan dolma bilgiler...
 • Kadının Adı Var

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Kadın, hayattaki en mükemmel enstrümandır. Ama ne yazık ki, her erkek nota bilmez. Demiş #FaridFarjad Kadına şiddete Hayır!... Böyle bir sloganın atılması, hele ki bu tür bir slogan için özel bir gün tahsis edilmesi bile biz erkekler için yeterince utanç verici olsa gerek. Erkeklik sadece Er'il olmak mıdır?... Adam olmayan, erkek olsa ne olur? Fiziksel olarak daha güçlü olmak, zorbalığın gerekçesi olabilir mi? Aynaya baktığında erkek sureti gören ve kendini o sıfatla tanımlayan, yer yer bu sıfata nail olduğu için böbürlenen mâh...
 • Suriye Satrancı

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Rusya, YPG kartını gösterip, esedi masaya oturtmak istiyor. ABD den sonra Rusya da Ypg yi tanıyor, muhatap alıyor. Rusya, bölgede sürekli imtiyaz elde ediyor. Suriyede ABD ve Rusya örtülü bir ittifak içinde. Suriye ABD ve Rusya arasında nüfuz paylaşımına uğradı. Bugün yaptıkları bu planı uygulamaya koymak. Türkiye gelecekte başına bela olabilecek bir oluşuma engel olma gayretinde. Şii duvarını aşamadık. Bari pkk duvarına engel olalım çabasındayız. Bu sadece bizim derdimiz. ABD ve Rusya için ise stratejik hedef Bugün kısmi işbirlikler...