logo

25 Haziran 2013

İzmir, Taksim Gezi Parkı Eylemleri ve Çapulcular


Güner Dokuyucu
gunerdokuyucu@mucadele.com.tr

Dokuz Eylül Üniversitesi'ne kolonoskopi yaptırmak için muayene olmaya gittim.

Muayene için önceden randevu almıştım. Doktorlarımızın Taksim gezi parkı eylemlerinde yaralananlara yardım etmeleri nedeniyle kelepçelenerek tutuklanması sonucunda, haklı olarak bir günlük iş bırakma eylemi yaptıkları güne denk geldi.

Acil olanlar dışında randevuların ertesi gün için yeniden alınması gerektiği söylendi.

 Hastaneden ayrılırken Dokuz Eylül Üniversitesi doktorlarının hastane önünde başlattıkları eylemlerine, orada bulunanlarla birlikte hepimiz alkışlarla destek verdik.

Eylemler saat 12.00 de Basmane'de, akşamüzeri de Gündoğdu meydanında devam etti. 

Akşam saat dokuz olunca, kurulmuş bir saat gibi arkadaşımın evinin bulunduğu sokak ve civarındaki herkes elinde tencerelerle, tavalarla balkonlara, pencerelere çıkarak Taksim gezi eylemine destek verdi. 

İzmirlilerin Taksim gezi parkı eylemlerine yürekten destek verdiklerini, eyleme sahip çıktıklarını gördüm.

Aydın'da da; 31 Mayıs tarihinde akşamüzeri internet haberlerinde İstanbul Taksim gezi parkındaki ağaçların kesilmemesi için direnen gençlere güvenlik güçlerinin orantısız güç kullanarak dağıtmak istemesine tepki olarak, Türkiye'nin her yerinde saat yedide meydanlarda toplanılacağı haberi vardı. 

Saat yedi olunca, ben de düzenleme çalışmaları devam eden parkımızın önüne geldim. Benim gibi olaydan haberdar olan bazı vatandaşlar ve ADÜ'den kalabalık bir öğretim üyesi ve öğrencilerden oluşan grup gezi eylemlerine destek açıklaması yaptıktan sonra oturma eylemi yaparak dağıldı.

Eylemler ertesi gün, ertesi gün derken bugüne kadar çok sayıda ilimizde devam etti. Öncülüğünü gençlerimizin yaptığı, ancak yediden yetmişe her yaştan vatandaşın destek verdiği eylemler nerdeyse bir ayı dolduracak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  YEŞİL ZEYTİN...

 Yine gençlerimizin haklı eylemlerinin devam ettiği günlerde, Kültür sanat sokağından evime doğru giderken, akşamüzeri hurda toplamaktan yorgun düşmüş banklara oturmuş bir hurdacı'nın bir gence söylediği sözlere kulak misafiri oldum.

Hurdacı eyleme giden gençlere bakıp; 'Meydanda gençlerimizin ellerinde bayrağımız, Atatürk'ümüzün resimleri ülkemize sahip çıktıklarını görünce bir gururlandım bir gururlandım ki içim bir tuhaf oldu sevinçten, demek bu insanlar haksızlıklara karşı duyarsız değilmiş, bravo gençlere' dedi. 

Yürüyüş yapanların arasına girmiş yaşı ellisini geçmiş bir teyzemiz 'Evden gitme, ne işin var orda dediler, ben paramı kendim kazanıyorum, kimseyi dinlemedim gençlerimize destek vereceğim, haksızlığa dur demek gerek' diyerek elinde bayrağını sallıyordu.

Bu eylemler, vatandaşlarımızın her türden sıkıntılarını rahatça dile getirmelerini sağladı. 'Her yer Taksim her yer direniş' sözleri tüm meydanlarda inledi. 

Kimi 'Atamıza dil uzatmayın' 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' dedi. Hepimiz Başbakan Erdoğan'ın gençlerimize “Çapulcular” demesine sinirlendik. Kimi olayların saptırılmasına, kimi Gezi parkına Topçu kışlası yapılacak diretmesine, kimi Atatürk Kültür Merkezinin yıkılmasına karşı çıktı, kimi İstanbul'a yapılacak 3'cü köprünün adının Yavuz Sultan Selim verilmesine, kimi polisin haksız yere orantısız güç kullanmasına, kimi Başbakan Erdoğan'ın % 50'yi evlerinde zor tutuyorum demesine, kimi çocuğumuzun sayısına, kimisi içkimizi nerede içeceğimize karışmasın gibi pek çok konu meydanlarda ses buldu.

Olayların tıpkı Brezilya'da 'yirmi kuruşluk zam için yürüyen gençlere Brezilya Devlet Başkanının gençlere 'çapulcular' demek yerine 'Sizlerle gurur duyuyorum' demesi gibi bir yaklaşımın, ülkemizde de geleceği günleri bekliyoruz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  YÖRÜKLERDE YAŞAM (5)

Demokrasi birbirimizi dinlemek, herkesin düşüncesine saygı göstermek değil midir? 

Sağduyu gerek sağduyu. Ben, sen değil biz olabilmeyi öğrenmeliyiz. Ülkemizi seviyoruz, bu ülke hepimizin..

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • HANIM AĞA…

  21 Ekim 2017 Yazarlar

  Ağa, büyük erkek kardeş, ağabey olarak bilindiği, babacan ve mert kimselere de kullanıldığı gibi, Hanım Ağa da, erkek ağanın kadın modeli anlamında da kullanılabiliyor. Diğer taraftan Türk devletinde askeri ve sivil kuruluşlarda kullanılan bir unvan olan Ağa, Moğolca büyük erkek kardeş manasındaki “aka” kelimesinden Türkçeleştiği, bu manasından başka bazı lehçelerde baba, dede, amca, dayı, abla gibi yaşça büyük akrabalar için kullanılabildiği ifade edilmektedir. EFELERİN BOĞA GÜREŞİ AĞASI ZELİHA KAYA İLK “HANIM AĞA” SEÇİLDİ Aydın...
 • TATLI TELAŞLAR

  21 Ekim 2017 Yazarlar

  Of! Her şey aynı. Akşam yatıyorsun aynı yatak, aynı yastık. Sabah kalkıyorsun aynı oda, aynı ev. Annen aynı, baban aynı. Okul aynı, iş aynı. Hayat aynı. Nasıl sıkılmayayım? Diyeceğimi sanıyorsanız aldanıyorsunuz sevgili okurlarım. Çünkü ben, hayat ne kadar monoton ilerlese de içerisinde küçük ve tatlı heyecanların da var olduğunun bilincindeyim. Hatta inanmayacaksınız ama bazı formalitelerin insanı mutlu ettiğine bile tanık oldum. Evet bugünkü konumuz insanı bir sevgi kelebeğine dönüştüren sevimli formaliteler. Hazırsanız başlayalım. Takip ede...
 • VİCDANINIZA YAKIN GÖZLÜĞÜ TAKIN

  20 Ekim 2017 Yazarlar

  Merhabalar Sevgili Okurlarım, Bugün sizinle güzel ülkemin çözülememiş meselelerinden biri olan eğitim ve sınav sistemiyle ilgili düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Bunu hepimiz biliyoruz zaten. Hayatın kendisi her gün değiştikçe ekonomi, ticaret, kültür, medya ve eğitim gibi sistemlerin de hepsi geleneksel modellerden çıkıp çağa ayak uydurmak mecburiyetindeler. Özellikle eğitim ve buna bağlı olarak gelişen sınav sistemimiz değişe değişe bir hal oldu. Teoride düşünülen ile pratikte uygulananlar arasında...
 • V1 CHALLENGE …

  20 Ekim 2017 Yazarlar

  V1 Challenge, 2011 yılında başlamasına rağmen kullanılan otomobiller, yarış biçimi, şehir içi yarışları ve ödüllendirme sistemiyle Türk motorsporlarında büyük ilgi uyandırdığı, temelleri Volkan Işık tarafından atılan V1 Challenge gerek kullanılan Volkicar isimli araçlar, gerekse koşuların şehir içlerinde yapılması büyük ölçüde etkili olduğu, V1 Challenge toplam yedi yarıştan oluştuğu ve yarışlar kendi aralarında üç farklı biçime ayrıldığı şeklinde ifade edilir. 2017 V1 CHALLENGE YARIŞINI AYDINLILAR İLGİ İLE İZLEDİ Aydın'ın Efeler il...