logo

25 Haziran 2013

İzmir, Taksim Gezi Parkı Eylemleri ve Çapulcular


Güner Dokuyucu
gunerdokuyucu@mucadele.com.tr

Dokuz Eylül Üniversitesi'ne kolonoskopi yaptırmak için muayene olmaya gittim.

Muayene için önceden randevu almıştım. Doktorlarımızın Taksim gezi parkı eylemlerinde yaralananlara yardım etmeleri nedeniyle kelepçelenerek tutuklanması sonucunda, haklı olarak bir günlük iş bırakma eylemi yaptıkları güne denk geldi.

Acil olanlar dışında randevuların ertesi gün için yeniden alınması gerektiği söylendi.

 Hastaneden ayrılırken Dokuz Eylül Üniversitesi doktorlarının hastane önünde başlattıkları eylemlerine, orada bulunanlarla birlikte hepimiz alkışlarla destek verdik.

Eylemler saat 12.00 de Basmane'de, akşamüzeri de Gündoğdu meydanında devam etti. 

Akşam saat dokuz olunca, kurulmuş bir saat gibi arkadaşımın evinin bulunduğu sokak ve civarındaki herkes elinde tencerelerle, tavalarla balkonlara, pencerelere çıkarak Taksim gezi eylemine destek verdi. 

İzmirlilerin Taksim gezi parkı eylemlerine yürekten destek verdiklerini, eyleme sahip çıktıklarını gördüm.

Aydın'da da; 31 Mayıs tarihinde akşamüzeri internet haberlerinde İstanbul Taksim gezi parkındaki ağaçların kesilmemesi için direnen gençlere güvenlik güçlerinin orantısız güç kullanarak dağıtmak istemesine tepki olarak, Türkiye'nin her yerinde saat yedide meydanlarda toplanılacağı haberi vardı. 

Saat yedi olunca, ben de düzenleme çalışmaları devam eden parkımızın önüne geldim. Benim gibi olaydan haberdar olan bazı vatandaşlar ve ADÜ'den kalabalık bir öğretim üyesi ve öğrencilerden oluşan grup gezi eylemlerine destek açıklaması yaptıktan sonra oturma eylemi yaparak dağıldı.

Eylemler ertesi gün, ertesi gün derken bugüne kadar çok sayıda ilimizde devam etti. Öncülüğünü gençlerimizin yaptığı, ancak yediden yetmişe her yaştan vatandaşın destek verdiği eylemler nerdeyse bir ayı dolduracak.

 Yine gençlerimizin haklı eylemlerinin devam ettiği günlerde, Kültür sanat sokağından evime doğru giderken, akşamüzeri hurda toplamaktan yorgun düşmüş banklara oturmuş bir hurdacı'nın bir gence söylediği sözlere kulak misafiri oldum.

Hurdacı eyleme giden gençlere bakıp; 'Meydanda gençlerimizin ellerinde bayrağımız, Atatürk'ümüzün resimleri ülkemize sahip çıktıklarını görünce bir gururlandım bir gururlandım ki içim bir tuhaf oldu sevinçten, demek bu insanlar haksızlıklara karşı duyarsız değilmiş, bravo gençlere' dedi. 

Yürüyüş yapanların arasına girmiş yaşı ellisini geçmiş bir teyzemiz 'Evden gitme, ne işin var orda dediler, ben paramı kendim kazanıyorum, kimseyi dinlemedim gençlerimize destek vereceğim, haksızlığa dur demek gerek' diyerek elinde bayrağını sallıyordu.

Bu eylemler, vatandaşlarımızın her türden sıkıntılarını rahatça dile getirmelerini sağladı. 'Her yer Taksim her yer direniş' sözleri tüm meydanlarda inledi. 

Kimi 'Atamıza dil uzatmayın' 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' dedi. Hepimiz Başbakan Erdoğan'ın gençlerimize “Çapulcular” demesine sinirlendik. Kimi olayların saptırılmasına, kimi Gezi parkına Topçu kışlası yapılacak diretmesine, kimi Atatürk Kültür Merkezinin yıkılmasına karşı çıktı, kimi İstanbul'a yapılacak 3'cü köprünün adının Yavuz Sultan Selim verilmesine, kimi polisin haksız yere orantısız güç kullanmasına, kimi Başbakan Erdoğan'ın % 50'yi evlerinde zor tutuyorum demesine, kimi çocuğumuzun sayısına, kimisi içkimizi nerede içeceğimize karışmasın gibi pek çok konu meydanlarda ses buldu.

Olayların tıpkı Brezilya'da 'yirmi kuruşluk zam için yürüyen gençlere Brezilya Devlet Başkanının gençlere 'çapulcular' demek yerine 'Sizlerle gurur duyuyorum' demesi gibi bir yaklaşımın, ülkemizde de geleceği günleri bekliyoruz. 

Demokrasi birbirimizi dinlemek, herkesin düşüncesine saygı göstermek değil midir? 

Sağduyu gerek sağduyu. Ben, sen değil biz olabilmeyi öğrenmeliyiz. Ülkemizi seviyoruz, bu ülke hepimizin..

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EMPERYALİZMİN MAŞALARI

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Küresel Emperyalizme hizmet etmeyi vazife edinenlerin siyasi görüşü falan olmaz. Adı üstünde #Uşak bunlar! Uşağın görüşü olduğu nerede görülmüş? Siyaset yapabilmek için, memleketin yönetimine dair fikir üretmek gerek. Bugünün muhalefeti tıpkı mazideki tüm siyasi örgütlerin yaptığı gibi ancak kulaklarına üfleneni aktarmakla meşgul. Memur bunlar, bildiğiniz görevli... Efendilerinin çıkarı uğruna #tellallık yapıyorlar. Bağımsızlık mı dediniz? Bağımsız bir Türkiye"de bu çakalların hepsi işsiz kalır; bu durumda Allah zulüm görmesi muhtem...
 • ÖĞRETMEN NASIL OLMALI DİYE TARTIŞIYORLAR

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Öğretmenliğin nasıl olması gerektiğini öğretmenlerin dışında herkes çok iyi biliyor. Evet, bir milyonluk öğretmen camiası içinde yanlışı olanlar da vardır. Ama eleştiri işi çığırından çıkmış gibi. Hata arayalım denilirken artık nasıl öğretmenlik yapılmalı noktasına gelinmiş durumda. Öğretmen hedef tahtasına oturtulmuş, neresinden vuralım diye aranılıyor sanki. Eğitimle ilgili konular milli eğitim uzmanlarına bırakılmalı. Öyle herkes kafasına göre bir görüntü üzerinden ahkam kesememeli. Bu durum dini konularda da var. Kulaktan dolma bilgiler...
 • Kadının Adı Var

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Kadın, hayattaki en mükemmel enstrümandır. Ama ne yazık ki, her erkek nota bilmez. Demiş #FaridFarjad Kadına şiddete Hayır!... Böyle bir sloganın atılması, hele ki bu tür bir slogan için özel bir gün tahsis edilmesi bile biz erkekler için yeterince utanç verici olsa gerek. Erkeklik sadece Er'il olmak mıdır?... Adam olmayan, erkek olsa ne olur? Fiziksel olarak daha güçlü olmak, zorbalığın gerekçesi olabilir mi? Aynaya baktığında erkek sureti gören ve kendini o sıfatla tanımlayan, yer yer bu sıfata nail olduğu için böbürlenen mâh...
 • Suriye Satrancı

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Rusya, YPG kartını gösterip, esedi masaya oturtmak istiyor. ABD den sonra Rusya da Ypg yi tanıyor, muhatap alıyor. Rusya, bölgede sürekli imtiyaz elde ediyor. Suriyede ABD ve Rusya örtülü bir ittifak içinde. Suriye ABD ve Rusya arasında nüfuz paylaşımına uğradı. Bugün yaptıkları bu planı uygulamaya koymak. Türkiye gelecekte başına bela olabilecek bir oluşuma engel olma gayretinde. Şii duvarını aşamadık. Bari pkk duvarına engel olalım çabasındayız. Bu sadece bizim derdimiz. ABD ve Rusya için ise stratejik hedef Bugün kısmi işbirlikler...