logo

25 Mayıs 2012

İSRAF ÜZERİNE


Salim Savcı
salimsavci@mucadele.com.tr

Gazetelerde, televizyonlarda açlıktan ölen insanları gördükçe insan kahrolur.(çok üzülmek) O an yemekte isek, boğazımıza bir şeyler düğümlenir. Dinimizde fazla israfın haram olduğu çok sık söylenmesine rağmen sofralarımızda maalesef israf fakir zengin her ailede yapılmaktadır. Özellikle varlıklı ailelerde atılan yiyecekler açlık sıkıntısı içinde olan her hangi bir Afrika ülkesini besleyebilir dersem herhalde fazla abartmış olmam. Evet, rakamlar o denli büyük insan inanmakta zorluk çekiyor.

Türk mutfağında pirinç hemen her gün kullanılır. Pirinci çorbalarda, dolma ve sarmalarda, pilavlarda sütlaç gibi birçok yemekte kullanmaktayız.

Son yıllarda ilçemiz Osmancık’ın ürettiği OSMANCIK–97 (Osmancık Baldosu ) pirinci, Türkiye genelinde yetiştirilen ve en çok tüketilen pirinç oldu.

Osmancık–97 pirincinin en çok tercih ediliş nedeni verimli ve lezzetli olmasıdır.

Şimdi asıl söylemek istediğim konuya gelelim. Pirinç ile yapılan yemeklerin hepsinde tabağımızda pirinç taneleri kalır. Tabağımızda kalan pirinç taneleri bulaşıkla çöpe gider. Acaba tabağımızda yemeyip kalan ve çöpe giden ne kadar pirinç var diye basit bir hesap yaptım.

Önce bir gram pirinç içinde kaç pirinç tanesi var. Osmancık 97 pirincinden bir miktar aldım. Kuyumcu dostumun dükkânında tarttırdım. Bir grama 40 pirinç tanesinin girdi.. Söylediğim basit hesaba gelelim. Ülkemizde 75 milyon insan yaşıyor.

Eğer herkes günde bir gram pirinç tanesi israf etse (tabağında artık bıraksa) 75.000.000 gram pirinç tabaklardan artık olarak çöpe gider. Bu miktarı kiloya çevirirsek, 75.000 kilogram yani 75 ton pirinç artıklarla çöpe gidiyor demektir.

-Aman Allah’ım! Ne büyük bir rakam değil mi?

Pekala çöpe giden pirincin maddi değeri nedir?

Osmancık -97 pirincinin kilosu marketlerde ortalama 2 liraya satılıyor. 75 ton pirincin maliyeti :

75. 000 X 2 = 150.000 TL.(Günlük)

Yıllığı ise: 365 X150.000 Moralinizi bozmak istemedim, yazamadım.

Şimdiye kadar bu konuda birkaç kez köşe yazıları yazdım. Çünkü ben yemeğimi tabağıma yedirmem. Daha doğrusu tabağımda yemek artığı bırakmam. Yani yemek yerken tabağıma yiyeceğim kadar yemek alırım. Böylece yemek konusunda hiç israf yapmam.

Değerli okurlarım; tabağıma yemek yedirmem dedim, bunu tam liseden beri uyguladım ama bu basit hesabı 89 yaşımda yapabildim. İnanın ter bastı!

Sizlerden ricam ne olur yemeğinizi tabağınıza yedirmeyin yani tabağınıza yiyeceğinizden fazla yemek almayın.

İnsanın çabuk yaşlanması beslenme ve yemek yeme şekliyle çok önemlidir. Çok çabuk yemek yiyen bir insanın sağlıklı yaşaması çok zor belki de imkânsızdır. Sağlıklı ve uzun yaşamanın sırlarından birisi ve en önemlisi az yemek ve çok çiğnemektir. Çok çiğneyen insanın midesi yorulmaz. Mide yorulmayınca diğer organlarımız da yorulmaz. Böylece insan genç kalır.

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EMPERYALİZMİN MAŞALARI

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Küresel Emperyalizme hizmet etmeyi vazife edinenlerin siyasi görüşü falan olmaz. Adı üstünde #Uşak bunlar! Uşağın görüşü olduğu nerede görülmüş? Siyaset yapabilmek için, memleketin yönetimine dair fikir üretmek gerek. Bugünün muhalefeti tıpkı mazideki tüm siyasi örgütlerin yaptığı gibi ancak kulaklarına üfleneni aktarmakla meşgul. Memur bunlar, bildiğiniz görevli... Efendilerinin çıkarı uğruna #tellallık yapıyorlar. Bağımsızlık mı dediniz? Bağımsız bir Türkiye"de bu çakalların hepsi işsiz kalır; bu durumda Allah zulüm görmesi muhtem...
 • ÖĞRETMEN NASIL OLMALI DİYE TARTIŞIYORLAR

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Öğretmenliğin nasıl olması gerektiğini öğretmenlerin dışında herkes çok iyi biliyor. Evet, bir milyonluk öğretmen camiası içinde yanlışı olanlar da vardır. Ama eleştiri işi çığırından çıkmış gibi. Hata arayalım denilirken artık nasıl öğretmenlik yapılmalı noktasına gelinmiş durumda. Öğretmen hedef tahtasına oturtulmuş, neresinden vuralım diye aranılıyor sanki. Eğitimle ilgili konular milli eğitim uzmanlarına bırakılmalı. Öyle herkes kafasına göre bir görüntü üzerinden ahkam kesememeli. Bu durum dini konularda da var. Kulaktan dolma bilgiler...
 • Kadının Adı Var

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Kadın, hayattaki en mükemmel enstrümandır. Ama ne yazık ki, her erkek nota bilmez. Demiş #FaridFarjad Kadına şiddete Hayır!... Böyle bir sloganın atılması, hele ki bu tür bir slogan için özel bir gün tahsis edilmesi bile biz erkekler için yeterince utanç verici olsa gerek. Erkeklik sadece Er'il olmak mıdır?... Adam olmayan, erkek olsa ne olur? Fiziksel olarak daha güçlü olmak, zorbalığın gerekçesi olabilir mi? Aynaya baktığında erkek sureti gören ve kendini o sıfatla tanımlayan, yer yer bu sıfata nail olduğu için böbürlenen mâh...
 • Suriye Satrancı

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Rusya, YPG kartını gösterip, esedi masaya oturtmak istiyor. ABD den sonra Rusya da Ypg yi tanıyor, muhatap alıyor. Rusya, bölgede sürekli imtiyaz elde ediyor. Suriyede ABD ve Rusya örtülü bir ittifak içinde. Suriye ABD ve Rusya arasında nüfuz paylaşımına uğradı. Bugün yaptıkları bu planı uygulamaya koymak. Türkiye gelecekte başına bela olabilecek bir oluşuma engel olma gayretinde. Şii duvarını aşamadık. Bari pkk duvarına engel olalım çabasındayız. Bu sadece bizim derdimiz. ABD ve Rusya için ise stratejik hedef Bugün kısmi işbirlikler...