logo

25 Mayıs 2012

İSRAF ÜZERİNE


Salim Savcı
salimsavci@mucadele.com.tr

Gazetelerde, televizyonlarda açlıktan ölen insanları gördükçe insan kahrolur.(çok üzülmek) O an yemekte isek, boğazımıza bir şeyler düğümlenir. Dinimizde fazla israfın haram olduğu çok sık söylenmesine rağmen sofralarımızda maalesef israf fakir zengin her ailede yapılmaktadır. Özellikle varlıklı ailelerde atılan yiyecekler açlık sıkıntısı içinde olan her hangi bir Afrika ülkesini besleyebilir dersem herhalde fazla abartmış olmam. Evet, rakamlar o denli büyük insan inanmakta zorluk çekiyor.

Türk mutfağında pirinç hemen her gün kullanılır. Pirinci çorbalarda, dolma ve sarmalarda, pilavlarda sütlaç gibi birçok yemekte kullanmaktayız.

Son yıllarda ilçemiz Osmancık’ın ürettiği OSMANCIK–97 (Osmancık Baldosu ) pirinci, Türkiye genelinde yetiştirilen ve en çok tüketilen pirinç oldu.

Osmancık–97 pirincinin en çok tercih ediliş nedeni verimli ve lezzetli olmasıdır.

Şimdi asıl söylemek istediğim konuya gelelim. Pirinç ile yapılan yemeklerin hepsinde tabağımızda pirinç taneleri kalır. Tabağımızda kalan pirinç taneleri bulaşıkla çöpe gider. Acaba tabağımızda yemeyip kalan ve çöpe giden ne kadar pirinç var diye basit bir hesap yaptım.

Önce bir gram pirinç içinde kaç pirinç tanesi var. Osmancık 97 pirincinden bir miktar aldım. Kuyumcu dostumun dükkânında tarttırdım. Bir grama 40 pirinç tanesinin girdi.. Söylediğim basit hesaba gelelim. Ülkemizde 75 milyon insan yaşıyor.

Eğer herkes günde bir gram pirinç tanesi israf etse (tabağında artık bıraksa) 75.000.000 gram pirinç tabaklardan artık olarak çöpe gider. Bu miktarı kiloya çevirirsek, 75.000 kilogram yani 75 ton pirinç artıklarla çöpe gidiyor demektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Zeytinin Zaferi

-Aman Allah’ım! Ne büyük bir rakam değil mi?

Pekala çöpe giden pirincin maddi değeri nedir?

Osmancık -97 pirincinin kilosu marketlerde ortalama 2 liraya satılıyor. 75 ton pirincin maliyeti :

75. 000 X 2 = 150.000 TL.(Günlük)

Yıllığı ise: 365 X150.000 Moralinizi bozmak istemedim, yazamadım.

Şimdiye kadar bu konuda birkaç kez köşe yazıları yazdım. Çünkü ben yemeğimi tabağıma yedirmem. Daha doğrusu tabağımda yemek artığı bırakmam. Yani yemek yerken tabağıma yiyeceğim kadar yemek alırım. Böylece yemek konusunda hiç israf yapmam.

Değerli okurlarım; tabağıma yemek yedirmem dedim, bunu tam liseden beri uyguladım ama bu basit hesabı 89 yaşımda yapabildim. İnanın ter bastı!

Sizlerden ricam ne olur yemeğinizi tabağınıza yedirmeyin yani tabağınıza yiyeceğinizden fazla yemek almayın.

İnsanın çabuk yaşlanması beslenme ve yemek yeme şekliyle çok önemlidir. Çok çabuk yemek yiyen bir insanın sağlıklı yaşaması çok zor belki de imkânsızdır. Sağlıklı ve uzun yaşamanın sırlarından birisi ve en önemlisi az yemek ve çok çiğnemektir. Çok çiğneyen insanın midesi yorulmaz. Mide yorulmayınca diğer organlarımız da yorulmaz. Böylece insan genç kalır.

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SİMAVLI ŞAİR Ali ABDÜLKERİMOĞLU’NU ANIYORUZ

  28 Haziran 2017 Yazarlar

  Ali Abdülkerimoğlu Kütahya / Simavlı idi. Simav’da Anadolu Matbaası'nın sahibi ve aynı adı taşıyan ANADOLU gazetesini çıkarıyordu. O'nu çeşitli sanat - kültür etkinliklerinde görmüş ve O'nunla tanışmıştım. İlk olarak Simavlı Mali Müşavir ve şair Osman Karaarslan’nın hazırladığı 1998 yılında Simav’da yapılan bir şairler şöleninde O'nunla daha yakından yüz yüze gelerek sohbet etme fırsatını bulmuştuk.. Geçen gün kitaplığımı karıştırırken onun “Son Bahar" (şiirler - 2004) adlı şiir kitabı pat diye önüme düştü. Vefatının 9. Yılında bir iki şiiriyl...
 • ADALET…

  28 Haziran 2017 Yazarlar

  Adalet, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan başlattığı ve İstanbul Maltepe’ye kadar 25 günde tamamlanması planlanan 432 Kilometre’lik yürüyüşe destek olmak amacıyla “adalet” yazılı el pankartı olarak değerlendirildiği gibi hak ve hukuka uygunluk; hak ve hukuku gözetme ve yerine getirme; doğruluk, adil olma durumu gibi anlamları da taşır. AYDIN’DAN KILIÇDAROĞLU’NUN BAŞLATTIĞI “ADALET” YÜRÜYÜŞÜNE DESTEK Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın il ve ilçe örgütleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığ...
 • Marinevo…

  24 Haziran 2017 Yazarlar

  Ticaretle uğraşma isteği küçük yaşlardan beri benimle büyüyen ve özümde vazgeçemediğim bir sevda idi. İnternete olan ilgimle sevdiğim işi bütünleştirince de bugün ki e-ticaret markamı kurmak nasip oldu. 2014 Temmuz’dan bu yana kendi çabalarımla bugünlere ulaştım. ‘Tek kişilik Dev Kadro’ diye haberim bile yapıldı, gerçekten de öyle tek başıma nice çetin yolları aşıp, e-ticaretin her detayını bizzat tecrübe ederek bu süreci layığıyla yönetmeye çalıştım. Hayatımdan öylesine büyük fedakarlıklar yaptım ki işime olan sadakatim pekişti. Bu sayede e-ti...
 • BAYRAM ŞEKERİ…

  24 Haziran 2017 Yazarlar

  Bayram şekeri dendiğinde genellikle dini bayramlarda konuklara sunulan ve bayramlarda akraba ve dostlara götürülen envaiçeşit şeker veya çikolata türleri olarak biliyoruz. Ramazan Bayramı ya da Kurban Bayramı öncesi hazırlıklar başlar ve envaiçeşit bayram şekerleri tezgahlarda yerini alır. BAYRAM ÖNCESİ ŞEKER SATIŞLARI ARTI Aydın’ın Efeler ilçesinde Ramazan Bayramı öncesi şeker satışlarında artış olduğu bildirildi. Bayram şekerleri tezgahları süslerken son üç günde şeker satışlarında artış olduğunu belirten esnaf Hande Güleç,...