logo

03 Kasım 2017

HER YER BİNA

Aydın ve Türkiye geneline baktığınızda her yer bina ile doldu..

Metropolleri ve büyük şehirleri geçtim, ilçelerde bile avuç içi kadar arsalara ve eski evlerin bulunduğu yerlere kentsel dönüşüm yoluyla kuş yuvası misali binalar dikiliyor..
Şehirlerin yaşam alanları merkezden şehrin kenar semtlerine doğru bir kayma gösteriyor..
Binalar yenileniyor, birtakım teknolojik altyapı ile destekleniyor fakat insan unsuru da o denli göz ardı ediliyor..
1+1, 2+1 evler bekarlar, yalnız yaşayanlar, kısa süreli barınma, hatta gecelik barınma için uygun olabiliyor fakat bu beraberinde sirkülasyon nedeniyle yabancılaşmayı getirdi..
Aynı apatmanda oturanlar birbirlerinden bihaber.. İnsanlar ölüp kalsa kimsenin kimseden haberi olmayacak.. Nitekim olmuyor.. Komşuluk ilişkileri artık sıfır noktasında.. Bırakın apartmanı, aynı sokakta yaşayanlar bile birbirlerini tanımaz oldular.. Aynı sokaktan geçen insanlar bundan çok değil 5-6 yıl önce selamlaşırlardı.. Şimdi kimse kimseyi tanımıyor..
Aydın’da yapılan evler de ister merkezde ister çevre mahallelerde olsun fiyat olarak alıp başını gitmiş.. Hem kira olarak hem de satın alma olarak fiyatlar akıllara zarar..
İnşaat furyası başladı başlayalı elinde bir miktar parası olan veya değer fiyata evi olan evini satıp sermaye yapıp müteahhitliğe başlamış.. Nereden mi biliyorum?.. Bir ilgilisinden duymuştum..
Evler satılmıyor mu, satılıyor.. Bankalar sağ olsun..
Ne demiş atalarımız: “Dünyada mekan, ahirette iman”
Çoğu yatırım için alıyor, kesesine uygun ailecek oturabilecek büyüklükte ev bulabilen de bütün imkanlarını zorlayarak almaya çalışıyor.. Bu işten en karlı çıkan da inşaat firmaları ve emlakçılar..
Ekonomimiz de inşaat sektörü ile ayakta.. Çünkü beraberinde birçok yan sektörleri de besliyor..
Şu sıralar hangi yöne baksanız “satılık” yazısıyla karşılaşıyorsunuz..
İster eski ister yeni olsun farketmiyor o kadar çok ki.. Pıtırak gibi bina, bir o kadar da satılık.. Yapılmaya da devam ediliyor..
Konuştuğum bir emlakçı “Şu sıralar emlak sektörü en durgun dönemini yaşıyor” dedi.
Ne diyelim,herkes için hayırlısı olsun..

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EMPERYALİZMİN MAŞALARI

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Küresel Emperyalizme hizmet etmeyi vazife edinenlerin siyasi görüşü falan olmaz. Adı üstünde #Uşak bunlar! Uşağın görüşü olduğu nerede görülmüş? Siyaset yapabilmek için, memleketin yönetimine dair fikir üretmek gerek. Bugünün muhalefeti tıpkı mazideki tüm siyasi örgütlerin yaptığı gibi ancak kulaklarına üfleneni aktarmakla meşgul. Memur bunlar, bildiğiniz görevli... Efendilerinin çıkarı uğruna #tellallık yapıyorlar. Bağımsızlık mı dediniz? Bağımsız bir Türkiye"de bu çakalların hepsi işsiz kalır; bu durumda Allah zulüm görmesi muhtem...
 • ÖĞRETMEN NASIL OLMALI DİYE TARTIŞIYORLAR

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Öğretmenliğin nasıl olması gerektiğini öğretmenlerin dışında herkes çok iyi biliyor. Evet, bir milyonluk öğretmen camiası içinde yanlışı olanlar da vardır. Ama eleştiri işi çığırından çıkmış gibi. Hata arayalım denilirken artık nasıl öğretmenlik yapılmalı noktasına gelinmiş durumda. Öğretmen hedef tahtasına oturtulmuş, neresinden vuralım diye aranılıyor sanki. Eğitimle ilgili konular milli eğitim uzmanlarına bırakılmalı. Öyle herkes kafasına göre bir görüntü üzerinden ahkam kesememeli. Bu durum dini konularda da var. Kulaktan dolma bilgiler...
 • Kadının Adı Var

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Kadın, hayattaki en mükemmel enstrümandır. Ama ne yazık ki, her erkek nota bilmez. Demiş #FaridFarjad Kadına şiddete Hayır!... Böyle bir sloganın atılması, hele ki bu tür bir slogan için özel bir gün tahsis edilmesi bile biz erkekler için yeterince utanç verici olsa gerek. Erkeklik sadece Er'il olmak mıdır?... Adam olmayan, erkek olsa ne olur? Fiziksel olarak daha güçlü olmak, zorbalığın gerekçesi olabilir mi? Aynaya baktığında erkek sureti gören ve kendini o sıfatla tanımlayan, yer yer bu sıfata nail olduğu için böbürlenen mâh...
 • Suriye Satrancı

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Rusya, YPG kartını gösterip, esedi masaya oturtmak istiyor. ABD den sonra Rusya da Ypg yi tanıyor, muhatap alıyor. Rusya, bölgede sürekli imtiyaz elde ediyor. Suriyede ABD ve Rusya örtülü bir ittifak içinde. Suriye ABD ve Rusya arasında nüfuz paylaşımına uğradı. Bugün yaptıkları bu planı uygulamaya koymak. Türkiye gelecekte başına bela olabilecek bir oluşuma engel olma gayretinde. Şii duvarını aşamadık. Bari pkk duvarına engel olalım çabasındayız. Bu sadece bizim derdimiz. ABD ve Rusya için ise stratejik hedef Bugün kısmi işbirlikler...