logo

13 Temmuz 2013

GAZETECİLER CEMİYETLERİ ve BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ..


Mustafa Çezik
mustafacezik@mucadele.com.tr

Anadolu'da gerçek basın birliği ve sonucunda TGF (Türkiye Gazeteciler Federasyonu)'nin kurulmasında nacizane katkıları olan, bir dönem TGF Yönetim kurulu Saymanlığı, bir dönem TGF Denetleme Kurulu Başkanlığı ve bir dönem TGF Onur Kurulu Başkanlığı ve 18 yıl AGC ( Aydın Gazeteciler Cemiyeti) Başkanlığı yapmış bir insan olarak bugün ülkemizde yaşananlar, yaygın ve yerel basının durumu, Türkiye'deki iller bazında ki Cemiyet Başkanlarının tutumları beni inanınız ki çok üzüyor..

60'ı aşkın gazeteci hapishanede.. Gezi olaylarında bazı gazeteci meslektaşlarımıza karşı polisimiz aşırı güç kullandılar.. Ulusal Meclis'te bir milletvekili, bayan meslektaşımıza sözlü tacizde bulundu..

En üzüntü vericisi ise kuşkusuz, yaygın ve yerel basın üzerindeki siyasi iktidarın baskıları..

Bize ulaşan bilgiler doğruysa, Ulusalcı veya siyasi iktidara muhalif yaygın veya yerel televizyonlar, gazeteler üzerinde yoğun bir baskı var..

İşlerinden, aşlarından oluyorlar  basın  ve meslek  ilkelerine uyan, siyasi iktidarın yanlışlarına TARAF olmayanlar!..

Yaygın ve yerel televizyonların, gazetelerin, internet siteleri bir el tarafından ağırlaştırılıyor veya ulaşılmaz hale getiriliyorlar..

Basın ve basın çalışanlarının sorunlarına sahip çıkanlar; TGF, TGC, TGS!..

İl Cemiyetlerinin çoğu sessiz ve suskun.. Memur-Sen, Müsiad gibi siyasi iktidarın yanındalar ve TARAF durumundalar..

Niçin?

Sevgili Cemiyet başkanlarımız bağımsız, özgür değiller de onun için.

Bazıları Devlettin basın kuruluşlarının mensubu ve bazıları ise büyük medya kuruluşlarının maaşlı elmanları..

Ne demiş atalarımız?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  YÖRÜKLERDEN BİRKAÇ FIKRA (8)

“EL MAHKUM!” 

Siyasi iktidar aleyhinde açıklamalar yapsalar, basın sorunlarını yüksek sesle gündeme getirseler kendilerini kapı eşiğinde bulurlar, aşsız, işsiz kalırlar..

Bu devirde işsiz ve aşsız kalmayı göze almak için YİĞİT ve MERT olmak gerekir..

İyi ki diyorum;

TGF, TGC, TGS ve Meclis Muhabirleri Derneği var..

Ne diyorlar bazı siyasiler;

“Türkiye,ileri demokrasi dönemine girdi.”

Takdiri siz değerli okurlarımızın ve özverili meslektaşlarımızındır..

Not; Duayen, araştırmacı gazeteci, yazar, Saygı Öztürk'ün bugün Sözcü Gazetesi'nde yayınlanan yazısını gazetemizin Basından Seçtiklerimiz  köşesinde yayınlıyoruz. Okunmasında yarar görüyorum. 

Saygılarımla

                                                                   M.Ç.

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • JEOTERMAL ENERJİ…

  23 Ekim 2017 Yazarlar

  Jeotermal enerji, farklı kaynaklardan edindiğimiz bilgiye göre, yenilenebilir enerji kaynaklarından bir Jeotermal enerji yer kabuğunun çeşitli bölgelerinde ve derinliklerinde toplanmış ısının yani sıcaklığın oluşturduğu, kimyasallar içeren sıcak su, buhar ve gazlar olarak bilindiği gibi jeotermal enerjiden doğrudan veya dolaylı yollardan faydalanmayı ve kullanmayı kapsamakta ve Jeotermal enerji yeni, yenilenebilir, sürdürülebilir, tükenmez, ucuz, güvenilir, yerli ve doğa dost bir enerji olarak değerlendiriliyor. Jeotermal kaynaklar...
 • HANIM AĞA…

  21 Ekim 2017 Yazarlar

  Ağa, büyük erkek kardeş, ağabey olarak bilindiği, babacan ve mert kimselere de kullanıldığı gibi, Hanım Ağa da, erkek ağanın kadın modeli anlamında da kullanılabiliyor. Diğer taraftan Türk devletinde askeri ve sivil kuruluşlarda kullanılan bir unvan olan Ağa, Moğolca büyük erkek kardeş manasındaki “aka” kelimesinden Türkçeleştiği, bu manasından başka bazı lehçelerde baba, dede, amca, dayı, abla gibi yaşça büyük akrabalar için kullanılabildiği ifade edilmektedir. EFELERİN BOĞA GÜREŞİ AĞASI ZELİHA KAYA İLK “HANIM AĞA” SEÇİLDİ Aydın...
 • TATLI TELAŞLAR

  21 Ekim 2017 Yazarlar

  Of! Her şey aynı. Akşam yatıyorsun aynı yatak, aynı yastık. Sabah kalkıyorsun aynı oda, aynı ev. Annen aynı, baban aynı. Okul aynı, iş aynı. Hayat aynı. Nasıl sıkılmayayım? Diyeceğimi sanıyorsanız aldanıyorsunuz sevgili okurlarım. Çünkü ben, hayat ne kadar monoton ilerlese de içerisinde küçük ve tatlı heyecanların da var olduğunun bilincindeyim. Hatta inanmayacaksınız ama bazı formalitelerin insanı mutlu ettiğine bile tanık oldum. Evet bugünkü konumuz insanı bir sevgi kelebeğine dönüştüren sevimli formaliteler. Hazırsanız başlayalım. Takip ede...
 • VİCDANINIZA YAKIN GÖZLÜĞÜ TAKIN

  20 Ekim 2017 Yazarlar

  Merhabalar Sevgili Okurlarım, Bugün sizinle güzel ülkemin çözülememiş meselelerinden biri olan eğitim ve sınav sistemiyle ilgili düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Bunu hepimiz biliyoruz zaten. Hayatın kendisi her gün değiştikçe ekonomi, ticaret, kültür, medya ve eğitim gibi sistemlerin de hepsi geleneksel modellerden çıkıp çağa ayak uydurmak mecburiyetindeler. Özellikle eğitim ve buna bağlı olarak gelişen sınav sistemimiz değişe değişe bir hal oldu. Teoride düşünülen ile pratikte uygulananlar arasında...