logo

07 Haziran 2013

ESKİDEN POLİS OLAN YAZAR’IN DİNSELLİĞİ


Serbest Köşe
serbestkose@mucadele.com.tr

– Kemal Bilgen – 

Arap dünyası CAHİLİYE DEVRİ yaşarken İslamiyet'in ortaya çıkışı,cahil Arapları  medeni  yaşama yönelten ıslah modeli-şifa kaynağı olmuştur. İnsanlar, insani meziyetlere-hasletlere-sahip kılan TANRI BUYRUĞU olduğu için ben de müslümanım. Genetik yapım KALITIM-IRSİYET-yoluyla, aileden gelse de, özellikle RUHSALLIĞIMIN Tanrı vergisi olduğuna inananlardanım. Nitekim 2-3 yüzyıl önce yaşamış DİN BİLGİNİ NESİMİ: “ENELHAK- deyince TANRI BENİM şeklinde yorumlanmış; oysa yaratıldım, Yaratandan pay aldım,     çocuklarını  (zürriyetini)   kastederek   yaratıyorum…. Demek   istemiş  ise de öldürülmüş.

Amasya   ilinde   ZİYARET adında   bir   köyde   HİCABİ DEDE Türbesi var. Bu    dedenin hikayesi bitkilerin de hissiyata sahip olduğunu anlatır.

Bana göre: DİN TANRININ TANINMASI VE  ERDEMİNİN RUHLARA YANSIMASIDIR. Semavi olan Dinler İNSANLARA TANRININ BİR LÜTFUDUR.   Bu   nedenle   asırlar   boyu   Dine sığınarak  yaşamını sürdüren   ve   Dinle yönetilen  halkımız Dini TABULAŞTIRMIŞTIR.  Dolayısıyla   olumlu ve  genelliklede olumsuz biçimde kullanılıyor. Çarşı-Pazar alışverişinde, daha çok siyasette, politik söylemlerde, Devlet büyükleri CUMA NAMAZINI eda ettikleri CAMİDE ve TV.    Ekranlarında  DİN SÖMÜRÜSÜ YAPIYORLAR.

“ KUR'AN,  Arapça inmiş,  Arapça yazılmıştır.  Ağır ve doğru  okunacak ve okunan mana olarak anlaşılacak; aksi halde –ibadet- geçersiz sayılır. Türkçe çevirisi yapılamaz….” gibi beyanlar acaba vahiy yoluyla mı  hasıl  olmuş ;    yoksa başka maksatlarla yazılarak veya tahrifata uğrayıp Kur'an hükmü mü sayılmıştır ?.  Arapça   konuşanlar   arasında şive veya lehçe farkı yokmu dur ?. Kaldı ki bizler “UYDUM İMAMA”  demekle   yetiniyoruz.   Camiye  devam  edenlerin çoğu okunan EZAN' ın anlamını bilmiyor. “Namaz vakti duyurusu”   sanıyorlar.     1950       döneminin    T.C.Başbakanı    “Seçmen ezanın Arapça okunmasını istiyor”  gerekçesiyle sorumsuzca, Türkçe ezan okunmasını sonlandırdı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  YÖRÜKLERDE YAŞAM (5)

TARİH DİYOR'Kİ : Abbasi ve Emevi Devletleri  zamanında TARIK İBNİ ZEYYAT adında, zalim ve zorba bir kumandan tarafından ülkeler fethedilerek, kılıç zoruyla İslam Dinini ve  ARAP  KÜLTÜRÜNÜ insanlara   kabul  ettirmiştir.  Ordusu  İspanya' ya  kadar  gitmiş   Avrupa' yı Afrika' dan ayıran Cebelli (zorba) Arap Kültürü İslam alemine   malolmuştur.   ARAP EMPERYALİZMİ  Din adına  Dinci geçinen  MİSYONERLERLE günümüze kadar gelmiştir.

Diğer   SEMAVİ DİN OLAN İSA DİNİ   her dilde   okunuyor ve Dünyada 3-4 milyar Hristiyan var. Kur'anı da   TÜRKÇEYE   (dilimize)  çevirip   içeriğini   anlayıp   ve   içeriği    doğrultusunda    Tanrımıza bağlılığımızı ve dileğimizi  arz edebileceğimizi düşünüyorum. Acaba Mısırdaki ELEZHER ÜNİVERSİTESİNDEN icazet  (Referans)  almak mı gerekir? Cezasını ağır mı öderiz? Bilemiyorum….. ve MİLLİ BİR DAVA olduğuna inanıyorum.

OKURLARIMA SAYGIYLA ARZ EDERİM.

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EFES ANTİK KENTİ- TARİHİN SPORLA BÜTÜNLEŞMESİ

  19 Ekim 2017 Yazarlar

  Bulgaristan'ın Plovdiv kentinde yer alan Kürek ve Kano parkuru Efes antik kentinde asırlarca yıl önce deniz varmış ve bu deniz Ege Denizi'ymiş. Bu deniz öyle bir denizmiş ki Efes kentine aşıkmış. Bir gün kötü kalpli bir cadı öyle bir büyü yapmış ki asırlarca süren ayrılık yani Ege Denizi ile Efes kenti birbirlerinden ayrılmış ve Efes limanı denizsiz bir şekilde üzgün ve yalnız kalakalmış. Efes kentinin antik tiyatrosunda denizin o güzel kokusuyla incir ve zeytin ağaçlarının hışırtıları birbirinden ayrılmış. Ege denizi ise o zamandan bu ...
 • MANDALİNA…

  19 Ekim 2017 Yazarlar

  Mandalina, turunçgiller ailesinden olup yapraklarını dökmeyen nadir meyvelerden biridir. Portakala benzemekle beraber bu ağacın portakala göre küçük ve yassı, gevşek kabuklu, hoş kokulu, tatlı ve lezzetli meyvesi ile belirgin bir özelliğe sahip ılıman iklimlerde yetişen bir kış meyvesidir. SATSUMA MANDALİNASI GECİKTİ Türkiye’in ihraç ürünlerinden Satsuma mandalinanın geçen yıla göre mevsim koşullarından dolayı 10 gün geç olgunlaştığı bildirildi. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Rıza Seyyar, satsuma mandalinadaki geç o...
 • AB-I HAYAT

  18 Ekim 2017 Yazarlar

  Kuralları neden koyar insan kendine? Neden yokluğuna gömülür insan? Koskaca dünyaya niye sıkışıp kalır, Sevgiye aç yürekler?… Bilmesi zor, tanıması zor sevgiyi hissetmeden… Bir öykü yazdım kendime, Mürekkebine kendimi koydum önce, Sözcükler ilk beni yazdı, İlk beni tamamladı sayfalar… Sonra birden sevgiye doğruldu kalemim, Yalnızlığın zirvesinde Hani mis gibi bahar havasına doluşan rengarenk çiçekler arasında koşar da, Birden uzanırsın ya çimlerin üstüne, Baharı koklarsın, Huzur selam durur yüreğine, Gökyüzü gülümserken gözlerine...
 • ÇEVRECİ…

  18 Ekim 2017 Yazarlar

  Çevreci, günümüzde sıfat olarak çevredeki doğal güzellikleri ve özellikle yeşilliği korumak için uğraş veren bunun yanı sıra çevre kirliliği sorunlarıyla uğraşan kimse veya topluluk olarak nitelendirildiği gibi çevreci, çevre hareketini destekleyen veya çevreci hareketlere katılanları tanımlamak için kullanılan sözcük olarak değerlendirilebilir. ‘WWF-TÜRKİYE’ ÇEVRECİ YEREL VE YAYGIN MEDYA TEMSİLCİLERİNİ BİR ARAYA GETİRDİ Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF Türkiye) basın mensuplarına yönelik ilk kez düzenlenen “Çevresel Etki Değerlendi...