logo

23 Kasım 2017

Erdoğan Putin’e geri adım attırdı

Suriye’de ateşkes bölgeleri ilan ederek, yedi yıldır süren savaşta silahların susması ve siyasi çözümün aktif olarak devreye sokulması konusunda garantör olan üç ülke; Türkiye, Rusya ve İran liderleri önceki gün kritik bir zirvede ilk kez bir araya geldi. Zirveden çıkan sonuç Suriye’nin geleceği için olduğu kadar, Türkiye’nin bölgedeki konumunu göstermesi açısından da oldukça önemli.
ÇIKARLARIN ÇATIŞTIĞI KONU
Rusya, daha önce düzenlemeyi planladığı Suriye Halklar Kongresi’ni, Türkiye’nin PYD/YPG’nin davet edilmesine şiddetle karşı çıkması nedeniyle rafa kaldırmak zorunda kalmıştı. Bilindiği gibi Suriye konusunda Türkiye ile Rusya arasında en temel görüş ayrılığı PYD konusunda yaşanıyor. Nitekim Türkiye PKK’nın Suriye kolu olan PYD’yi bir güvenlik tehdidi olarak görüp “terör örgütü” olarak tanımlarken; Rusya ise örgütü bölgede önemli bir aktör olarak kabul ediyor ve kendi bölgesel çıkarları için, ayrılıkçı Kürt grupları ABD’nin kontrolüne terk etmemek adına onlarla temasta kalmayı ve sürece dahil etmeyi tercih ediyor. İki ülke arasındaki bu temel anlaşmazlığın, Soçi’deki zirvede ele alınacağı ve PYD/YPG’nin olası bir kongreye davet edilip edilmeyeceğinin görüşüleceği açıklandığından beri; zirvenin, Rus lider Putin’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ikna etme toplantısı olacağı yorumları yapılıyordu.
ESAD GÖRÜŞMESİNİN MESAJI
Öyle ki, Erdoğan’ın Soçi’ye gitmesine saatler kala, Putin’in Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüştüğü duyuruldu ve iki liderin sarmaş dolaş fotoğrafları servis edildi. Hatta Moskova’dan Putin-Esad görüşmesinin, Soçi’deki üçlü zirvenin zeminini oluşturacağı açıklamaları geldi. Bir başka deyişle Putin, Erdoğan’a üstü örtülü “PYD/YPG’yi istiyorsan, Esad ile masaya otur” mesajı veriyordu.
DİPLOMATİK SÖYLEMLERİN TÜRKÇESİ
Ancak, üçlü zirvenin ardından yapılan açıklamalar, kazın ayağının öyle olmadığını ortaya koydu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Soçi’de kameraların karşısına geçti ve kırmızı çizgilerden taviz verilmeyeceğini kararlılıkla tekrar tekrar vurguladı. Hem Suriye’nin hem Türkiye’nin toprak bütünlüğüne ve milli güvenliğine tehdit oluşturan terörist unsurların süreçten dışlanması gerektiğini, ülkeyi bölmeye çalışanları siyasi bir aktör olarak kabul edemeyeceğini net biçimde ifade etti. Putin ise üç liderin zirvede “Suriye Ulusal Diyalog Kongresi” toplanması konusunda mutabık kaldığını açıkladı. Her iki lider de PYD/YPG adını telaffuz etmezken, peşi sıra yaptıkları açıklamalar bu örgütlerin toplanacak kongreye çağrılmayacağını ortaya koydu. Hatta Ankara kulislerinde sadece YPG’nin değil, YPG’nin de içinde olduğu SDG’nin hiçbir bileşeninin çağrılmayacağı konuşuluyor. Durumu liderlerin diplomatik jargonundan arındırıp Türkçenin en yalın haliyle özetleyelim: Erdoğan masaya yumruğunu koydu, Putin geri adım attı.
Üç liderin ortak bildirgelerinde Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması konusunda taahhütte bulunmaları da bunu doğruluyor. PYD/YPG’nin, Türkiye için oduğu kadar Suriye için de bir “toprak bütünlüğü tehdidi” olduğunu kim reddedebilir?
GÜÇLÜ KONUMU TSK PEKİŞTİRİYOR
Şunu da belirtmeden geçmeyelim. Türkiye, Erdoğan’ın dik duruşuyla yakaladığı politik başarı ve bölgenin geleceğine yön verebilen lider konumunu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’deki etkin varlığıyla pekiştiriyor. TSK’nın gerek Suriye’nin terör örgütlerinden arındırılması için büyük bedeller ödeyerek verdiği kahramanca mücadele, gerekse gerilimi azaltma bölgelerinde ateşkes ortamının korunması için varlığını güçlenerek sürdürmesi, Türkiye’yi bölgede vazgeçilemez bir oyuncu yapıyor. PYD kontrolündeki Afrin’e her an operasyon düzenleyebilecek hazırlıkta olması da Rusya açısından Türkiye ile dengeleri doğru kurmasını gerektiren ayrı tehdit unsuru.

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EMPERYALİZMİN MAŞALARI

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Küresel Emperyalizme hizmet etmeyi vazife edinenlerin siyasi görüşü falan olmaz. Adı üstünde #Uşak bunlar! Uşağın görüşü olduğu nerede görülmüş? Siyaset yapabilmek için, memleketin yönetimine dair fikir üretmek gerek. Bugünün muhalefeti tıpkı mazideki tüm siyasi örgütlerin yaptığı gibi ancak kulaklarına üfleneni aktarmakla meşgul. Memur bunlar, bildiğiniz görevli... Efendilerinin çıkarı uğruna #tellallık yapıyorlar. Bağımsızlık mı dediniz? Bağımsız bir Türkiye"de bu çakalların hepsi işsiz kalır; bu durumda Allah zulüm görmesi muhtem...
 • ÖĞRETMEN NASIL OLMALI DİYE TARTIŞIYORLAR

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Öğretmenliğin nasıl olması gerektiğini öğretmenlerin dışında herkes çok iyi biliyor. Evet, bir milyonluk öğretmen camiası içinde yanlışı olanlar da vardır. Ama eleştiri işi çığırından çıkmış gibi. Hata arayalım denilirken artık nasıl öğretmenlik yapılmalı noktasına gelinmiş durumda. Öğretmen hedef tahtasına oturtulmuş, neresinden vuralım diye aranılıyor sanki. Eğitimle ilgili konular milli eğitim uzmanlarına bırakılmalı. Öyle herkes kafasına göre bir görüntü üzerinden ahkam kesememeli. Bu durum dini konularda da var. Kulaktan dolma bilgiler...
 • Kadının Adı Var

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Kadın, hayattaki en mükemmel enstrümandır. Ama ne yazık ki, her erkek nota bilmez. Demiş #FaridFarjad Kadına şiddete Hayır!... Böyle bir sloganın atılması, hele ki bu tür bir slogan için özel bir gün tahsis edilmesi bile biz erkekler için yeterince utanç verici olsa gerek. Erkeklik sadece Er'il olmak mıdır?... Adam olmayan, erkek olsa ne olur? Fiziksel olarak daha güçlü olmak, zorbalığın gerekçesi olabilir mi? Aynaya baktığında erkek sureti gören ve kendini o sıfatla tanımlayan, yer yer bu sıfata nail olduğu için böbürlenen mâh...
 • Suriye Satrancı

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Rusya, YPG kartını gösterip, esedi masaya oturtmak istiyor. ABD den sonra Rusya da Ypg yi tanıyor, muhatap alıyor. Rusya, bölgede sürekli imtiyaz elde ediyor. Suriyede ABD ve Rusya örtülü bir ittifak içinde. Suriye ABD ve Rusya arasında nüfuz paylaşımına uğradı. Bugün yaptıkları bu planı uygulamaya koymak. Türkiye gelecekte başına bela olabilecek bir oluşuma engel olma gayretinde. Şii duvarını aşamadık. Bari pkk duvarına engel olalım çabasındayız. Bu sadece bizim derdimiz. ABD ve Rusya için ise stratejik hedef Bugün kısmi işbirlikler...