logo

15 Eylül 2007

Emekleyen bir siyasi girişim: yeni DYP


Fethi Aytaç
fethiaytac@mucadele.com.tr

BİR OLAY

Mayıs ayı başlarında yazılı ve görüntülü basın yayınımız ANAP ile DYP´nin genel başkanları arasında, 22 Temmuz’da yapılması Meclis´ce kararlaştırılmış genel seçimde, DP(=Demokrat Parti) adı altında birleşip seçime tek parti olarak girme konusunda bir anlaşmaya varıldığı haberini gündeme taşıdılar. Bu yaklaşımın olumlu ve olumsuz değerlendirmeleri yapıldı ve ay sonunda DYP´nin adını DP olarak ve amblemini de (1946-1960 yıllarının Demokrat Partisi’nin ambleminden esinlenerek) bir ayağını kaldırmış at olarak yenilediği kesinleşti.

Bu, aslında gerçekten önemli bir olaydı Ama her iki partinin DP çatışı altında seçime girmesinden memnun olan kabandaki seçmen kadar memnun olmayan partililer de vardı. Nitekim 29 Mayıs tarihinde pek az gazeteye yansıyan bir haberde bazı DYP kökenli girişimcilerin 28 Mayıs tarihinde İçişleri Bakanlığına yaptıkları başvuru ile DYP(=Doğru yol Partisi) adı ile yeni bir parti kurdukları duyurulmuş oldu.

Ancak bu duyuru, ANAP-DP arasında önce sıcak kucaklaşmalarla başlayıp sonra ağır taşlamalarla sonuçlanan gelişmeler; topluma bazı yönlerde umutlar veren Cumhuriyet ve laiklik mitingleri+seçim mitingleri ve nihayet 22 Temmuz’un getirdiği sürpriz sonucun tabir caiz ise şaşkınlığı içinde eriyip gitti. Öylesine ki aradan geçen 3 aya rağmen bu yeni atılım hakkında basında göze çarpar bir yeni haber hemen hemen hiç yer almadı.

BİR BİLGİLENDİRME

Ancak 22-23 tarihlerinde Ankara´dan söz konusu parti Genel Başkanlığı adına ulusal basına ve bazı mahalli gazetelere gönderilen mesajda partinin kuruluşunda bazı eski bakan ve milletvekilleri ile eski bürokratların (örneğin eski Tekirdağ Valisi olarak şahsen benim) yer aldığı ve halen çeşitli akademisyenlerin ve basın-yayın ilgilisi 150 kişinin üye olduğu bildirilerek işaret ettiğimiz “Suskunluğun” nedeni şöyle açıklanmıştır.

“22 Temmuzda yapılan seçimde Demokrat Parti´ye zarar vermemek için Doğru Yol Partisi olarak bütün faaliyetlerimizi ve beyanatlarımızı durdurmuştuk. Geleneksel misyonumuzu canlandırmak için bıraktığımız yerden büyük bir hızla yeniden harekete geçmiş bulunuyoruz.

Parlamento dışında olmamıza rağmen iktidarın tek alternatifi olduğumuzu yakında herkes görecektir…”

(Bu açıklama, Tekirdağ´da yayımlanmakta olan Yeni İnan gazetesinin 25 Ağustos günlü sayısından aktarılmıştır.)

EK BİLGİLENDİRME

Aktardığımız bilgi söz konusu yeni DYP´nin genel başkanı Çetin AÇIKGÖZ, tarafından yansıtılmıştır Sayın Çetin AÇIKGÖZ meslek olarak Ceza Hukuku ile ilgili davalarda tanınmış saygın kişiliğe sahip bir avukattır ve yeni partinin Genel Başkanıdır.

Açıklamada sözü edilen bakanlardan eski Devlet Bakanlarından sayın Şerif ERCAN, Genel Başkan Yardımcısıdır. Kurucu üyeler arasında başkaca eski bakanlar ve saygın eski milletvekilleri vardır.

Şahsen ben de sayın Ş.ERCAN´ın ricası üzerine partiye üye olanlardanım. Ve kurucu ekibin takdiri ile, parti Danışma kurulu veya Haysiyet Divanı Başkanlığı gibi bir sıfatla görevlendirilmem söz konusudur.

Gerek genel başkan, gerekse Ş.ERCAN, Sayın DEMİREL ise, eskiden beri iyi ilişkiler içinde olup partinin kuruluşu öncesinde kendisini “bilgilendirmişlerdir.”

Partinin programı ve çalışma esasları bir broşür haline getirilmiş olup yakında kamuoyuna geniş bir açılımla dağıtılacaktır.

Partinin Genel Merkezi şimdilik, Ankara –Kızılay-Sümer Sokak 2 No.36/13 ve telefonu/ (0312)2301030 veya (0312)2291415 tir

BEKLENTİLER

Parti yurdun çeşitli yörelerinde yankı bulmuştur. Bazı illerde şube kuruluşları gündemdedir.DP´nin 17-18 Kasım tarihlerinde yapılacak Kongresine kadar yeni bazı kuruluşlar olması beklenmekle beraber, kişisel görüşüme göre , gerçek durum bu Kongereye endeksli olarak açıklık kazanacaktır.

Yeni Partinin son durumu hakkında bilgi almak veya parti ile ilişki kurmak isteyenler Dernek Merkezine uğrayarak veya verdiğimiz numaralardan telefonla bilgi alabilirler Girişimde ümit görenleri parti saflarında yer almaya da davet ederiz..

Yeni DYP ye şimdiden ömür biçmek tabi ki mümkün değil. Temennimiz, çok iyi niyetlerle sürdürülmekte olan girişimin hayırlı bir gelişme göstermesidir.

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EMPERYALİZMİN MAŞALARI

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Küresel Emperyalizme hizmet etmeyi vazife edinenlerin siyasi görüşü falan olmaz. Adı üstünde #Uşak bunlar! Uşağın görüşü olduğu nerede görülmüş? Siyaset yapabilmek için, memleketin yönetimine dair fikir üretmek gerek. Bugünün muhalefeti tıpkı mazideki tüm siyasi örgütlerin yaptığı gibi ancak kulaklarına üfleneni aktarmakla meşgul. Memur bunlar, bildiğiniz görevli... Efendilerinin çıkarı uğruna #tellallık yapıyorlar. Bağımsızlık mı dediniz? Bağımsız bir Türkiye"de bu çakalların hepsi işsiz kalır; bu durumda Allah zulüm görmesi muhtem...
 • ÖĞRETMEN NASIL OLMALI DİYE TARTIŞIYORLAR

  27 Kasım 2017 Yazarlar

  Öğretmenliğin nasıl olması gerektiğini öğretmenlerin dışında herkes çok iyi biliyor. Evet, bir milyonluk öğretmen camiası içinde yanlışı olanlar da vardır. Ama eleştiri işi çığırından çıkmış gibi. Hata arayalım denilirken artık nasıl öğretmenlik yapılmalı noktasına gelinmiş durumda. Öğretmen hedef tahtasına oturtulmuş, neresinden vuralım diye aranılıyor sanki. Eğitimle ilgili konular milli eğitim uzmanlarına bırakılmalı. Öyle herkes kafasına göre bir görüntü üzerinden ahkam kesememeli. Bu durum dini konularda da var. Kulaktan dolma bilgiler...
 • Kadının Adı Var

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Kadın, hayattaki en mükemmel enstrümandır. Ama ne yazık ki, her erkek nota bilmez. Demiş #FaridFarjad Kadına şiddete Hayır!... Böyle bir sloganın atılması, hele ki bu tür bir slogan için özel bir gün tahsis edilmesi bile biz erkekler için yeterince utanç verici olsa gerek. Erkeklik sadece Er'il olmak mıdır?... Adam olmayan, erkek olsa ne olur? Fiziksel olarak daha güçlü olmak, zorbalığın gerekçesi olabilir mi? Aynaya baktığında erkek sureti gören ve kendini o sıfatla tanımlayan, yer yer bu sıfata nail olduğu için böbürlenen mâh...
 • Suriye Satrancı

  25 Kasım 2017 Yazarlar

  Rusya, YPG kartını gösterip, esedi masaya oturtmak istiyor. ABD den sonra Rusya da Ypg yi tanıyor, muhatap alıyor. Rusya, bölgede sürekli imtiyaz elde ediyor. Suriyede ABD ve Rusya örtülü bir ittifak içinde. Suriye ABD ve Rusya arasında nüfuz paylaşımına uğradı. Bugün yaptıkları bu planı uygulamaya koymak. Türkiye gelecekte başına bela olabilecek bir oluşuma engel olma gayretinde. Şii duvarını aşamadık. Bari pkk duvarına engel olalım çabasındayız. Bu sadece bizim derdimiz. ABD ve Rusya için ise stratejik hedef Bugün kısmi işbirlikler...