logo

01 Nisan 2017

Aydın’da Hayır Çoğunlukta


Güner Dokuyucu
gunerdokuyucu@mucadele.com.tr

Elbette şaşırmayabilirsiniz…

Elbette “Bize bilmediğimiz birşey söyle” diyebilirsiniz.

Haklısınız.

Aydın’da “Hayır” oylarının açık ara önde olduğunu yoldan geçen insanlar bile gözlemliyor, söylüyor.

Ama yine de belki Aydın’daki referandum atmosferinden haberdar olmayan seçmenlerimiz vardır diye yazmak istedim.

Gece gündüz ekmek peşinde koşan ve siyaset konuşacak ortamı olmayan çok sayıda insanımız var.

Ya da belki tereddütte olanlar vardır.

Onlar için tekrar etmekte bence sakınca yok.

Zaten önceki 2 referandumda da Aydın halkı “Hayır” demişti.

Bu kez daha yüksek oranda “Hayır” diyecekler sanırım.

Ama elbette önemli olan Türkiye geneli.

Burada fazladan alınacak her “Hayır” oyu, Türkiye geneline eklenecek ve “Hayır”ların Türkiye ortalamasını artıracak.

Muhalefet de o yüzden özellikle Aydın gibi “Hayır” ağırlıklı illerde sandığa gitme oranını yükseltmeye, sandığa gitmek istemeyen gençleri ikna etmeye çalışıyor.

Sandığa gitmeyi düşünmeyen gençlerimizin psikolojisi ise ayrı bir muamma.

İnanın hiç anlamıyorum.

Gençliğimiz bu kadar vurdumduymaz olabilir mi?

İşsizsen, ya da karın tokluğuna çalışıyorsan, atanamamışsan, ülkede hiçbirşey iyiye gitmiyorsa, neden sandığa gitmezsin?

Gençlerimiz, herhalde kendi hayatlarındaki sorunlardan siyasetçilerin ya da ülkeyi yönetenlerin sorumlu olmadığını falan zannediyorlar.

Ya da sandığa gitmekle hiçbirşeyin düzelmeyeceğini falan düşünüyorlar.

İyi de gençler, kendi geleceğiniz için, hiç olmazsa bir pazar gününüzden 1 saati feda etme zahmetine bile girmezseniz, hayatınızda mahrum kaldığınız hiçbirşeyden şikayet etmeye hakkınız kalır mı?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  SARI ÖKÜZÜ İSTEYİN

Hepimizin kaderi, koca ülkenin kaderi sizin sandığa gitmenize bağlı.

Ülkede yaşanan olumsuzluklar, içinde bulunduğunuz sorunlar, sıkıntılarınız hayatınızı zorlaştırıyorsa, umutsuzsanız, hiçbirşey yapamıyorsanız bile sandığa gidin, tepkinizi sandıkta gösterin.

Kimse sizden meydanlara çıkıp eylem falan yapmanızı istemiyor ki… Hiç olmazsa halen elinizden alınmamış olan yegane demokratik hakkınızı kullanmanızda hiçbir engel yok. “Bir oyla ne değişecek ki?” demeyin. Siz sandığa giderseniz, ülkenin kaderi değişebilir.

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ah Muhalefet!

  28 Nisan 2017 Yazarlar

  Kime ne anlatmalı ki? Hem anlatsak ne fayda? Bunca yıldır muhalefete anlata anlata ne elde ettik? Önce, eleştirdiğimiz muhalefete hakkını verelim, sonra eleştiriye kaldığımız yerden devam edelim. İşte bak, 16 Nisan öncesi bizim hep defalarca önerdiğimiz pozitif içerikli kampanyaları yaptılar, HAYIR oyları adeta patladı! Demek ki geçmiş seçimlerde yazdıklarımızı dikkate alsalardı, atı çalan Üsküdar'ı geçemeyecekti. Biz haklı çıkmaktan yorulduk, muhalefet ve özellikle de lokomotif olması gereken CHP yönetimi en büyük, en stratej...
 • MİLLİ AYDIN BANKASI…

  28 Nisan 2017 Yazarlar

  Aydın’ın Efeler ilçesi sevgi yolu üzerinde yer alan Türkiye'nin en eski bankalarından olan ve uzun yıllar çiftçilere destek veren Milli Aydın Bankası'nın yaklaşık 103 yıllık binası, kültür ve sanat merkezi olarak hizmet veriyor. Edinilen bilgilere göre, Milli Aydın Bankası, Aydın''ın sembol ürünü incir üreticisinin finansman sorunlarını çözmek amacıyla Kazım Nuri Çörüş, Nazmi Topçuoğlu ve Ahmet Sarı öncülüğünde yirmi üretici tarafından nizamnamesi hazırlanarak, kentteki Kurşunlu Han'ın avlusunda sade bir törenle kurulduğu, yasal işlemler...
 • DUYGULARI EĞİTMENİN YOLU ‘SANAT’

  27 Nisan 2017 Yazarlar

  İnsanı insan yapan en önemli vasıftır eğitim. İnsanı diğer canlılardan ayıran tek değer… Duygu, düşünce ve davranışlar arasındaki bağlantının ana yoludur. Geleceğin en büyük yatırımıdır eğitim; uzun vadede başarmak için, kazanmak için ve büyük zaferlere imza atmak adına, ulaşılmak istenen amacın planı hazırlanırken, yaşamın en merkezinde yapılandırılır. Eğitim eleştirisi, başlı başına bir alandır. Ben birkaç cümleden yola çıkarak dile getirmeyi amaçladım. Konuyu soyutlamadan, derinliğine inmeden, kıyısından geçerek söz etmeyi amaçlıyoru...
 • AYDINLI ŞAİR MEHMET IŞILAK ve ŞİİRLERİ

  27 Nisan 2017 Yazarlar

  Duygular galip gelirse, akıl çıkar gider, Yangın olur yakar, deprem gibi yıkar gider. Akıl gittiğinde, kargaşa ortaya çıkar, Nefis keyif çatar, şeytan sırıtarak bakar. Mantık tarumar olur, hisler baskın gelince, Doğruları oturtamazsın, yerli yerinde. Bu özgün dizelerin sahibi Aydınlı şair Mehmet Işılak’tır. Mehmet Işılak’ın şiirlerini ara sıra Aydın Efesi ve bizim Sarızeybek dergilerinde okuyorum. Geçenlerde Fuat Gürsoy’la bir araya gelirken Aydınlı şair ve aynı zamanda öğretmen olan Mehmet Işılak’ın yazıhanesine de uğradık. Mehm...