logo

01 Nisan 2017

Aydın’da Hayır Çoğunlukta


Güner Dokuyucu
gunerdokuyucu@mucadele.com.tr

Elbette şaşırmayabilirsiniz…

Elbette “Bize bilmediğimiz birşey söyle” diyebilirsiniz.

Haklısınız.

Aydın’da “Hayır” oylarının açık ara önde olduğunu yoldan geçen insanlar bile gözlemliyor, söylüyor.

Ama yine de belki Aydın’daki referandum atmosferinden haberdar olmayan seçmenlerimiz vardır diye yazmak istedim.

Gece gündüz ekmek peşinde koşan ve siyaset konuşacak ortamı olmayan çok sayıda insanımız var.

Ya da belki tereddütte olanlar vardır.

Onlar için tekrar etmekte bence sakınca yok.

Zaten önceki 2 referandumda da Aydın halkı “Hayır” demişti.

Bu kez daha yüksek oranda “Hayır” diyecekler sanırım.

Ama elbette önemli olan Türkiye geneli.

Burada fazladan alınacak her “Hayır” oyu, Türkiye geneline eklenecek ve “Hayır”ların Türkiye ortalamasını artıracak.

Muhalefet de o yüzden özellikle Aydın gibi “Hayır” ağırlıklı illerde sandığa gitme oranını yükseltmeye, sandığa gitmek istemeyen gençleri ikna etmeye çalışıyor.

Sandığa gitmeyi düşünmeyen gençlerimizin psikolojisi ise ayrı bir muamma.

İnanın hiç anlamıyorum.

Gençliğimiz bu kadar vurdumduymaz olabilir mi?

İşsizsen, ya da karın tokluğuna çalışıyorsan, atanamamışsan, ülkede hiçbirşey iyiye gitmiyorsa, neden sandığa gitmezsin?

Gençlerimiz, herhalde kendi hayatlarındaki sorunlardan siyasetçilerin ya da ülkeyi yönetenlerin sorumlu olmadığını falan zannediyorlar.

Ya da sandığa gitmekle hiçbirşeyin düzelmeyeceğini falan düşünüyorlar.

İyi de gençler, kendi geleceğiniz için, hiç olmazsa bir pazar gününüzden 1 saati feda etme zahmetine bile girmezseniz, hayatınızda mahrum kaldığınız hiçbirşeyden şikayet etmeye hakkınız kalır mı?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  BELEDİYE HİZMETLERİ...

Hepimizin kaderi, koca ülkenin kaderi sizin sandığa gitmenize bağlı.

Ülkede yaşanan olumsuzluklar, içinde bulunduğunuz sorunlar, sıkıntılarınız hayatınızı zorlaştırıyorsa, umutsuzsanız, hiçbirşey yapamıyorsanız bile sandığa gidin, tepkinizi sandıkta gösterin.

Kimse sizden meydanlara çıkıp eylem falan yapmanızı istemiyor ki… Hiç olmazsa halen elinizden alınmamış olan yegane demokratik hakkınızı kullanmanızda hiçbir engel yok. “Bir oyla ne değişecek ki?” demeyin. Siz sandığa giderseniz, ülkenin kaderi değişebilir.

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Marinevo…

  24 Haziran 2017 Yazarlar

  Ticaretle uğraşma isteği küçük yaşlardan beri benimle büyüyen ve özümde vazgeçemediğim bir sevda idi. İnternete olan ilgimle sevdiğim işi bütünleştirince de bugün ki e-ticaret markamı kurmak nasip oldu. 2014 Temmuz’dan bu yana kendi çabalarımla bugünlere ulaştım. ‘Tek kişilik Dev Kadro’ diye haberim bile yapıldı, gerçekten de öyle tek başıma nice çetin yolları aşıp, e-ticaretin her detayını bizzat tecrübe ederek bu süreci layığıyla yönetmeye çalıştım. Hayatımdan öylesine büyük fedakarlıklar yaptım ki işime olan sadakatim pekişti. Bu sayede e-ti...
 • BAYRAM ŞEKERİ…

  24 Haziran 2017 Yazarlar

  Bayram şekeri dendiğinde genellikle dini bayramlarda konuklara sunulan ve bayramlarda akraba ve dostlara götürülen envaiçeşit şeker veya çikolata türleri olarak biliyoruz. Ramazan Bayramı ya da Kurban Bayramı öncesi hazırlıklar başlar ve envaiçeşit bayram şekerleri tezgahlarda yerini alır. BAYRAM ÖNCESİ ŞEKER SATIŞLARI ARTI Aydın’ın Efeler ilçesinde Ramazan Bayramı öncesi şeker satışlarında artış olduğu bildirildi. Bayram şekerleri tezgahları süslerken son üç günde şeker satışlarında artış olduğunu belirten esnaf Hande Güleç,...
 • Nice Bayramlara…

  23 Haziran 2017 Yazarlar

  Bir Ramazan ayı daha göz açıp kapayıncaya kadar geçti. Allah oruç tutanların oruçlarını kabul etsin. Hepimizi nice Ramazanlara sağlık, huzur ve ağız tadıyla eriştirsin İnşallah. Sağ olana, sağlıklı olana Ramazan ve oruç, huzur ve ibadet ferahlığı verir. Ama ne yazık ki bu Ramazan ayını ülkemizde, Ortadoğu'da ve dünyada huzur içinde geçirdiğimizi söylemek mümkün değil. Herşeyden önce, Ramazan ayı boyunca ülkemizde şehit haberleri peş peşe gelmeye devam etti. Şırnak Uludere'de düşen helikopterimizde bulunan Tümgeneral Aydoğan Ay...
 • ZEYTİN…

  23 Haziran 2017 Yazarlar

  Zeytin ağaçların dane meyveleri gerek sofralık gerekse yağlık olarak işlenip değerlendirilebilen bir tarım ürünüdür. Dünyada zeytin bitkisinin iklim istekliliği nedeniyle zeytincilik genelde, Akdeniz’de kıyısı olan ülkeler İspanya, İtalya, Yunanistan, Türkiye, Tunus, Suriye, Fas, Fransa ve Portekiz’de üretimi yapılmaktadır. Son yıllarda zeytinyağı ve sofralık zeytin gibi zeytin ürünlerine artan talep nedeniyle zeytinciliğin sadece Akdeniz’e kıyı olan ülkelerde değil, Akdeniz iklimi gösteren Avustralya, Arjantin, Şili, Meksika, Peru gi...