logo

01 Nisan 2017

Aydın’da Hayır Çoğunlukta


Güner Dokuyucu
gunerdokuyucu@mucadele.com.tr

Elbette şaşırmayabilirsiniz…

Elbette “Bize bilmediğimiz birşey söyle” diyebilirsiniz.

Haklısınız.

Aydın’da “Hayır” oylarının açık ara önde olduğunu yoldan geçen insanlar bile gözlemliyor, söylüyor.

Ama yine de belki Aydın’daki referandum atmosferinden haberdar olmayan seçmenlerimiz vardır diye yazmak istedim.

Gece gündüz ekmek peşinde koşan ve siyaset konuşacak ortamı olmayan çok sayıda insanımız var.

Ya da belki tereddütte olanlar vardır.

Onlar için tekrar etmekte bence sakınca yok.

Zaten önceki 2 referandumda da Aydın halkı “Hayır” demişti.

Bu kez daha yüksek oranda “Hayır” diyecekler sanırım.

Ama elbette önemli olan Türkiye geneli.

Burada fazladan alınacak her “Hayır” oyu, Türkiye geneline eklenecek ve “Hayır”ların Türkiye ortalamasını artıracak.

Muhalefet de o yüzden özellikle Aydın gibi “Hayır” ağırlıklı illerde sandığa gitme oranını yükseltmeye, sandığa gitmek istemeyen gençleri ikna etmeye çalışıyor.

Sandığa gitmeyi düşünmeyen gençlerimizin psikolojisi ise ayrı bir muamma.

İnanın hiç anlamıyorum.

Gençliğimiz bu kadar vurdumduymaz olabilir mi?

İşsizsen, ya da karın tokluğuna çalışıyorsan, atanamamışsan, ülkede hiçbirşey iyiye gitmiyorsa, neden sandığa gitmezsin?

Gençlerimiz, herhalde kendi hayatlarındaki sorunlardan siyasetçilerin ya da ülkeyi yönetenlerin sorumlu olmadığını falan zannediyorlar.

Ya da sandığa gitmekle hiçbirşeyin düzelmeyeceğini falan düşünüyorlar.

İyi de gençler, kendi geleceğiniz için, hiç olmazsa bir pazar gününüzden 1 saati feda etme zahmetine bile girmezseniz, hayatınızda mahrum kaldığınız hiçbirşeyden şikayet etmeye hakkınız kalır mı?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  BİLGE AĞAÇ...

Hepimizin kaderi, koca ülkenin kaderi sizin sandığa gitmenize bağlı.

Ülkede yaşanan olumsuzluklar, içinde bulunduğunuz sorunlar, sıkıntılarınız hayatınızı zorlaştırıyorsa, umutsuzsanız, hiçbirşey yapamıyorsanız bile sandığa gidin, tepkinizi sandıkta gösterin.

Kimse sizden meydanlara çıkıp eylem falan yapmanızı istemiyor ki… Hiç olmazsa halen elinizden alınmamış olan yegane demokratik hakkınızı kullanmanızda hiçbir engel yok. “Bir oyla ne değişecek ki?” demeyin. Siz sandığa giderseniz, ülkenin kaderi değişebilir.

YAZARIN TÜM YAZILARI
Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • VİCDANINIZA YAKIN GÖZLÜĞÜ TAKIN

  20 Ekim 2017 Yazarlar

  Merhabalar Sevgili Okurlarım, Bugün sizinle güzel ülkemin çözülememiş meselelerinden biri olan eğitim ve sınav sistemiyle ilgili düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Bunu hepimiz biliyoruz zaten. Hayatın kendisi her gün değiştikçe ekonomi, ticaret, kültür, medya ve eğitim gibi sistemlerin de hepsi geleneksel modellerden çıkıp çağa ayak uydurmak mecburiyetindeler. Özellikle eğitim ve buna bağlı olarak gelişen sınav sistemimiz değişe değişe bir hal oldu. Teoride düşünülen ile pratikte uygulananlar arasında...
 • V1 CHALLENGE …

  20 Ekim 2017 Yazarlar

  V1 Challenge, 2011 yılında başlamasına rağmen kullanılan otomobiller, yarış biçimi, şehir içi yarışları ve ödüllendirme sistemiyle Türk motorsporlarında büyük ilgi uyandırdığı, temelleri Volkan Işık tarafından atılan V1 Challenge gerek kullanılan Volkicar isimli araçlar, gerekse koşuların şehir içlerinde yapılması büyük ölçüde etkili olduğu, V1 Challenge toplam yedi yarıştan oluştuğu ve yarışlar kendi aralarında üç farklı biçime ayrıldığı şeklinde ifade edilir. 2017 V1 CHALLENGE YARIŞINI AYDINLILAR İLGİ İLE İZLEDİ Aydın'ın Efeler il...
 • EFES ANTİK KENTİ- TARİHİN SPORLA BÜTÜNLEŞMESİ

  19 Ekim 2017 Yazarlar

  Bulgaristan'ın Plovdiv kentinde yer alan Kürek ve Kano parkuru Efes antik kentinde asırlarca yıl önce deniz varmış ve bu deniz Ege Denizi'ymiş. Bu deniz öyle bir denizmiş ki Efes kentine aşıkmış. Bir gün kötü kalpli bir cadı öyle bir büyü yapmış ki asırlarca süren ayrılık yani Ege Denizi ile Efes kenti birbirlerinden ayrılmış ve Efes limanı denizsiz bir şekilde üzgün ve yalnız kalakalmış. Efes kentinin antik tiyatrosunda denizin o güzel kokusuyla incir ve zeytin ağaçlarının hışırtıları birbirinden ayrılmış. Ege denizi ise o zamandan bu ...
 • MANDALİNA…

  19 Ekim 2017 Yazarlar

  Mandalina, turunçgiller ailesinden olup yapraklarını dökmeyen nadir meyvelerden biridir. Portakala benzemekle beraber bu ağacın portakala göre küçük ve yassı, gevşek kabuklu, hoş kokulu, tatlı ve lezzetli meyvesi ile belirgin bir özelliğe sahip ılıman iklimlerde yetişen bir kış meyvesidir. SATSUMA MANDALİNASI GECİKTİ Türkiye’in ihraç ürünlerinden Satsuma mandalinanın geçen yıla göre mevsim koşullarından dolayı 10 gün geç olgunlaştığı bildirildi. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Rıza Seyyar, satsuma mandalinadaki geç o...