YAŞADIKÇA-GÖRDÜKÇE
Beyhan ERDOĞAN

T.C Aydın Belediyesi Taziye evi

[ 19 Mart 2013 Salı ]
YazdırYazdır Get a PDF version of this webpagePDF

Mahallemiz Aydın Belediyesinin açtığı bir taziye evi var, gelir misin, bir çayımızı içer misin teklifine nihayet bir ay sonra gidebildim.
Yunus Emre İlköğretim Okulunun yakınında manzarası güzel küçük bir tepede yapılmış olan binayı konumuyla birlikte çok güzel buldum. Çok güzel hizmet üretmeye uygun geniş bir mutfak, kadın erkek tuvaletleri, abdest alma yerleri, taziyeye gelenlerin buluşacağı 700 – 800 kişilik bir salon. Masa ve sandalyeleri hazır, üst katta da bir o kadar kişinin namaz kılabileceği, halıyla döşenmiş mescit… Güney tarafında cenaze yıkama yeri, imam odası ve duş yapma yeri. Yer döşemeleri fayans. Kapı pencereler mermerler herşey gayet düzenli. Namaz zamanı geldiğinden olacak 30 kadar büyük insan, 10 – 15 kadar da genç var…
Demek ki taziye dışında da dini görevler devam ediyor diyorum. Bahçe de oturma yerleri ve ağaçlandırma çalışmaları da yapılmış.
Taziye dilimizde Arapçadan girmiş bir isimdir. Başsağlığı dileme anlamına gelir. Acısı olan aileye teselli maksadıyla, acısına ortak olma amacıyla yapılan ziyarettir.
Türk halkının güzel adetlerinden, örflerinden, geleneklerindendir. Emir Allah ına gittim. Başın sağolsuna gittim de denir. Evde karşılanır, varsa evin bahçesinde karşılanır. Köyün, beldenin uygun alanlarında kurulan Taziye çadırlarında buluşulur. Ama en güzeli, en yakışanı da hiç şüphesiz Taziye Evleridir. Telli dede semtinde adresi sorulduğumda , hangi taziye evini soruyorsun dediler. Çünkü şahısların da yaptırdığı 2 tane ev yanında Aydın Belediyesinin yaptırdığı taziye evi varmış ki ona göre tarifte bulunacaklar. Herhalde belediye olacak düşündüğümden oraya gittim ve şaşırdım.
Çünkü ben Aydın doğumlu birisiyim ama ilk defa taziye evine girecektim. Cumartesi olmasına rağmen kapıda beni bir görevli karşılayınca daha da şaşırdım. Çünkü taziye ziyareti olmadığı halde burası bayağı hareketli ve canlı bir yerdi. Demek ki bu ev sosyal ve dini görevini heran yapmaya hazırdı. Çocuklarıyla, gençleriyle, anne babalarıyla, dostlarıyla, akrabalarıyla burada buluşmak, görüşmek, birbirlerine destek olmak ne kadar güzel bir gelenek. Sayın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ' na ; işlevi güzel ve yararlı böyle bir binayı yaparak halkın hizmetine soktuğu için kutluyorum.

[Bu sayfa 1975 kez görüntülendi.]

Beyhan ERDOĞAN TARAFINDAN YAZILMIŞ DİĞER KÖŞE YAZILARI