YAŞADIKÇA-GÖRDÜKÇE
Beyhan ERDOĞAN

DENİZLİ GÖRME ENGELLİLER İLKÖĞRETİM OKULU

[ 30 Ekim 2010 Cumartesi ]
YazdırYazdır Get a PDF version of this webpagePDF

Mazisi daha çok yeni olan okulun açılışından beri sosyal ve kültürel faaliyetlerine katıldığımdan;
Denizli Eğitim Kurumları Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Avukat Hasan Himmetli'nin ve ekibinin özel gayretleri ve Denizli'nin eğitim gönüllüsü hayırseverlerinin yardımlarıyla kurulan, eğitime devam eden ve hala görme engelli çocuklara ihtiyaç duyan bu okulun tavla yarışmasına katılmak için Denizli'ye gittim.
Servergazi'deki okul bir cennet bahçesi. Her çeşit ağaç ve çiçeklerle, spor tesisleri, okulun yıllık ihtiyacını karşılayan zeytin ağaçları ve çamlarla bezenmiş, güzel bir ortam.Görmeyen gözlerin de bu güzelliği hissedebilmesi için havuzlar, kanallarla yaratılan su sesi, güvercin, bıldırcın, ördek ve horoz sesleri…
Çimler üzerine kurulmuş azman şemsiyeler ve altlarında tavla masaları ile ikişer boş fincan. Yarışmacıların yirmibeşer lira vererek katılacak olan tavla severlerin sayısı beşyüz civarında…Mangalda ızgaralar, sac börekleri, çay, kahve çeşitleri, tüm gelirler Görme Engelliler Okul öğrencilerine...
Hayırsever ana sponsorlardan dördü bin beşeryüz lira, diğer onsekiz sponsor da 200-300 TL arasında katkı ile organizasyona destek olmuşlar..Yarışmaya katılan, katılacakmış gibi bilet alanları da eklerseniz bu iki günlük faaliyetten okula on bin liranın üzerinde bir gelir.. Denizli halkının bu yönünü çok seviyorum ve Aydın'lılara duyuruyorum..
Denizli ve ilçelerinde yapılan bu tür organizasyonların tümüne Vali Yavuz Erkmen, Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi, Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz zevkle katılıyorlar. Hele Nihat Zeybekçi'nin SBS sınavına hazırlanan çocuklar için bastırıp bedava dağıttığı test kitaplarını görünce şaşırdığımı görenler:” Dahası var.Okula yeni başlayan tüm Denizli'li çocukların önlükleri, ÖSS'ye hazırlanan gençlere de ücretsiz kurs, okulları ziyaret ve ihtiyaçların karşılanması da var.” Denince daha da şaşırıyor ve Aydınlılar, yöneticiler duysun ve görsün diyorum.
Yarışmaları, yarışmacıları izlediğim o iki günde dikkatimi çeken başka olaylar da vardı. Başkan Hasan Himmetli masaları gezerken, konukları karşılarken veya uğurlarken, Kurban olarak kesilecek koyun ve danaları okulda kesilmesi ve bağış yapılması için rica ettiğinde kesinlikle bir veya birkaç bağış sözü alıyor. Okulun soğuk hava deposundaki geçen yılın kurbanları bitmeden bu yılınkiler depoya giriyor. Ete para vermiyoruz,zeytin ve zeytinyağına da para vermeyiz diyor.
Çünkü okulun bahçesine dikilen 60-70 sayısına varan zeytin ağaçlarının ürünü onlara bir yıl yetiyormuş. Zeytin memleketi olan Aydınlılara duyurulur diyorum.
Sevgili Aydınlılar çevrenizde görme engelli çocuklar var ise Denizli onları bekliyor. Hem de evlerinden alarak ve tüm yıllık masraflarını karşılamak şartıyla onları sevgiyle bekliyorlar.

[Bu sayfa 3248 kez görüntülendi.]

Beyhan ERDOĞAN TARAFINDAN YAZILMIŞ DİĞER KÖŞE YAZILARI