06'DAN Salim SAVCI
Salim SAVCI

KÜRESEL ISINMAYI ÖNLEMEK İÇİN NE YAPABİLİRİZ?

[ 14 Kasım 2008 Cuma ]
YazdırYazdır Get a PDF version of this webpagePDF

1.Akkor olan ampulünüzü, florasan ışıklı ampul ile değiştiriniz. Böylece yılda 775 kg karbon dioksit(CO2) tasarrufu sağlayın.
2. Daha az araba kullanın. Bisiklet veya toplu taşıma araçlarını tercih edin. Böylece her 2 Km'de 0,75 Karbon dioksit (CO2)'in yayılmasını önleyeceksiniz.
3.Geri dönüşüme katkısı olan; evinizden, işyerinizden çıkan çöplerin yarısının geri dönmemesi için yılda 1.200 kg tasarruf sağlayabilirsiniz.
4.Düzgün şişirilmiş lastiklerle litre başına aldığınız yolda %3 oranında eksilecektir.
5.Her bir (4) litre benzin tasarrufu 10 kg CO2 karbondioksiti atmosferimizden uzak tutar.
6.Suyu ısıtmak için çok fazla enerji harcadığımız bir gerçektir. Daha az tüketen bir duş başlığı kullanın. Böylece 175 kg. tasarruf sağlarsınız.
7.Giysilerini ılık suda yıkayacak olursanız yılda 250 kg. CO2 karbondioksitin atmosfere karışmasını önlersiniz.
8.Ambalajları fazla olamayan ürünlerden seçerseniz, çöpünüzü %10 oranında azaltarak yılda 600 kg. CO2 karbondioksitin havaya karışmasına olanak vermezsiniz.
9.Su ısıtıcılarda kışın 2C aşağı, yazın 2C yukarı ayarlarsanız bu basit ayarlamada yılda 1.000 kg. CO2 karbondioksitin havaya dağılmasını önlersiniz.
10.Su ısıtıcınızı yalıtım (izole) örtüsüyle kaplarsanız yılda 250 kg. CO2 karbondioksitin atmosfere salınmasını önlersiniz.
11.Kalorifer kazanları ile klima (soğutucu)'ların flitrelerini temizlerseniz, ya da değiştirirseniz yılda 175 kg. CO2 karbondioksitin oluşumunu önlersiniz.
12.Çeşitli kaynaklardan atmosfere geçen CO2 karbondioksit miktarını azaltmak için “bir ağaç” dikecek olursanız bu ağaç ömrü boyunca 1 Ton CO2 karbondioksiti emer, küresel ısınmaya başlayan dünyamızda tehlikeyi önler. Bu nedenle bir özdeyiş:
“Cenazeme çiçek gönderme, bir ağaç dik. / Prof. Bahri Savcı
Bu konuda çok yazılacaklar var. İnternete girerek, dünyamız için küresel ısınmaya neden olanları öğrenebilirsiniz.

[Bu sayfa 4453 kez görüntülendi.]

Salim SAVCI TARAFINDAN YAZILMIŞ DİĞER KÖŞE YAZILARI