06'DAN Salim SAVCI
Salim SAVCI

Kimseyi küçümseme!

[ 21 Kasım 2007 Çarşamba ]
YazdırYazdır Get a PDF version of this webpagePDF

Sn. Salim Savcı 1997 yılında yazdığınız:
"DOST SÖYLERSE GÜZEL SÖYLER" kitabınızda "KİMSEYİ KÜÇÜMSEME" adlı fıkranızı okumuştum. On yıl sonra bende böyle bir olay yaşadım. Eğer yazabilirseniz bu da yetişkinlere bir ders olur.
Emekli oldum. Köyümdeki evi yıktırıp güzel bir ev yaptırdım. Köyün havası çok iyi. Ayrıca da yeşillikler arasında. Hele sabahları duyduğum kuş sesleri beni çok mutlu ediyor.
Kış geldi. Evin şöminesinde odunlar yanıyor. Alevler bacaya doğru yükselirken beni de şöminenin karşısındaki ısıtıyor. Saat (7) ye doğru kapının zili çaldı. Komşumun cin gibi akıllı olan oğlu geldi:
- Dedeciğim, evde kiprit kalmamış. Annem beni size gönderdi. Dedemgilin ocaktan ateş al gel dedi. Ben de:
- Oğlum, ateş şöminede al git dedim. Çocuğun elinde bir şey yoktu. Bakalım ne yapacak? diye kıs kıs gülüyordum. Çocuk ocağa yaklaştı. Sol avucunun içini kül ile doldurdu. Hatırı sayılır bir koru külün üzerine koydu.
- Dedeciğim, çok teşekkür ederim, dedi. kapıyı da yavaşça kapatıp gitti. İnanır mısınız? Ben de şafak attı. Kendi kendime söylenmeye başladım:
- Yılların yaşlısıyım. Herşeyi birazcık biliyorum sanıyordum. Demek ki daha bilmediklerim varmış. İşte benim komşumun oğlundan bugün birşey öğrendim dedi. Sizin fıkradaki gibi;
-"Aman kimseyi küçümseme"
-"El elden üstündür"
-"Akıl akıldan üstündür." dedim.

[Bu sayfa 1949 kez görüntülendi.]

Salim SAVCI TARAFINDAN YAZILMIŞ DİĞER KÖŞE YAZILARI