06'DAN Salim SAVCI
Salim SAVCI

Bir çocuk ne zaman okur?

[ 14 Kasım 2007 Çarşamba ]
YazdırYazdır Get a PDF version of this webpagePDF

Anne ve Babalar geleceği olan çocuklarını yetiştirirken Anasından babasından gördüklerine, Okuduğu kitaplardan öğrendiklerine göre hareket ederler. Çok zaman, ilk dönemde çocuğunun İlkelere kurallara, gelenek ve göreneklere uymasını ister. Çocuklar da bu desteğe ellerinden geldiği kadar uyarlar. Yani bu dönem çocuğun söz dinleme dönemidir.
Zaman gelir. Çocuk ergenlik çağına girer. Bedenindeki fiziksel ve ruhsal gelişmeleri görür. Kişilik kazanmaya başlar. Artık çocuk uyan çocuk değildir. Uyum sağlamaya çalışan çocuktur. Eğitim ile öğretimin görevi de uyum sağlayan çocuğun yetiştirilmesini amaçlar. Okulların görevi de budur.
Uyum sağlayan çocuk,en iyi öğretmenin eline düşerse bu çocuk durmadan aşamalar yapar. Öğretmen mesleğini içtenlikle sevmiyorsa, mesleğindeki gelişmeleri izlemiyorsa,okuyup araştırıp incelemeyi düşünmüyorsa; eğitime kısa yoldan gitmeyi kalkabilir. Sınıflar da kalabalık olursa uyum yapan çocuk yerine uyan (söz dinleyen) çocuk durur. Ciddileşir, sertleşir. Disiplini ön plana çıkarır. Farkına varamaz kendisini öcü bile yapar.
Kişiliğine duyulan bir saygı var ise onu yitirmeye başlar. Emekliliğini bekler. Emekli olunca da unutulur gider.
Çocuk, çocuklar amma kendisini anlayan, daima kendisine yol gösteren ve kendisini çocuğu gibi seven öğretmen arar. Çocuk da disiplinsizliği gerçekte sevmez.
Kendisini sevgiyle kucaklayan öğretmenlere kavuşursa uyumlu bir öğrenci olur. Engelleri aşan Bu nedenle okuyan çocuğun arkasında onu seven ve onu anlayan öğretmen var ise, onun yanında yer alabilen bir ana ve babaya sahipse BU ÇOCUK OKUR! Hem de BAL GİBİ OKUR!

[Bu sayfa 2055 kez görüntülendi.]

Salim SAVCI TARAFINDAN YAZILMIŞ DİĞER KÖŞE YAZILARI