logo

07 Kasım 2007

Okulunu birincilikle bitiren Ali German’ın dramı

Kuyucak’lı Ali’nin yaşama ve okuma azmi çevresine örnek oldu. Üniversiteyi birincilikle bitiren Ali German bitirdiği üniversiteye öğretim görevlisi olmak istedi ancak bedensel özrü engel oldu. 2001 yılında öğrenim gördüğü Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü birincilikle bitiren Ali German (27) vücudunun yüzde 80 özürlü olmasına neden olan ‘cam kemik’ hastalığı nedeniyle kanunen öğretim görevlisi olma hakkı bulunmadığı için en çok istediği şey olan okuluna öğretim görevlisi olarak geri dönmeyi başaramamanın üzüntüsünü yaşıyor.
1980 yılında Kuyucak ilçesinde doğan Ali German, halk arasında ‘cam kemik’ hastalığı olarak bilinen kemiklerindeki enzim eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlığa yakalandı. Yüzde 80 özürlü olan Ali ilkokulu bitirinceye kadar kemiklerinde yaklaşık 30 ayrı yerde kırık meydana gelmiş. Başarılı bir öğrenci olarak İlkokulu, ortaokulu ve liseyi Kuyucak’ta bitiren Ali German, üniversite sınavında tek tercihi olan Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni kazandı.
2001 yılında okul birincisi olarak fakülteyi bitiren Ali German kendi engellerini aştığını ancak yasal engelleri aşamadığı için hedefine ulaşamadığını söyledi. German ” Tek hedefim okuluma öğretim görevlisi olmaktı. Sınava hazırlandığım 2002 yılında karşıma 657 sayılı Devlet Memur

(İHA)

Share