logo

09 Mart 2007

NAZİLLİ’DE ÖĞRENCİLER DEPREM YANGIN TATBİKATI YAPTI

Aydın’ın Nazilli İlçesinde Aydın İl Milli Savunma Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Arama Kurtarma İzci Birliğinin ortaklaşa düzenlediği Sivil Savunma Tatbikatları gerçekleştirildi.
İlk olarak Nazilli Fatih İlköğretim Okulunda yapılan tatbikata 2 bin 400 öğrenci katıldı. Uygulamalı olarak gerçekleştirilen tatbikatta, deprem anında yapılması gerekenler, depremden sonra arama kurtarma çalışmaları ve yangın söndürme işlemleri öğrenciler tarafından gerçekleştirildi.
Tatbikat öncesi tüm öğrencilere bilgi veren İl Sivil savunma Müdürü Rafet Kösem, evlerde doğal afetlerde yapılabilecek işlemler için önceden görev dağılımı yapılması gerektiğini söyledi. Ev, okul, dershane gibi günümüzün büyük bölümünü geçirilen yerlerde, her an güvenli bir yeri hazır halde tutulması gerektiğini ifade eden Kösem, “Deprem ve yangın anında ilk olarak elektrik, su ve varsa doğalgaz ana vanalarını kapatmalıyız. En büyük kayıp, yapabileceğimiz işleri yapmamamız nedeniyle meydana geliyor. Bu işleri yaparsak, maddi zayiat ve can kaybı en az düzeye inecektir. Deprem sonrası oluşan yangın ve su basması gibi nedenler, enkaz altında kalanların ölümüne neden olabilmektedir. Bu nedenle deprem anında mutlaka görevlerimizi yerine getirmeliyiz. Deprem sonrası ise kayıplarımızı en kısa sürede tespit ederek, arama ve kurtarma çalışmalarını bir an önce başlatmalıyız. Unutulmamalıdır ki, bilinçli yapılan hazırlıklar deprem ve doğal afetlerdeki zararı en aza indirmek demektir” dedi.
Öğrencilere gerekli uyarılar yapıldıktan sonra başlanan tatbikatta, okulda yaralı bir halde mahsur kalan öğrenci kurtarıldı. Okulun sivil savunma kolu öğrencileri pencereden sarkıtılan iplerle okuldaki yaralı öğrenciyi üç katlı binadan güvenli bir şekilde aşağıya indirdiler. Yaralı kurtarma tatbikatının ardında uygulamalı yangın söndürme tatbikatına geçen öğrenciler, yakılan ateşi yangın söndürme tüpleriyle kısa sürede söndürmeyi başardılar. Nazilli Fatih İlköğretim Okulunda başarıyla tamamlanan tatbikatın diğer okullarda da gerçekleştirileceği bildirildi.
(İHA)

Share