logo

20 Eylül 2007

Mustafa Dede’nin dramı

Aydın Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı huzurevinde kalan 78 yaşındaki Mustafa Bodur, hayatta en kötü duygunun varlık içinde yokluk, insanlar içinde kimsesizlik çekmek olduğunu söyledi. Batı kültürünün etkisi altında kalan genç neslin öz kültürünü unuttuğunu ve bunların başında üniversite mezunu olmasına rağmen kendi çocuklarının geldiğini belirten Mustafa Bodur, “Yaşadığım terkedilmişlik duygusu nedeniyle yıllardır memleketime bile gidemiyorum. Hayatta her şeye sahip oldum ama, çocuklarımdan yeterli ilgili ve alakayı göremediğim için bende hiç bir şeyin kıymeti kalmadı” dedi.
Türkiye’deki huzurevlerinde kalan her yüz kişiden 90’nın yakınlarının ilgi göstermemesi nedeniyle buralarda yaşamak zorunda kaldığını, her ne kadar lüks olsa da hiçbir huzurevinin insanın kendi yuvasındaki sıcak ortamı sağlayamayacağını belirten Mustafa Bodur, gençlerin yaşlılarına sahip çıkmasını ve onları kesinlikle huzurevlerine bırakmamalarını istedi. İş hayatında yıllarca çocuklarının iş güç sahibi olacağı ve kendisinin de emekli olup huzura ereceği günü beklediğini ifade eden 78 yaşındaki Bodur, hayalleri boşa çıkınca memleketi Çorum’dan ayrılıp yıllardır Aydın’da yaşadığını söyledi.
“Bugün içine düştüğüm durumu rüyamda görsem inanmazdım” diyerek yaşadığı acıyı anlatan yaşlı şahıs “1989 yılında eşim ölünce dünyam yıkıldı. İki kızım vardı. Her ikisini de elimdeki tüm imkanları seferber edip okuttum. Biri Adana’da komiser, diğeri Ankara’da doğalgaz mühendisi. Her ikisinin de dünyalık yaşantısı çok iyi. Ve onların huzuru ve gelecekleri için elimden gelen her şeyi yaptım. Emekliyim kendilerine ekonomik bir külfetim de olmayacaktı. Ancak yaşlanınca her iki çocuğum tarafından da terk edildim. Maalesef çocuklarım tarafından terk edildim. terk edilmişliği içime sindiremediğim için kimsenin yüzüne bakacak halim kalmadı. Ve memleketimi de terk edip yıllardır Aydın’da yaşıyorum. Gençlere en büyük nasihatim, yaşlılarına sahip çıksınlar ve onları kesinlikle terk etmesinler” dedi.

(İHA)

Share