logo

17 Haziran 2013

Mahmut Esat Bozkurt’un Kızı Gün Bozkurt Tekand Kuşadası’nda Toprağa Verildi

Türkiye Cumhuriyeti'nin hukuk sisteminin mimarı, Atatürk’ün yakın çalışma arkadaşı, Cumhuriyetin ilk Adalet Bakanı ve Kuvayi Milliye kahramanı Kuşadalı hukukçu Mahmut Esat Bozkurt'un Kızı Gün Bozkurt Tekand vefat etti. Tekand'ın cenazesi 14 Haziran 2013 cuma günü Kuşadası'nda toprağa verildi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Aydın Şubesi Başkanı Günver Güneş, Tekand'ın vefatıyla ilgili olarak sosyal medyada şu başsağlığı mesajını paylaştı:

“Kuşadası Kuvayi Milliye Reisi,Türk devrim tarihinin en önemli kişiliklerinden, Medeni Yasanın yapımcısı, Bozkurt-Lotüs Davasının kahramanı, 1. İzmir İktisat Kongresi'nin düzenleyicisi, Atatürk'ün İktisat ve Adalet Bakanı, Atatürk İhtilali yazarı, Kuşadalı Mahmut Esat Bozkurt'un kızı Gün Bozkurt Tekand, 14.06.2013 Cuma günü İzmir Alsancak Hocazade Camii'nde öğle namazını mütakiben kılınan cenaze namazının ardından Kuşadası Arvalya (Eroğlu) mevkiinde bulunan aile mezarlığında defnedilmiştir.

Merhumenin ailesine, dostlarına, Kuşadalılara ve Ulusumuza baş sağlığı diliyoruz. Onu her zaman sevgi, saygı ve özlemle anacağız.”

(Güçlü ÇEZİK)


Share