logo

10 Mart 2007

KADINLAR YÜRÜDÜ!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Aydın’da faaliyet gösteren Kadın örgütleri Atatürk Meydanında düzenledikleri etkinlikte Atatürk büstüne çelenk koydular.
Türk Kadınlar Birliği, Türk Kadınlar Konseyi ve Aktif Emekli Kadınlar Derneği Aydın Şubeleri adına bir konuşma yapan E. Nadide Çakılcı; “Dünya Kadınlar Gününü kutlarken Trük kadınına hak ettiği değeri, dünyada pek çok ülkeden önce seçme ve seçilme hakkı vererek gösterdiği için ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyoruz.
Dünyada, erkeklere oranla eğitim almamış insanların büyük çoğunluğu kadın, erkeklere oranla %25-50 düşük ücretle çalışan kadınlar iken, dünya üzerinde her 5 kadından birisinin işkenceye maruz kaldığı bir evrende kadınlar gününü kutluyoruz.
Dünyada durum böyleyken, kendi ülkemizde, Türkiye’mizde kadınları çoğu hala görücü usulüyle evleniyor, 100 kadından 22’si yüksek öğrenim görüyor. Berdel, başlık parası, töre ve namus cinayetleri, dayak, baskı ve gelenekler kadını hedef almaya devam ediyor. Kısacası 21. yüzyılda Türkiye’de hala kadının adı yok. Ekonomik bağımsızlığı ve sosyal özgürlüğü olmayan kadınlar zorla kabul ettirilen yapay rollerinden sıyrılacak cesareti bulamıyorlar. İsyan edenlerin bazıları hayallerine uzanan köprüyü geçiyor, bazıları ise sırtına yüklendiklerinden adım atamayıp yerinde sayıyor. Bu özel günde daha duyarlı olup, tüketim toplumunun kumlara gömdüğü başımızı dışarı çıkarıp daha fazla gerçeklere bakalım.
Olay sadece Türk Medeni Kanunu’nda yapılan bir takım değişikliklerle düzelmiyor. Değiştiremediğimiz gerçekler var maalesef. Türkiye’de kadınların TBMM’nde temsil oranının 1930’lara kıyasla daha düşük olduğunu, erkeklerin iş dünyasında yönetici, kadınların ise çoğunlukla yardımcı konumlarda yer aldığını, kadınlarımızın %20’sinin okuma-yazma bilmediğini düşünürsek, sağlıklı kuşakların yetişmesi için hepimiz öncelikle eğitime önem verilmesi gerektiğini biliyoruz.
Bir toplumun yalnızca erkeklerin ya da kadınların üretimi ile varlığını sürdürmesi düşünülemez . Ailenin sosyal ve ekonomik yönden devamlılığında önemli bir rol üstlenen kadınlarımızın son yıllarda pek çok çalışma alanında aktif rol aldığı erkeklerden daha başarılı olduğu gözlemlenmektedir. Kadının eğitimli ve ekonomik yönden güçlü olduğu toplumlar daha başarılı olmaktadır. Evde eğitimli ve çalışan bir annenin varlığı sağlam ve güçlü nesilleri ortaya çıkaracaktır.
Kadınlarımız sadece anne ya da eş değil, çalışma arkadaşımız yöneticilerimiz, sanatkarlarımız, yazarlarımız, doktorumuz, öğretmenimiz, milletvekilimiz… Kadınlarımızın çalışma hayatında daha fazla aktif rol alması, çeşitli sebeplerle okula gönderilmeyen kız çocuklarımızın eğitim hayatını devam ettirmesi, şiddete maruz kalan ve şiddet uygulanan kadınlarımızın da topluma kazandırılması ve daha bilinçli bir Türkiye resminin zihinlere kazınması için hepimiz üzerimize düşen görevleri yerine getirmeliyiz. Sözlerimi kadının hak ettiği yerde, eşit ve bilinç düzeyi yükselmiş bir toplumda olması dileklerimle tamamlıyorum.”

(Mücadele)

Share