logo

14 Şubat 2007

ECZACI BAYANIN HUKUK MÜCADELESİNİ KAZANDI

ZÜHAL AKSOY, 5 YILLIK HUKUK MÜCADELESİ SONUNDA ÜRETİM HATASI BULUNAN ARACINA ÖDEDİĞİ BEDELİ GERİ ALDI
– ZÜHAL AKSOY:
– “BU DAVA BENİM İÇİN BİR GURUR MESELESİ HALİNE GELMİŞTİ, 5 YIL SÜREN MÜCADELEM SONUNDA DAVAYI KAZANDIM”
Aydın’da eczacılık yapan Zühal Aksoy, üretim hatası bulunan aracına ödediği bedeli 5 yıllık hukuk mücadelesi sonunda geri aldı.
Eczacı Zühal Aksoy, 2000 yılının temmuz ayında sıfır kilometre Pejo 206 model bir araç satın aldı. Aracını kullanmaya başlayan Aksoy, araçta bazı anormallikler olduğunu hissedince yetkili servise gidip aracın arızasının giderilmesini istedi. Defalarca servise gitmesine rağmen arıza giderilemeyince Türkiye’deki yetkililere şikayetini dile getiren bir mektup yazan Aksoy, firmanın soruna duyarsız kalması üzerine Tüketici Hakları Hakem Heyeti’ne başvurdu. Heyetten “aracın yenisi ile değiştirilmesi” yönünde karar çıkmasına rağmen firma kararı uygulamadı. Bunun üzerine Zühal Aksoy, kararın uygulanması için Pejo firmasının genel merkezinin bulunduğu Fransa’ya yazı yazarak yardım istedi. Fransa’daki firma da konuya duyarsız kalınca Aksoy, 2001 yılında Tüketici Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme, 5 yıl süren davada makine mühendislerinin raporları neticesinde aracın üretim hatası olduğunu tespit ederek ‘aracın yenisi ile değiştirilmesi’ kararını verdi. Firmanın karara itirazı üzerine dosya Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’ne gönderilerek, yeniden incelemeye alındı. Yapılan temyiz incelemeleri neticesinde Tüketici Mahkemesi tarafından verilen ‘araçtaki üretim hatalarından dolayı aracın yenisi ile değiştirilmesine’ ilişkin karar onandı.
Zühal Aksoy, 5 yıl süren dava sonucunda Tüketici Haklarını Koruma Kanunu’nda yer alan hakkını kullanarak bir ilke daha imza attı. Aksoy, üretim hatası olan aracını yenisiyle değiştirmeyerek aracının bedelini nakit olarak firmadan tahsil etti. Aynı zamanda Aydın İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu üyesi olan ve bir dergide yazarlık yapan Zühal Aksoy, ülkemizde tüketicilerin haklarını bilip sahip çıkmasını istedi. 5 yıllık dava sürecinde yaşadıklarını kitap haline getirip, özellikle ‘uğraşamam’ diyerek haklarından vazgeçenlere örnek olmak istediğini ifade eden Aksoy, “5 yıl işimi gücümü bırakıp bu davaya kafa yordum. Okumadığım hukuk kitabı kalmadı. Birçok kişi ‘Boşuna uğraşıyorsun’ dedi. Bu dava benim için bir gurur meselesi haline gelmişti. 5 yıl süren mücadelem sonunda davayı kazandım. Ne olur kimse haklı olduğu bir davada mücadele etmekten çekinmesin” dedi.
(İHA)

Share