logo

24 Şubat 2007

DÜNYA REHBERLER GÜNÜ ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR!

21 Şubat Dünya Rehberler Günü, Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) ve Kuşadası Rehberler Derneği (KURED) tarafından düzenlenen etkinliklerle Kuşadası’nda da kutlandı. Kuşadası Sahil Ticaret Merkezi’ndeki Kupa Kızı Cafe’de gerçekleştirilen Rehberler günü kokteyline Kuşadası Kaymakamı Ahmet Ali Barış, Kuşadası Cumhuriyet Başsavcısı Cuma Dağlı ve Kuşadası Emniyet Müdürü Şenol Zeybek ile çok sayıda turizmci ve rehber katıldı.
Kokteyl, Kuşadası Ticaret Odası eski Başkanı Ali Ergül’ün Kuşadası’nın İlk Çağ’lardan Osmanlı dönemine kadar bölümü oluşturan “Kuşadası’nda Sosyo-Ekonomik Yaşam” isimli kitabının imza günü ile başladı. Ergül, tamamı 4 ciltten oluşacak kitabın basımı tamamlanan ilk cildini imzalarken, kokteyle katılanlarla da söyleşi yaptı.
Kuşadası Rehberler Derneği tarafından Dünya Rehberler Günü nedeniyle gerçekleştirilen kokteyl kapsamında rehberlik mesleğine, turizm sektörüne ve Türkiye’nin tanıtımına verdikleri katkı nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanı Danışmanı Mali Müşavir Metin Akar, Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, Kuşadası Kent Meclisi Başkanı Av. Dr. Bülent Tokuçoğlu, İhlas Haber Ajansı (İHA) Kuşadası Muhabiri ve Kuşadası Gazeteciler Derneği başkanı Zafer Hacısalihoğlu, Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Ali Ergül, Efes Müzesi emekli Müdür Yardımcısı Arkeolog Cengiz İçten,Yerel Tarih Araştırmacısı Müjgan Şavkay, Yazar Ferah Top ve Kavaklıdere Şarapları Bölge Müdürü Akay İncili’ye Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) ve Kuşadası Rehberler Derneği (KURED) tarafından teşekkür ve şükran plaketi verildi. Ödüle layık görülenler, düzenlenen törenle plaketlerini Kuşadası Kaymakamı Ahmet Ali Barış’ın elinden aldı.
Bu arada, rehberlik mesleğinde 38. yılını dolduran Rehber Ünver Gazez, 30. yılını dolduran Ömer Soyuer, 26. yılını dolduran Cengiz Pancar ile KURED Kurucu Başkanı İsa Levent Gürçavdı, rehberler Vecdi Şerifoğlu, Alparslan Doğulu, Meral Orhan, Öğül Orhan, Mesude Pintiler, Aclan Hekimoğlu, Saadet Süel, Ergin Salancı’ya teşekkür ve onur plaketi verildi.
Diğer taraftan, Dünya Rehberler Günü etkinlikleri kapsamında Kuşadası’nın son debbağı olan Tuğrul Kutucu ile 10 yıl önce yapılmış video röportajın yayınlandı. Tuğrul Kutucu’ya daha sonra Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) ve Kuşadası Rehberler Derneği (KURED) tarafından “Yaşam Boyu Meslek Başarı ödülü” verildi.
(İHA)

Share