logo

02 Ekim 2007

Demirci Mehmet Efe’yi Anlatan kitap çıktı

Aydın’ın Nazilli ilçesi’nde yaşayan emekli polis memuru İbrahim Kiraz, eserlerine bir yenisini daha ekledi. Nazilli’de Belediye Hizmet Binası önünde kurulan Ramazan Panayırında en son yazmış olduğu ‘Demirci Mehmet Efe’ kitabının birinci cildini tanıtıp imzalayan Araştırmacı-Yazar İbrahim Kiraz, panayırda diğer kitaplarını da görücüye çıkardı.
Nazilli ve çevresinde Kuvayi Milliye ve kurtuluş savaşı öncesi yaşananları araştıran, bu araştırmalarını kitap haline getiren Emekli Polis Memuru İbrahim Kiraz, ‘Cavurun Karısı Olmam’, ‘Sevginin Dili’, ‘Yaslı Şehir’ ve ‘Sevgiler Ölmesin’ ismli kitaplarının ardından 7. kitabı olan Demirci Mehmet Efe’nin birinci cildini tamamladı. Son kitabının tanıtımı için kurulan panayırda stant açan Kiraz, daha önce çıkartmış olduğu şiir ve araştırmalarının yer aldığı 6 kitabını da sergiledi. Okurları için kitaplarını imzalayan Kiraz, son kitabının yakın tarihimizi aydınlatmada önemli bir yer tutacağını belirterek “Bu araştırmalarımda Kuvayi Milliye Hareketinin mimarlarından olan Demirci Mehmet Efe’nin yaşamını, Rum ve Ermenilerle mücadelesini anlattım. Milli Mücadeleden önce yöremizde yaşanmış olan Rum ve Ermenilerin yerli halka yapmış oldukları zulümlere karşı halkı korumuş ve olayların faillerini cezalandırmıştır. 24 Mayıs 1919’da da Kuvayi Milliyenin kurulduğunu ve komutanı olduğunu bildiren telgrafları ile Nazilli ve çevresindeki ilçe yöneticilerini bilgilendirmiştir. 3 Haziran 1919’da Yunanlıların Nazilli’yi işgal etmelerinin ardından halkı örgütlendirerek 19 gün gibi kısa bir sürede Nazilli’nin kurtulmasında önemli rol oynamıştır. Ermeni ve Rum Çetelerin korkulu rüyası haline gelen Demirci Mehmet Efe, Kuvayi Milliye tarihimizin ve kurtuluş Savaşımızın en önemli isimlerinden biridir” dedi.
İbrahim Kiraz, panayır boyunca kitaplarını tanıtacağını ve imzalayacağını belirterek “Demirci Mehmet Efe kitabının yeni ciltlerinin kısa bir süre sonra okuyucularına kavuşacağı müjdesini de vermek istiyorum” dedi.

(İHA)

Share