logo

05 Ekim 2007

Aydınlı yaşlı çift her gün 50 sokak hayvanını besliyor

Aydın merkezde yaşanan yaşlı bir çift her gün sokakta yaşayan kedi ve köpekleri elleriyle besliyor. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez düzenli olarak karınlarını doyurma fırsatı bulan sokak hayvanları, yaşlı çiftin geleceği saatte yakın toplanmaya başlıyor.
Bir kamu kuruluşunda işçi olarak yıllarca çalışan Hüseyin Öztürk (57), geçtiğimiz yıl emekli olduktan sonra boş vakitlerini sokak hayvanlarına ayırıyor. Her gün sabah 4 YTL harcayarak iki adet dana ciğeri olan Öztürk, saat 10:30 sıralarında Veysipaşa Mahallesi’nde bulunan Alihan Baba Türbesi’nin bahçesine geliyor. Öztürk’ün düzenli gelişlerine alışkan olan yaklaşık 50 tane kedi ve köpekten oluşan sokak hayvanı, daha o gelmeden beklemeye başlıyor. Öztürk’ün parçaladığı etler ile karınlarını doyuran hayvanlar; bulundukları yerden ayrılarak, ikinci kez karınlarını doyurabilmek için öğleden sonrayı beklemeye başlıyor. Öztürk gibi hayvanlara aşırı düşkünlüğü olan eşi de, kocasının temin ettiği dana ciğerlerinden bir tanesi alarak evin yakınındaki Hasan Efendi Parkı’nda sokak hayvanlarını elleriyle besliyor.
Yaklaşık bir yıldır düzenli günde iki kez sokaktaki aç hayvanları beslemek için türbeye geldiğini belirten Öztürk, köyde doyup büyüdüğü için hayvanlara karşı aşırı bir sevgi duyduğunu söyledi. Eşinin de kendisi gibi hayvanlara düşkün olduğunu açıklayan Öztürk, bu nedenle hayvanları beslemenin evlerinde sorun oluşturmadığına dikkat çekti. Her gün sabah ciğer almak için erken saatlerde evden ayrıldığını kaydeden Öztürk, “Kasaptan iki adet ciğer satın aldıktan sonra eve geliyorum. Eşimle birlikte birer tane ciğeri torbalara koyarak birlikte evden çıkıyoruz. O parkta ben burada sabah akşam hayvanların karnını doyuruyoruz. Hayvanlarda artık bize çok alıştı. Daha biz gelmeden burada toplanmaya başlayarak bizi bekliyorlar. Evimizde de üç kedi ve bir de köpek besliyoruz. Her gün yaklaşık 50 hayvanın karnını doyuruyoruz. Emekli olduktan sonra hayvanlarla ilgilenerek vakit geçiriyorum. Böylece günlük yaşamın getirdiği stresten uzak kalıyorum. Ayrıca biz yaptığımız bu işle büyük bir sevap kazandığımıza inanıyoruz” dedi.

(İHA)

Share