logo

22 Ağustos 2007

Aydın’daki nitelikli dolandırıcılık iddiaları büyüyor

Aydın’da değişik kamu kurum ve kuruluşunda çalışan yaklaşık 10 bin kişiyi ilgilendiren haciz soruşturması büyüyor. Geçen yıllarda özelleştirilen ve özelleştirildikten sonra el değiştiren Sümerbank Tekstil’in yeni sahiplerinin avukatları aracılığı ile Aydın merkez ve ilçelerinde yaşayan yüzde 90’ı kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan yaklaşık 10 bin kişi hakkında başlattığı icra dosyaları, ilgili kişilere ulaşmaya başladı. Ellerine geçen ödeme emirleriyle nedeniyle şaşkına dönen mağdurlar; Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunarak, Aydın Adliyesi’ne giderek itiraz dilekçesi verdi.
Özelleştirme dolayısıyla el değiştiren Sümer Ay Tekstil ve Deri Mamulleri Sanayi A.Ş adını alan firmanın avukatı Erdal Halis aracılığı ile il genelinde yaklaşık 10 bin kişi hakkında borç bildirgesi gönderildi. 380 YTL ile 480 YTL arasında değişen miktarlarda borç bildirgelerini muhtarlar aracılığı ile ulaşan kişiler, daha önceden yaptıkları bir alış veriş karşılığında verdikleri boş senetlerin doldurulup işleme sokulduğunu iddia etti. Çoğunluğu devlet memuru olan mağdurların, kamu kurumlarında yıllar önce verilen kıyafet fişi uygulaması nedeniyle söz konusu mağazadan alışveriş yaptığı belirtildi. Firma yetkililerinin alış veriş yapan kişilere boş senet imzalattığı; ancak borcun tamamen ödenmesine rağmen senetlerin geri verilmediği ileri sürüldü.
Aydın 1. İcra Müdürlüğü tarafından onaylanmış 480 YTL değerindeki ödeme emri eline ulaşan emekli öğretmen Artun Yılmaz, hala olayın şokunu yaşadığını söyledi. Söz konusu firmadan en son 15 Mayıs 2002 tarihinde 44 YTL değerinde alışveriş yaptığını hatırlatan Yılmaz, bu işlem karşılığında boş bir senede imza attığını ifade etti. Yılmaz, son taksiti 15 Eylül 2002 yılında ödenmesi gereken borcunu 4 Eylül 2002 tarihinde kapattığına dair makbuzların halen mevcut olduğunu belirterek “O zaman imzaladığım senet 10 Temmuz 2005 tarihinde yeniden alışveriş yapılmış gibi işleme sokulmuş. Yaptığım iddia edilen alış veriş karşılığında 200 YTL borçlanma yapılmış ve son ödeme tarihide 10 Ağustos 2005 olarak belirlenmiş. Söz konusu senedin üzerinde yer alan imza hariç diğer yazıların daha sonradan başka bir kalemle yazıldığı belli oluyor. Zaten o tarihte ben böyle bir alışveriş de yapmadım. Geçen iki yıllık süreç içerisinde faizleri ve avukat masraflarıyla birlikte borcum 480 YTL’ye yükselmiş ve zamanında ödemediğim için icra takibi başlamış” dedi.
Bir borç bulunması halinde daha önceden uyarı yapılması gerektiğinin altını çizen Yılmaz, bugüne kadar bu yönde her hangi bir yazının ellerine ulaşmadığını belirterek “İcra yazısı birkaç gün önce elime ulaştı. Eğer ben böyle bir alış verir yaptıysam, bana belgelerini göstersinler. Borcumu ödeyeyim. Ama ben kesinlikle eminim ve yaptığım alış verişlerin tüm belgeleri elimde. Bu haksızlığı yaparken hiç vicdanları sızlamadı mı? Başta Sayın Başbakanımız olmak üzere devlet büyüklerimizden sesimizi duymalarını istiyorum. 10 bin kişiden haksız kazanç elde etmek isteyen bu kişiler hakkında gerekenler yapılsın” diyerek Aydın halkının dolandırıldığını iddia etti.

(İHA)

Share