logo

06 Şubat 2017

DÜNYANIN EN ESKİ BİLGİSAYAR PROGRAMI MOCAS

57 yıl önce, 1958 yılında geliştirilen bir bilgisayar programının bugün hâlâ kullanımda olduğu bildirildi.

COBOL programlama diliyle yazılan ve MOCAS adı verilen program, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı tarafından yaptırılmış.
Programın adı, aslında “Mechanization of Contract Administration Services” kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor ve Türkçeye “Kontrat Yönetim Hizmetleri’nin Otomazisyonu” olarak çevrilebilir.
Savunma ihaleleri ve ödemelerinin takibi amacıyla üretilen MOCAS adlı bu yazılım, ilk başlarda “MOH-cass” adıyla duyurulmuş.
Programın orjinal arayüzü, delikli kartlar ve klavyeye göre yazılmış.
Programa sonraki yıllarda yeni arayüzler eklenmiş ve yeşil ekran sistemlerinin, bankalarda ve havayolu şirketlerinde olduğu gibi merkezi terminale bağlı mainframe istemci bilgisayarların da erişebileceği şekilde güncellemeler yapılmış.
Bugün hâlâ IBM 2098 E-10 model, 6 GB RAM belleğe sahip bir mainframe bilgisayar sistemi üzerinde çalışmakta olan programın, yaklaşık olarak toplam 1,3 Milyor Dolar tutarındaki 340 Bin ihale kontratı ve taahhütlerini kayıtlarında barındırdığı bildirildi.
MIT (İngilizce: Massachusetts Institute of Technology) tarafından yapılan açıklamada, MOCAS’ın dünyada şu ana kadar doğrulanabilmiş en eski bilgisayar programı olduğu belirtildi.
Elbette dünyanın herhangi bir yerinde, mesela köhne bir kamu kurumunda halen kullanılmakta olan daha eski bir programın varolduğunun açıklanması ve bu ünvanı MOCAS’ın elinden alması da ihtimal dahilinde.
(GÜÇLÜ ÇEZİK)

Share