logo

28 Kasım 2007

Söke geleneksel rahvan at yarışlarına yeniden ‘merhaba’ dedi

Söke’de Rahvan Atçılar Derneği tarafından gerçekleştirilen, yarışlar ilgi gördü. Bu yıl Söke’de 12. si yapılmasına rağmen birkaç yıldır yeterli desteği bulamasından dolayı yapılamayan yarışlara yeniden dönmenin mutluluğu yaşandı. Söke Belediyesi Hal Binası yanındaki toprak yolda gerçekleştirilen Rahvan At Yarışları’na 85 rahvan at katılırken; yarışlara Aydın, Antalya, İzmir, Denizli, Muğla, Afyon gibi illerden katılım oldu.
Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu gözetiminde yapılan yarışlarda Tozkoparan’da 15, Deste’de 8, Ayak’ta 11, Küçük orta’da 25, Büyük orta’da 10, Başaltı’nda 8 ve Baş kategorisinde 4 at finallere kalma mücadelesi verdi. Yarışlara Söke’den Cafer Efe, Dorukhan, Çakır ve Yörükbeyi olmak üzere 4 at katıldı. Yarışlar çekişmeli geçerken, havanın güzelliğinden yararlanan çok sayıda vatandaş yarışları izlerken, piknik yapma fırsatı da buldu.
Yapılan final yarışlarında Tozkoparan kategorisinde Mustafa Erbaş (Afyon) birinci, Arif Sönmez (Ödemiş) ikinci, Ahmet Bozyiğit (Aydın) üçüncü oldu. Başaltı kategorisinde İsmail Okar (Afyon), Küçük Savaş (Urla-İzmir), Belediyeci Kazım (Urla-İzmir), Baş kategorisinde Levent Gacar (Menemen), Ümit Reis (Karacasu), İsmail İpek (Kuşadası) dereceye giren isimler oldu.
Söke’de birkaç yıldır yapılamayan rahvan at yarışlarını yeniden gerçekleştirdikleri için mutlu olduğunu ifade eden Söke Rahvan Atçılar Derneği Başkanı Hüseyin Yemci; ?Maalesef geleneksel kültürümüzün bir parçası olan rahvan at yarışları gerekli desteği bulamadığı için bir süredir ilçemizde yapılamıyordu. Ancak bu yıl çabalarımız sonucu yarışları yeniden düzenlemeyi başardığımız için mutluyum. Rahvan atçılar olarak daha çok destek bekliyoruz ve bu geleneksel yarışların devam etmesini arzu ediyoruz? diye konuştu.

(İHA)

Share