logo

13 Kasım 2017

MİNİK FURKAN ve ŞUAYİP’İN BÜYÜK BAŞARISI

Atatürk Haftası Satranç Turnuvası, 11-12 Kasım 2017 tarihleri arasında Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Turnuvada 120 sporcu yarıştı. Aynı haftada Nazilli ve Söke’de de turnuvalar yapılmış olması, katılımın biraz düşmesine neden oldu.
Maçlar 6 tur üzerinden oynandı. Son turun bitimiyle beraber madalya törenine geçildi ve dereceye giren başarılı sporculara kupa ve madalyaları takdim edildi.
Başarılı Satranç Koçu Yaşar Madak’ın öğrencileri bu turnuvadan da yine derecelerle döndüler.
2011 Doğumlular kategorisinde minik Furkan Asar, kendi kategorisindeki bütün rakiplerini yenerek namağlup İl Birincisi oldu.
2008-2009 Doğumlular kategorisinde ise turnuvaya Çine’den katılan Şuayp Talha Kocabay, İl İkincisi oldu.
Satranç Hakemi ve Satranç Koçu Yaşar Madak, 2011 Doğumlular kategorisinde namağlup şampiyon olmayı başaran Furkan Asar hakkında şunları söyledi:
“AYDIN İYİ BİR SPORCU KAZANIYOR”
Furkan oldukça başarılı bir turnuva geçirdi. Furkan’la zaten biz yaklaşık 5 aydır her hafta 2 saat beraber çalışıyoruz. Antalya’ya hazırlanıyoruz. O açıdan, Furkan’ın öğrendiği bilgilerin test edilmesi açısından güzel bir turnuva oldu. Furkan’ı hem antrenörü olarak, hem de hakem olarak tebrik ediyorum.
Furkan’ı zaten biliyorsunuz. Namağlup şampiyon olması, il birincisi olması, O’nun apayrı bir başarısıdır tabii ki. Hiçbir sporcunun O’na yetişememesi, O’ndaki özgüveni daha da pekiştirdi. Alt yaş gruplarında, 2011 kategorisinde Aydın iyi bir sporcu kazanıyor diyebiliriz.”
“ŞUAYP, İLÇE VE KÖYLER İÇİN ROL MODELDİR”
Yaşar Madak, 2008-2009 Doğumlular kategorisinde İl İkincisi olan öğrencisi Şuayp Talha Kocabay’ın bu başarısına ise özel bir önem verdiğini, çünkü Şuayp’in turnuvaya gelip gitmek için Çine’den babasıyla gelip gittiğini, bu zorlukların üstesinden gelmesi ve ailesinin fedakârlığı açısından diğer ilçelerdeki genç satranç sporcuları için bu başarının teşvik edici ve cesaretlendirici olabileceğini ifade etti.
Madak, Şuayp hakkında özetle şunları söyledi:
“2008-2009 kategorisinde ise Çine’den turnuvaya katılan sporcumuz Şuayp Talha Kocabay İl İkincisi oldu. Çine’den ailesinin 2 gün boyunca Şuayp’i getirip götürmesi büyük bir özveriydi. Bu çerçevede bakıldığında aslında veliler bu işi ne kadar çok isterlerse, çocuklarının önünü ne kadar çok açarlarsa, her yerden, yurdun her köşesinden, Aydın’ın her köyünden çok iyi satranç sporcuların çıkabileceğinin bir göstergesidir bu. Bu açıdan bakıldığında Şuayp Talha Kocabay’ı ve ailesini ayrıca kutlamak gerekir. Çocuk 2 gün boyunca babasıyla Çine’den gelip gidiyor. Öğleyin ve akşamüstü yemeklerini burada yemeye çalışıyor. Evinden, annesinden uzak, uzun sayılabilecek bir süreç geçiriyor. Dolayısıyla, kendi ilçesinden, kendi köyünün dışında farklı bir yerde, farklı bir ortamda turnuvaya katılması O’nu etkilememiş olacak ki, bu başarıyı elde edebiliyor. Benim burada değinmek istediğim nokta şu; diğer ilçelerimizde de mutlaka bu sporla ilgilenen öğrencilerimiz vardır. Bunlara ön ayak olabilme adına, rol modeli olabilme adına, Şuayp’in sağladığı başarının daha da özel bir önemi var diye düşünüyorum.
Bu çerçeveden bakıldığında, ilçelerden de, köylerden de, satranç sporuyla uğraşan sporcularımız mutlaka bu tür turnuvalara katılmalılar ki, kendilerinin nerede olduğunu, hangi düzeyde bulunduklarını görebilsinler. Şuayp onlar için bir rol modeldir bence.”
Satranç Koçu ve Satranç Hakemi Yaşar Madak, açıklamasının sonunda, bir kez daha namağlup Şampiyon olmayı başaran Furkan’ı ve Çine’den gelip giderek yorucu bir turnuva geçirmesine rağmen İl İkincisi olan Şuayp’i ayrı ayrı kutlayarak, her iki sporcusuna da başarılarının devamını diledi.
(GÜÇLÜ ÇEZİK)(ÖZEL HABER)

Share