logo

27 Temmuz 2013

Koçar; “kulüplerin altyapı kültürü olması gerek”

Aydın Süper Amatör Lig ekiplerinden Bozdoğan Belediyespor’un antrenörü Türkay Koşar, Aydın’daki profesyonel kulüpler olan Aydınspor 1923 ile Nazilli Belediyespor’un altyapıdaki ve amatör kümedeki oyuncuları transfer ederek oynatması gerektiğini belirterek, “Kulüplerin altyapı kültürü olması gerek” dedi.

Transfer çalışmalarını sürdürdüklerini dış transferde Ali Doğukan ve iç transferde Mert ve Nail ile daha önce anlaştıklarını hatırlatan Koşar iç transferde Mustafa, İbrahim, Muzaffer,Emrecan, Fatih, Ziya ve Harun ile de anlaşma sağladıklarını söyledi. Denizli amatör liglerinden birkaç oyuncuyu istediklerini ancak bu oyuncularında Kızılcabölükspor ile Denizli Belediyespor gibi profesyonel takımlara transfer olduğunu kaydeden Koşar, “Denizli’de biraz topa vurmayı bilen oyuncu profesyonel oluyor. Ancak, Aydın’da altyapıya ve amatör futbolculara önem verilmiyor” dedi.

"Profesyonel kulüplerin altyapı kültürü bulunması ve amatör futbolculara sahip çıkması gerek" diyen Koşar, “Profesyonel kulüplerde antrenörlere başarı baskısı yapılıyor. Antrenörün kafasında sürekli başarı ile ilgili soru işareti oluyor. Antrenörlerde riske girip amatörden ve altyapıdan oyuncu alıp takımında yer veremiyor” şeklinde konuştu.

Nazilli Belediyespor’da oynayan son yıllarda altyapıdan yetişmiş oyuncu olmadığına dikkat çeken Koşar, “Son dönemde Yıldızgücü, Sağlıkspor ve SHÇEK Spor’un da başarıları ortada. Buradaki oyuncularda yeterli ilgiyi göremedi. Her yıl yerel amatör liglerden 1-2 oyuncu alınsa hem oyuncular, hem de kulüpler açısından iyi olur. Bizim elimizde bulunan genç ve yetenekli oyunculardan bazıları futboldan ekmek bulamayacağını düşünerek başka işler yapmaya başladı. Bugün, dışarıdan transfer yaparken zorlanıyoruz. Son dönemde profesyonel liglere istediğimiz düzeyde oyuncu gönderemediğimiz için futbolcular gelmek istemiyor” ifadelerini kullandı.

(İHA)

Share