logo

24 Temmuz 2013

Giray bulak: “şu anda futbol temizlenmeye çalışıyor”

Son olarak Spor Toto Süper Lig’de Mersin İdmanyurdu’nda görev yapan teknik direktör Giray Bulak, “Futbol kirlendi. Kirlenmenin çözümü temizlenmektir. Şu anda futbol temizlenmeye çalışıyor” dedi.

Teknik direktör Celal Kıbrızlı ile birlikte Bölgesel Amatör Lig takımlarından Çine Madranspor’un kongresine katılan Giray Bulak, Aydınlı dostlarıyla hasret giderdi. Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bulak, başarı için tesisleşmenin şart olduğunu ifade etti. Bulak, 3 Temmuz süreci, Milli takım, Türkiye ve Avrupa futbolu hakkında çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Çine Madranspor Başkanı Ali Örter’e destek olmak için Çine Madranspor’un kongresine katıldığını belirten Giray Bulak, “Aydınspor 1923’ün Bölgesel Amatör Lig’de şampiyon olduğu sezonki Çiğli Belediyespor maçını izledim. Stadta 15 bin kişi vardı. Saliou’nun attığı golden sonra yaşananları gördüm. Demek ki hangi ligde olursa olsun şampiyonluğa oynamak seyirciyi tribünlere çekiyor” diye konuştu.

Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun Aydın’a büyük bir sinerji verdiğini kaydeden Bulak, şunları söyledi:

“Aydınspor 1923’te şu anda Ali Aydın ve Hüsnü Özkara gibi iki çok önemli isim var. Hüsnü Özkara’nın kurduğu her takım kendi liginde hep üst sıraları zorlamıştır. Bu konuda teminat verebilirim. Aydın futbol kenti görünümünde. Eğer, Hüsnü Hoca’ya destek verilir, ekonomik destek sağlanırsa Aydınspor 1923 çok başarılı olacaktır.”

 

“UEFA KRİTERLERİNİ HEP ERTELEDİK”

Basın mensuplarının 3 Temmuz sürecini sorması üzerine konuşan Bulak, 3 Temmuz sürecinin Türk futboluna zarar vermediğini belirtti. Türk futboluna asıl zarar veren unsurun 2002 yılında ortaya konan UEFA kriterlerini hep ertelemek olduğunu kaydeden Bulak, “UEFA kriterlerini 2004’te, 2008’de, 2010’da hep erteledik. Popülizm yapıldığı için bu kriterlere uymadık. Bugün Avrupa’da statlar dolarken bizde statlar boşalıyor. Akdeniz Oyunları’nda, U20 Dünya Kupası’nda bunu yaşadık. İsveç’te yapılan Kadınlar Dünya Kupası’nda statlar hınca hınç dolarken bizde seyirci stattan çekildi”dedi.

 

“SİYASET FUTBOLA YARDIM EDER”

Dünya üzerinde siyasetin futbola etkisi olduğunu ancak, siyasetin futbolu etkilemediğini söyleyen Bulak şunları kaydetti:

“Siyaset futbola dünya üzerinin her yerinde yardım ediyor. Bugün Paris Belediyesi, Paris Saint Germain’e yardımcı oluyor. Ancak, PSG’yi yönlendirmiyor. Ama Türkiye’de bu böyle değil. Milli takımda bile teknik direktör seçiminden, futbolcu seçimine kadar siyaset yönlendirme yapıyor. Futbol kirlendi. Kirlenmenin en önemli sorunu temizlenmektir. Şu anda futbol temizlenmeye çalışıyor.”

(İHA)

Share