logo

28 Ağustos 2007

Ege’nin geleneksel boğa ve deve güreşleri için yaptırımlar getirildi

Ege Bölgesinin geleneksel eğlenceleri arasında yer alan boğa ve deve güreşlerine sınırlama getirildi. Bugün toplanan İl Hayvan Hakları Koruma Kurulu, bundan sonra boğa ve deve güreşlerinin yapılması için organizatörlerin Hayvan Hakları Koruma Derneğine zorunlu bağış yapması yönünde karar aldı.
Aydın Valisi Mustafa Malay başkanlığında Valilik Encümen Salonunda toplanan İl Hayvan Hakları Koruma Kurulu boğa ve deve güreşleri hakkında bir dizi kararlar aldı. Geçtiğimiz yıl Hayvan Hakları Koruma Derneğinin girişimleriyle ‘Hayvanlara işkence yapıldığı’ gerekçesiyle yasaklanan boğa güreşleri bir dizi yaptırım karşılığında 2007-2008 sezonunda kurul kararıyla serbest bırakıldı.
Yapılan kurul toplantısı sonrası yazılı basın açıklaması yapan Aydın Valisi Mustafa Malay, Aydın’da geleneksel olarak yapılan deve ve boğa güreşlerinin 2007-2008 döneminde yapılmasına oy birliği ile karar verildiğini açıkladı. Boğa ve deve güreşlerinin yapılması için bazı şartların yerine getirilmesi gerektiğini kaydeden Vali Mustafa Malay, “Boğa ve deve güreşlerine izin verilirken, güreşi düzenleyenlerden düzenleneceği yere göre; İl merkezinde 2 bin YTL, İlçe ve beldelerde bin YTL ve köylerde 500 YTL sokak hayvanlarına kısırlaştırma faaliyetlerinde kullanılmak üzere Aydın Hayvan Hakları Koruma Derneğine bağış yapmalarına oy birliği ile karar verilmiştir” dedi.
Toplantıda ayrıca, Aydın il sınırları içine pitbull, erier, japonese ve tosa türü köpeklerin bulundurulmasının yasaklanmasına ve av ve evcil köpek sahiplerinin, köpeklerini belediyelere kayıt yaptırmasına oy birliği ile karar verildiği açıklandı.

(İHA)

Share