logo

30 Ekim 2007

2006 Kırkpınar başpehlivanı Osman Aynur, Aydın başpehlivanı oldu

Aydın’da bu yıl ikincisi düzenlenen Aydın Valiliği Yağlı Güreşleri sona erdi. Güreşlerin başpehlivanı 2006 Kırkpınar başpehlivanı Osman Aynur oldu.
Aydın Valiliği ve Yörük Dernekleri Federasyonu’nun katkılarıyla Aydın Merkez Konuklu Köyünde düzenlenen yağlı güreşlere Aydın Valisi Mustafa Malay, Vali Yardımcısı Alp Arslanargun, Belediye Başkan Vekili Halis Günday, Cumhuriyet Baş Savcısı Sabri Beytorun, Güreş Fedarasyonu As Başkanı Ahmet Ak, AK Parti Aydın İl Başkanı İsmail Hakıkı Eser, daire müdürleri, ve çok sayıda güreş sever katıldı.
Yaklaşık 150 pehlivanının kıyasıya güreştiği yağlı güreşler sabah 10:00 sıralarında başladı. Saygı duruşu İstiklal Marşı ve duaların okunmasıyla başlayan güreşler Tozkoparan, Küçük Orta, Büyük Orta, Baş Altı ve Baş kategorilerinde gerçekleşti. Türkiye’nin dört bir yanından gelen güreşçiler Konuklu Köyü Vali Mustafa Malay Güreş Arenası’nda bir birleriyle kıyasıya güreştiler. Zaman zaman güreş arenasının dışına taşan yağlı pehlivanlar izleyenlerin heyecanlı anlar yaşamasına neden oldu.
Baş altında 24 pehlivan birincilik için mücadele ederken, baş için 14 pehlivan mücadele etti. Aydın Valiliği 2. Yağlı Güreşlerinde 2006 yılı Kırkpınar başpehlivanı Osman Aynur Aydın’da da başpehlivan oldu. Osman Aynur Çeyrek Finalde karşılaştığı Hakan Çalışır’ı ihtarla yenerken, yarı finalde karşılaştığı Nuri Zengin’i de tuşla mağlup ederek finale yükseldi. Osman Aynur finalde sırasıyla Murat Hikmet’i Şükrü Kazan’ı ve Murat Gençtürk’ü yenerek finale yükselen rakibi Mükerrem Kıyı’yı yenerek Aydın Valiliği 2. Yağlı güreşlerin başpehlivanı oldu.
Aydın Valiliği 2. Yağlı Güreşlerinin diğer kategorilerinde; Baş Altında Serhat Gökmen birinci olurken, Büyük Orta’da Eyüp Kıyı birinci oldu. Güreşler sırasında cazgır okuduğu manilerle güreş severleri şenlendirirken, başpehlivanlık güreşleri sırasında okuduğu dörtlüklerle PKK’ya ve destekçilerine duyulan kini dile getirdi.
Akşam saatlerinde sona eren güreşlerde guruplarında dereceye giren güreşçiler altın madalya ve çeşitli hediyelerle ödüllendirildiler.
Güreşlerin başpehlivanlık gurubunda dereceye giren pehlivanlar Osman Aynur, Mükerrem Kıyı ve Nuri Zengin madalyalarını Vali Mustafa Malay’ın elinden aldılar. Güreş Federasyonu tarafından da Vali Mustafa Malay’a güreşlere ve güreşçiye verdiği destekten dolayı plaket ve minyatür kispet hediye edildi.
Güreşseverler için Aydın’dan ücretsiz otobüslerin kaldırıldığı yağlı güreşlerde yaklaşık bir ton zeytin yağının kullanıldığı bildirildi.

(İHA)

Share