logo

09 Mart 2007

TÜSİAD’DAN ERDOĞAN’IN KÖŞKE ÇIKMASINA DESTEK!

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, CHP lideri Deniz Baykal ile görüşmelerinde TÜSİAD olarak Başbakan’ın da eğer isterse Köşk’e çıkabileceğini söylediklerini belirtti. Buna cevap veren Baykal, “Ve TÜSİAD’ın da buna bir itirazı yok” diye konuştu.

TÜSİAD Başkanı Yalçındağ ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri, CHP Genel Başkanı Baykal’ı parti genel merkezinde ziyaret etti. Ziyaretin ardından Baykal ve Yalçındağ, ortak bir açıklama yaptı. Yalçındağ, görüşmede CHP’nin Avrupa Birliği projesine daha hevesli ve katılımcı olarak katılmasının Türkiye’nin yararına olacağı inancını dile getirdiklerini söyledi. TÜSİAD’ın Türkiye’nin AB yolunda her zaman katkıda bulunduğunu ifade eden Yalçındağ, AB’yi referans olarak görmenin önemli olduğunu söyledi. Baykal ise Türkiye’nin demokratik ve çağdaş bir toplum olarak içeride ve dışarıda karşılaştığı tüm sorunları kendi olanaklarıyla aşabileceğini söyledi. Baykal, Türkiye’nin kendi sorunlarını dünyaya sırtını dönmeden ve içine kapanmadan, kendi çıkarlarını da göz önünde tutarak sağlıklı bir şekilde daha ileri gidebileceğini kaydetti.

Daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplandıran Yalçındağ, görüşmede Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak yaptıkları değerlendirmelerin sorulması üzerine, bir yönetim kurulu üyesinin bu konuda Baykal’a bir soru sorduğunu söyledi. Baykal’ın, Başbakan’ın Köşk’e çıkması konusunun zor olacağını söylediğini belirten Yalçındağ, “Biz de bu konuda bir görüş bildirmedik. Eğer istiyorsa Başbakan da Köşk’e çıkacaktır” dedi. Bunun üzerine Baykal, “Ve TÜSİAD’ın da buna bir itirazı yok” diye konuştu. Baykal, Başbakan Erdoğan’ın CHP’nin kendisine ve partisine yönelik iftira kampanyası sürdürdüğü şeklindeki açıkmalarının hatırlatılması üzerine, böyle bir çabaları olmadığını kaydetti. Baykal, “Biz Türkiye ile meşgulüz. Türkiye’deki olumsuzlukları kamuoyuna yansıtmaya çalışıyoruz. Kişiler ve iktidar partisiyle sorunumuz yok” şeklinde konuştu. Baykal, CHP’nin AB konusunda hevesli ve katılımcı yaklaşım sergilemesini isteyen Yalçındağ’a da cevap vererek, CHP’nin AB ile ilgili tutumunun bir heves zaafiyetinden kaynaklı bir tutum olmadığını söyledi. AB’nin Türkiye’yi tam üye olarak alma kararının artık gündemden düştüğünü ifade eden Baykal, bunun bir gerçek olduğunu kaydetti. AB’nin Türkiye’ye sırtını döndüğünü ifade eden Baykal, Türkiye’nin AB’ye tam üye olmasının Türkiye’nin yaptığı reformlara bağlı olmaktan çıktığını ve Türkiye’nin ekonomik kalkınma ve demokratik gelişmesinin AB’ye endekslenmeden gerçekleşmesinin yolları olduğunu dile getirdi.

——————-
(Derleme)

Share