logo

09 Mart 2007

“TÜRK SPORCULAR DOPİNG KONUSUNDA TEMİZ!”

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, doping konusunda Türk sporcularının sicili en temiz sporcular olduğunu açıkladı.

Şahin, Türkiye’de 2003 yılında 668 sporcudan numune alındığını, bunlardan 10’unda doping çıktığını söyledi. 2004 yılında 1508 numuneden 28, 2005 yılında 2416 numuneden 40, 2006 yılında da 3715 numuneden 28 sporcuda doping çıktığını bildiren Şahin, ”2006 yılında dopingli sporcu sayımızın oranı binde 75. Bu oran Avrupa ülkelerinin gerisinde” dedi.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu, sporda yasaklı madde kullanımını ortadan kaldırmak amacıyla Türkiye Anti-Doping Ajansı (TADA) kurulmasını öngören kanun tasarısını kabul etti. Dopingle Mücadele Kanunu Tasarısı’yla sporda yasaklı madde kullanımını ortadan kaldırmak, sporcunun ve spor yarışmalarında kullanılan yarış hayvanlarının sağlığını korumak amaçlanıyor. Bakan Şahin, bu konuyla ilişkili Parlamento’da yaptığı açıklamada, sporun giderek geniş kitleleri etkileyen bir konuma geldiğini belirterek, ülkelerin tanıtımı ve uluslararası ilişkilerde da sporun daha fazla yer aldığını söyledi. Bir zamanlar ‘boş zamanları değerlendirme etkinliği’ olarak görülen sporun, büyük paraların döndüğü ve profesyonelce yapılır hale geldiğini ifade eden Şahin, ”Köroğlu’nun dediği gibi ‘tüfek icat oldu mertlik bozuldu.’ İşin içine para girince sporda şiddet ve yasaklı madde kullanımı büyük bir sorun haline geldi” diye konuştu.

Bütün uğraşlara rağmen sporcularda doping kullanımına rastlandığını anlatan Bakan Şahin, atlet Süreyya Ayhan ve bazı haltercilerin doping kullanımı sonucu Türkiye’nin bazı uluslararası müsabakalara katılamadığını hatırlattı. Şahin, doping analizini görmediği sporcuların uluslararası müsabakalara katılmasına izin vermediğini bildirerek, ”Evde çocuğunuzun tuvalette sigara içmesi gibi bazı sporcular, gizlice yasak maddeler kullanabiliyor” dedi.

Mehmet Ali Şahin, Türkiye’de 2003 yılında 668 sporcudan numune alındığını, bunlardan 10’unda doping çıktığını söyledi. 2004 yılında 1508 numuneden 28, 2005 yılında 2416 numuneden 40, 2006 yılında da 3715 numuneden 28 sporcuda doping çıktığını bildiren Şahin, ”2006 yılında dopingli sporcu sayımızın oranı binde 75. Bu oran Avrupa ülkelerinin gerisinde” ifadelerine yer verdi. Türkiye’nin dopingle mücadelede çok başarılı olduğunu ifade eden ve bazı sporcuların numune verirken vücuduna cihaz bağlayarak görevlileri yanıltmaya çalıştıklarını kaydeden Bakan Şahin, futbolda da dopingle sık sık karşılaşıldığını belirterek, kontrollerde federasyon ayrımı yapmayacaklarının altını çizdi.

(İHA)

Share