logo

11 Ağustos 2007

Toptan, Meclis başkanı

AK Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan, TBMM’nin 24. başkanı oldu. TBMM Genel Kurulunda yapılan ilk tur oylamaya 535 milletvekili katıldı. 450 oy alan AK Parti Zonguldak Milletvekili Toptan, yeni Meclis başkanı seçilirken, diğer aday MHP Antalya Milletvekili Tunca Toskay 74 oy aldı, 7 oy boş çıktı, 4 oy da geçersiz sayıldı.
TOPTAN’A REKOR OY
1950-60 yılları arasında en yüksek oy oranıyla seçilen Refik Koraltan’ın rekorunu Toptan kırdı. Bu güne kadar, Cumhuriyet tarihinde en yüksek oyu alarak Meclis Başkanı Köksal Toptan aldı. Toptan 1. turda 450 oy alarak Meclis Başkanı oldu.
Toptan, Meclisin yeni başkanı olarak 2 yasama yılı görev yapacak.TBMM İçtüzüğüne göre, Meclis başkanlığı için bir yasama döneminde iki kez seçim yapılıyor. İlk seçilenin görev süresi 2, ikinci devre için seçilenin görev süresi ise 3 yasama yılı oluyor.
Ancak 23. Dönem parlamentosu için yapılan seçimde milletvekilleri 1 Ekimden önce işbaşı yaptığı için ilk yasama yılı 2 ay süreceğinden yeni seçilecek Meclis Başkanı ve Başkanlık Divanı üyeleri sadece 1 yıl 2 ay görevde bulunacak. Daha sonraki dönem ise 3 yıldan daha uzun sürecek.
ÖNCE DEDE OLDU SONRA MECLİS BAŞKANI
Köksal Toptan, TBMM Başkanlık koltuğuna otururken diğer yandan hem de dede olma mutluluğunu yaşıyor..
Köksal Toptan, Meclis Başkanlığı seçimleri öncesinde, aldığı torun haberiyle aynı günde çifte mutluluk yaşadı. Toptan’ın, torununa Doruk Köksal Toptan ismi verildi.
Toptan, Genel Kurul Salonu’na girerken gazetecilerin soruları üzerine, “Doruk Köksal biraz önce doğdu. Az sonra TBMM Başkanlığı seçimi yapılacak. Bir aksilik olmadığı takdirde birinci turda bu seçimi bitirme imkanı bulacağız. Bir insanın, bir faninin yaşayabileceği bütün güzellikleri ben yaşıyorum. Cenabı Allah’a şükürler olsun bana bu günleri gösterdiği için” diye konuştu. Toptan, “Torununuz şansıyla birlikte mi geldi?” sorusu üzerine de sorusuna “inşallah” yanıtını verdi. Toptan oylamanın ardından torununu görmeye gideceğini söyledi.
Merkez sağın en güçlü isimlerinden biri Köksal Toptan, 1991 yılında Milli Eğitim, 1995 yılında ise Kültür Bakanlığı yaptı. AK Parti milletvekili olarak meclise giren Toptan daha önce de Adalet Partisi ve Doğru Yol Partisi’nde siyaset yaptı.
HERKESİN MECLİS BAŞKANIYIM
Başkan seçilmesinin ardından kürsüye gelerek teşekkür konuşması yapan Toptan şunları söyledi:
“Ben Adalet ve Kalkınma Partisi’nden milletvekili seçildim ama artık bütün partiler benim partim, bütünmilletvekilleri benim milletvekilim, görevimi sizlerin ve grupların yardımıyla Anayasamızın yardımıyla tarafsız gerçekleştireceğim, amacım bana inananları yanıltmamaktır.
Bugün insan olarak bir başka mutluluğu sizinle paylaşıyorum. Bir saat önce bir torunum oldu. Bugün şans, talih benden yana, inşallah hepimiz yüce milletimiz hep güzel günler görür”
EŞİ LOCADAN TAKİP ETTİ
Köksal Toptan’ın TBMM Başkanı olması, eşi Saime Toptan’a çifte mutluluk yaşattı. TBMM Başkanlık seçimini izleyici localarından takip eden Saime Toptan, Meclis’ten ayrılırken gazetecilerin soruları üzerine bir kaç saat önce bir torunları olduğunu belirterek, doğum sırasında torununun yanında olduğunu kaydetti. Toptan’ın Meclis Başkanlığı’na seçilmesini, “Ülkemize hayırlı olsun. Çok güzel işler yapacağına inanıyorum. Şimdiye kadar hep güzel şeyler yaptı” sözleriyle değerlendiren Toptan, bir hukukçu olarak yardımıma ihtiyacı olması halinde eşine yardım edeceğini kaydetti. Eşine torunuyla ilgili sürekli olarak telefonla bilgi verdiğini kaydeden Saime Toptan, “Çok heyecan verici bir olay babaanne olmak. Daha önce anneanne olmuştum. Şimdi babaanne oldum. Sürekli olarak eşime bilgi verdim” dedi.

(Derleme)

Share