logo

08 Mart 2007

“SEVGİLİ KADINLAR, DURACAK BEKLEYECEK ZAMAN KALMADI!”

İşçi Partisi Aydın İl Başkanı Aysun Altıntaş 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı. Altıntaş açıklamasında tüm kadınları İşçi Partisi’ne katılarak ‘Öncü Kadın’ olmaya davet etti.
Aysun Altıntaş; İşçi Partisinin Milli Hükümet Programı ve Öncü Kadınlarla hedeflerine değindiği açıklamasında özetle şunları söyledi;
“Her gün her alanda şiddete maruz kalıyoruz. Ne evlerimiz, ne sokaklar güvenli değil. Geçim sıkıntısı nedeniyle evlerimizde huzur kalmadı. Uyuşturucu, çete korkusuyla çocuklarımızı okula gönderirken bile huzur içinde değiliz. Fabrikamız satıldı, işsiz kaldık. Tarlamıza tohum ekemez, toprağı işleyemez olduk. Paramız varsa çocukları okutabiliyoruz. Okuttuğumuz çocuklarımız, ellerinde diplomalarıyla işsiz. Televizyonlarda kadınlar eğlence malzemesi yapıldı. Sözde kadın sorunlarını anlatan programlar, en çok reklam geliri aldı; dertlerimiz bile televizyon patronlarının kasasını doldurmak için kullanıldı. Eğitim devletin işi değilmiş gibi, eğitimimiz “Haydi Kızlar Okula” kampanyası ile Amerikan dolarlarına teslim edildi. Töre-namus cinayetlerinin yuvası, aşiret ve tarikatları besleyen partiler, kendini kadın hakları şampiyonu ilan ettiler. Çocuk pornosu, kadın ticareti, fuhuş olayları hepimizin kanını donduracak nitelikte. Yoksulluk ve yozlaşmış Amerikan kültürünün saldırısı kadınları çarşafa, türbana ya da göbeği açma seçenekleri sunmakta. Aile içindeki dayanışma, komşuluk- arkadaşlık- akraba ilişkileri, yardımlaşma, paylaşma, destek olma, saygı sevgi, ahlak gibi temeller çöktü. Cumhuriyet devriminin başı dik, üretim içinde yer alan, eğitimli, çağdaş dünyanın bireyi olan kadın ,bugün tanınmaz halde. Bu toplumsal manzara bir deprem sonrasına benziyor.
İşçi Partisi Milli Hükümet Programı ve Öncü Kadınlarla;özelleştirmelere son verilecek, emek seferberliği içinde ve halkçı-kamucu bir yönetimle kadın yoksulluğu ortadan kaldırılacak, her kadın iş sahibi olacaktır. Kadına yönelik şiddeti toplumun belleğinden silmek, töre-namus cinayetlerini ortadan kaldırmak için, toplumun her kesiminde seferberlik yürütülecek, Ortaçağ kurumları ve ilişkileri tasfiye edilecektir.
Kadının TBMM’nde eşit ve nitelikli katılımını sağlamak için, kadınların siyasal, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda önder roller üstlenmesinin önündeki bütün engeller ve geleneksel anlayışlar temizlenecektir. İşsiz ve kimsesiz kadınlar, çocuklarıyla birlikte güvenli ve çağdaş olanaklarla barındırılacak ve devlet güvencesine alınacakdır. Kadınları bedenlerini satmaya zorlayan ve aileleri büyük acıların içine iten ekonomik ve toplumsal temel ortadan kaldırılacak, kadın ticaretine ve fahişeliğe son verilecektir. Eğitimde ve kitle iletişim araçlarında kadını aşağılayan, küçük düşüren, gerileten anlayış ve yayınlara izin verilmeyecektir. Parasız zorunlu eğitim 12 yıla çıkarılacak, okur-yazar olmayan tek bir kadın kalmayıncaya, bütün kız çocukları okullu oluncaya kadar eğitim seferberliği devlet eliyle yürütülecektir.
Cumhuriyet devrimimizi tamamlamak başı dik, onurlu, özgür ve eşit yurttaşlar olarak yaşamak birlikte Türkiyemizin geleceğini inşa etmek için İşçi Partisine katıl, öncü kadın ol!”

(Mücadele)

Share